Microsoft użyje Ethereum do walki z piractwem?

Microsoft testuje blockchain Ethereum

Produkty oprogramowania firmy Microsoft tradycyjnie zajmują jedno z pierwszych miejsc popularności na pirackich witrynach. Firma planuje wykorzystać technologię Ethereum do walki z piractwem. Naukowcy z Microsoftu, wraz z analitykami z Alibaba i Carnegie Mellon University, przeprowadzili badanie dotyczące korzyści, jakie blockchain ma w walce z piractwem internetowym.

Raport, zatytułowany „Argus: A Fully Transparent Incentive System for Anti-Piracy Campaigns” prezentuje eksperymentalny system Argus w oparciu o blockchain Ethereum. Zapewnia nagrody za zgłaszanie piractwa przy jednoczesnym zachowaniu ochrony danych osób zgłaszających takie incydenty.

„Podczas wdrożenia pokonaliśmy szereg nieuniknionych barier bezpieczeństwa i anonimowości, zachowując przy tym absolutną przejrzystość” – piszą analitycy. System Argus umożliwia odnalezienie pirackiego produktu aż do jego źródła za pomocą specjalnego algorytmu. Zgłoszenia dotyczące piractwa są również określane jako „dowód wycieku” w systemie i przechodzą przez specjalny proces tagowania. W związku z tym dystrybucję tej samej kopii programu można zgłosić tylko raz. Ponadto osoba, która pobrała tę kopię, nie będzie mogła otrzymać wielu nagród za zgłoszenie piractwa pod różnymi pseudonimami.

„Dzięki Argus mamy nadzieję, że kampanie antypirackie będą naprawdę skuteczne dzięki przejrzystemu mechanizmowi nagradzania” – mówi raport. Przypomnijmy, że w połowie maja Microsoft ogłosił zakończenie wsparcia dla Azure Blockchain Service, własnej platformy chmurowej opartej na blockchain.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.