Mightytips.pl: Rośnie popularność gier losowych w Polsce

Na początek zdefiniujmy, czym są gry losowe. – Jak wskazuje już sama nazwa, to forma rozrywki, gdzie wynik w dużym stopniu zależny jest od czynników losowych, choć oczywiście niektóre z gier (poker, blackjack) wymagają także umiejętności – mówi Irenka Zając, ekspert serwisu Mightytips.pl zajmująca się między innymi zakładami bukmacherskimi.

Doświadczenie losowe polega na dwukrotnym rzucie symetryczną sześcienną kostką do gry oblicz aniem prawdopodobieństwa zdarzenia, wyciąganiem z talii losowego ciągu kart, czy skreślaniem randomowo wytypowanych liczb. Grając, najczęściej korzystamy z ruletki, kart, kości, zdrapek, ale ostatnimi czasy też… internetu. Gry losowe zwykle odbywają się za pieniądze, choć na przykład w sieci bez problemu znajdziemy pokaźną ilość gier przeglądarkowych niewymagających żadnego wkładu.

W naszym kraju największą popularnością cieszą się gry liczbowe. I to właśnie gry pokroju Dużego Lotka, czy Multilotka są najczęściej eksploatowaną formą hazardu w naszym kraju. Ta gałąź rozrywki zmonopolizowana została w Polsce przez Totalizator Sportowy. To państwowe przedsiębiorstwo funkcjonujące w takich obszarach gier losowych jak wspomniane już gry liczbowe, zakłady wzajemne, czy loterie pieniężne. Najpopularniejszą marką Totalizatora Sportowego jest Lotto.

W ramach firmy, nad którą nadzór sprawuje Ministerstwo Finansów, gracze mogą skorzystać nie tylko z popularnego „Lotka”, ale również takich gier losowych jak:
• Gry losowe Jackpot
• Ekstra pensja
• Multi Multi
• Mini Lotto
• Kaskada
• Super Szansa
• Zdrapki
• Keno
• Szybkie 600
• Gierki

Dodajmy, że Totalizator Sportowy nie ogranicza się tylko i wyłącznie do organizowania rozrywki, jaką są gry losowe w Polsce. To firma, która od 1994 roku przekazała na rozwój krajowego sportu niemal 14 miliardów złotych. Przedsiębiorstwo regularnie dofinansowuje też kulturę (niespełna 3 miliardy złotych dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2003 roku).

Losowe gry w Polsce cieszą się dużą popularnością. Dlaczego gramy?

Najczęściej sięgamy po wspomniane gry liczbowe (ponad 27%), zaś w drugiej kolejności po zdrapki zagarniające przeszło 16% rynku. Na kolejnych lokatach znajdują się loterie wraz z konkursami SMS-owymi i automaty do gier z tak zwanymi niskimi wygranymi. Trzeba zauważyć, że te ostatnie charakteryzują się największym potencjałem uzależniającym, dlatego ich dostępność w naszym kraju jest mocno ograniczona. Ustawa o grach hazardowych dopuszcza ich obecność tylko i wyłącznie w kasynach oraz salonach gier. – Zainstalowanie automatu na przykład w lokalu gastronomicznym jest zabronione i może się wiązać z konsekwencjami prawnymi – zaznacza Irenka Zając, o której więcej można przeczytać tutaj.

Dlaczego sięgamy po gry losowe w Polsce? Jak wskazują badania, najczęściej decydujemy się na hazard przez chęć wzbogacenia się. – Na taką odpowiedź wskazało aż 65% ankietowanych. Co ciekawe, w gry losowe w równym stopniu grają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Po prostu potrzebujemy pieniędzy, by przekazać je na indywidualne potrzeby.

Większość graczy to osoby w średnim wieku mające wykształcenie zawodowe lub średnie – wskazuje Irenka Zając. Jak następnie wylicza specjalistka serwisu Mightytips.pl, największą grupę stanowią ludzie z niskimi zarobkami, które przeważnie na hazard wydają niewielkie kwoty. Oczywiście to gracze, którzy uaktywniają się podczas kumulacji głównej wygranej, co ma istotny wpływ na wzrost ilości zakłady bukmacherskie online (nawet o 50%).

Gry losowe online

Wraz z dynamicznym rozwojem internetu, część graczy z kasyn przeniosła się do przeglądarek, gdzie czeka na nich pokaźna liczba legalnych oraz nielegalnych gier losowych online (zwłaszcza tych drugich). W jaki sposób Polacy wymykają się spod ustawy hazardowej grając w nielegalnych kasynach internetowych? Wystarczy płacić obcą walutą i posługiwać się VPN-em. W ten sposób mieszkańcy nad Wisłą ukrywają swoją tożsamość i tym samym zmniejszają ryzyko wpadki. Co więcej, gracze coraz częściej sięgają po kryptowaluty, które w zacieraniu po sobie śladów w sieci są wyjątkowo skuteczne.

To sprawia, że w naszym kraju dobrze prosperuje tak zwana szara strefa obejmująca niewiele ponad 40% rynku kasynowych gier online. Wpisując w przeglądarkę hasło „gry losowe online”, jesteśmy wręcz zalewani przytłaczającą ilością propozycji. Od internetowych automatów, przez jackpot, po niezliczoną liczbę darmowych gier.

Towarzyszy im duża liczba serwisów internetowych szeroko rozpisujących się na temat kasyn online. To porady, recenzje, rankingi, czy obszerne bazy bonusów. – Mimo restrykcyjnej ustawy hazardowej, nielegalne kasyna w Polsce mają się ciałkiem dobrze. Państwo wyraźnie przymyka na to oko. Granie online cieszy się rosnącą popularnością, jednak konsumenci rozrywki hazardowej w naszym kraju nie zapominają też o stacjonarnych salonach, czy kasynach.
***
Zanim spróbujemy swoich sił w grach losowych warto pamiętać, że gry hazardowe są bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla osób podatnych na uzależnienia. Hazard działa niepostrzeżenie ponieważ na samym początku wydaje się jedynie mało zobowiązującą rozrywką nienoszącą za sobą żadnego zagrożenia. To ryzyko, które z czasem może uzależnić, a to już równia pochyła do zaciągania niekończących się długów, problemów rodzinnych, konfliktów z wierzycielami, czy utraty pracy.

Dlatego w sieci dostępna jest pokaźna liczba materiałów informacyjnych dotyczących tak zwanego patologicznego hazardu, którego ulega w naszym kraju około 4 procent graczy. Na szczęście, z każdym rokiem w Polsce rośnie świadomość dotycząca hazardu. – Jesteśmy ostrożniejsi, bo wiemy z czym wiąże się ryzyko – podsumowuje Irenka Zając.


Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.