Michael Saylor: Bitcoin pomoże w walce z deepfake’ami

Bitcoin pomoże w walce z deepfake

Michael Saylor, współzałożyciel MicroStrategy i najbardziej oddany maksymalista Bitcoin, wierzy, że bitcoin może pomóc w walce z deepfake’ami – sztucznie stworzonymi filmami lub plikami audio, które zastępują prawdziwych ludzi lub zniekształcają ich słowa.

W wywiadzie z Kitco Sailor stwierdził, że deepfake stanowią poważne zagrożenie dla społeczeństwa, ponieważ mogą być wykorzystywane do manipulowania opinią publiczną, podsycania konfliktów i destabilizacji sytuacji politycznej. Dał przykład, jak miliardy fałszywych kont w mediach społecznościowych mogą stworzyć iluzję wojny domowej, podżegając prawdziwych użytkowników do nienawiści i agresji.

Saylor powiedział, że Bitcoin może być skutecznym narzędziem do zapobiegania takim zagrożeniom, ponieważ zapewnia możliwość tworzenia zdecentralizowanych identyfikatorów tożsamości (DID), które zagwarantują autentyczność w przestrzeni cyfrowej.

Z pomocą bitcoina będzie można zweryfikować tożsamość dowolnej osoby lub organizacji, a także potwierdzić autentyczność dowolnych treści. Bitcoin umożliwia tworzenie „cyfrowych odcisków palców” dla dowolnych treści i powiązanie ich z cyfrowymi podpisami dowolnej osoby lub organizacji.Oznacza to, że każdy będzie mógł zweryfikować, czy treść nie została naruszona lub zmieniona, a także kto ją stworzył lub zatwierdził, wyjaśnił Sailor.

Jego zdaniem, gdyby wszystkie sieci społecznościowe wykorzystywały bitcoiny do identyfikacji swoich użytkowników i treści, to koszt tworzenia i dystrybucji deepfake’ów stałby się zaporowy. Ponadto każdy deepfake można łatwo wykryć i obalić.

Gdyby każde konto na Twitterze było połączone z adresem bitcoin, uruchomienie miliarda botów kosztowałoby miliard transakcji. Byłoby to bardzo kosztowne i miałoby poważne konsekwencje. A gdyby każdy film lub dźwięk miał własny odcisk palca Bitcoin i podpis autora lub osoby zatwierdzającej, każdy deepfake mógłby zostać łatwo zidentyfikowany i obalony”- uważa Saylor.

Sailor zauważył również, że wkrótce wszystkie główne banki będą świadczyć usługi przechowywania bitcoinów. Pozwoli to uniknąć ryzyka związanego z tym, że niedoświadczeni użytkownicy nie wiedzą, jak przechowywać kryptowaluty.

Comments (No)

Leave a Reply