MFW: „Ryzyko przyjęcia Bitcoina w Salwadorze nie zmaterializowało się”

5 czerwca 2021 roku Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który zaakceptował Bitcoin jako prawny środek płatniczy. Od tego momentu kraj ten znalazł się pod lupą Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

MFW ma wątpliwości co do Bitcoina w Salwadorze

MFW był początkowo zaniepokojony ryzykiem gospodarczym. Jednak w zeszłym tygodniu napisał, że negatywne scenariusze nie zmaterializowały się. Nie postrzegaj tego jednak jako aprobaty ze strony MFW. Wręcz przeciwnie. Organizacja nadal wątpi w opłacalność przyjęcia przez Salwador Bitcoina jako prawnego środka płatniczego.

MFW pisze, że ryzyko związane z akceptacją Bitcoina jeszcze się nie zmaterializowało. Wynika to z faktu, że Bitcoin jest wciąż minimalnie wykorzystywany jak na ich standardy.

Ustawodawstwo może pomóc w akceptacji Bitcoina

Co ciekawe, MFW zauważył w artykule, że ogłoszenie Bitcoina jako legalnego środka płatniczego mogłoby zwiększyć jego wykorzystanie, wsparte np. nowymi reformami prawa. MFW podkreślił również potrzebę większej przejrzystości w zakresie transakcji Bitcoin ze strony rządu.

Podczas gdy ryzyko nie wystąpiło z powodu ograniczonego wykorzystania Bitcoina do tej pory – jak sugerują dane ankietowe i transakcyjne – jego wykorzystanie może wzrosnąć, biorąc pod uwagę jego status prawnego środka płatniczego i nowe reformy legislacyjne, aby zachęcić do korzystania z aktywów kryptograficznych, w tym obligacji tokenizowanych.

Bitcoin może pomóc w integracji finansowej

Ponadto MFW wskazał, że ryzyko pozostaje w obszarach integralności i stabilności finansowej, stabilności fiskalnej i ochrony konsumentów. Dlatego też organ ten wezwał rząd do zajęcia się obawami opartymi na wcześniejszych zaleceniach.

Ruch, aby użyć Bitcoina jako prawny środek płatniczy, spotkał się zarówno z krytyką, jak i wsparciem z różnych stron. Pojawiły się również obawy o stabilność gospodarczą kraju i integrację finansową.

Rząd ma nadzieję, że akceptacja Bitcoina faktycznie doprowadzi do większej integracji finansowej dla swoich obywateli, zwłaszcza tych, którzy nie mają dostępu do tradycyjnych usług bankowych.

Każdy normalny człowiek uznałby to za coś pozytywnego, ale nie Kristalina Georgieva z MFW. Ostrzegła, że mimo iż waluty cyfrowe są wykorzystywane do usług podobnych do pieniędzy, nie należy ich mylić z walutą.

Zbyt wcześnie, by wyciągać wnioski

Niezależnie od opinii, akceptacja Bitcoina jako legalnej waluty w Salwadorze jest historycznym krokiem dla branży kryptowalutowej i może stanowić precedens dla innych krajów rozważających zrobienie tego samego.

Należy pamiętać, że wynik tej decyzji jest nadal niepewny i minie trochę czasu, zanim jej skutki będą jasne. W tym sensie mamy nadzieję, że MFW za kilka lat napisze podobny artykuł, w którym ryzyko było rzeczywiście nierealne, mimo że wykorzystanie Bitcoina ogromnie wzrosło.

W każdym razie, akceptacja Bitcoina jako legalnej waluty w Salwadorze z pewnością nadal będzie przyciągać uwagę inwestorów i biznesmenów na całym świecie. Prawdopodobnie doprowadzi to również do większego przyjęcia i akceptacji kryptowalut jako poważnej możliwości inwestycyjnej.

Comments (No)

Leave a Reply