Max Keiser: Warren Buffett zacznie panicznie kupować Bitcoina za 50 000 dolarów

Chociaż wybitny amerykański inwestor Warren Buffett nigdy w przeszłości nie był fanem złota, to ostatnio dokonał znacznej inwestycji w Barrick Gold Corp, zmniejszając jednocześnie swoje zaangażowanie w ulubiony sektor – banki.

Podobnie jak w przypadku złota, Buffett walczył z „nowym złotem”, czyli Bitcoinem, co rodzi pytanie, czy w przyszłości nie zmieni zdania na temat najstarszej kryptowaluty.

Buffett sprzedaje udziały w bankach, zamiast tego kupuje złoto

90-letni prezes i dyrektor generalny Berkshire Hathaway nigdy nie okazał żadnej sympatii do złota i jego roli jako narzędzia inwestycyjnego.

W swoim liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway z 2019 roku, dotyczącym nadchodzącej finansowej apokalipsy, Buffett odniósł się do tych, którzy planują akumulację złota jako zabezpieczenia, zamiast inwestować w „amerykańskie przedsiębiorstwa”. Stwierdził także, że ich portfolio znacznie na tym ucierpi i będzie dużo mniejsze niż w przypadku inwestycji w amerykańskie biznesy.

„A co ta rzekoma ochrona [złoto] by przyniosła? Miałbyś teraz aktywo warte mniej niż 1% tego, co zostałoby zrealizowane z prostej, niezarządzanej inwestycji w amerykański biznes. Ten magiczny metal nie dorównuje amerykańskiemu zapałowi.”

Buffett skupił się na inwestowaniu w wiele innych aspektów tradycyjnej sceny finansowej, w tym na znacznych inwestycjach w sektorze bankowym. Teraz jednak jego strategia może się zmienić, ponieważ Berkshire znacznie zredukowało swoje udziały w JPMorgan Chase & Co oraz Wells Fargo & Co.

Chociaż ostatnio podwoił on swoje udziały w Bank of America, sprzedał również większość swoich akcji Goldman Sachs. Jak podał serwis Bloomberg, Berkshire zredukowało również udziały w innych firmach finansowych.

Zamiast tego, firma inwestycyjna Buffetta przyjęła bardziej „ostrożne” podejście i zakupiła ogromne udziały w Barrick Gold – wiodącej firmie wydobywczej złota i miedzi, działającej w 13 krajach.

Według Davida Kassa, profesora finansów z University of Maryland, to działanie było „największym szokiem” z piątkowego sprawozdania firmy z Berkshire.

Czy Buffett mógłby otworzyć się na Bitcoina?

Innym aktywem, dość podobnym do złota pod względem stałej podaży i ostatnich zmian cen, za którym nie przepada Buffett, jest Bitcoin. Wcześniej określał on największą kryptowalutę jako „truciznę na szczury” i „urządzenie do gier hazardowych”. Jego zdania nie mógł zmienić nawet lunch z Justinem Sun, dyrektorem generalnym TRON i innymi czołowymi postaciami z branży kryptowalut.

Co się stanie jeśli amerykański inwestor zmieni w jakiś sposób swoje nastawienie do Bitcoina tak jak zrobił to prezes JPMorgan, Jamie Dimon? Co jeśli Buffett zacznie alokować środki na rynku kryptowalut, jak Paul Tudor Jones III i MicroStrategy?

Tak drastyczna zmiana nastawienia mogłaby nie tylko wynieść cenę BTC „to the moon”, ale również wywołać efekt kuli śnieżnej, który ostatecznie zwiększyłby wskaźnik adopcji aktywów w głównym nurcie.

Max Kaiser: Buffet będzie panicznie kupował BTC po 50 tys. dolarów.

Założyciel Heisenberg Capital, Max Keiser powiedział, że Buffett przegapił wiele dobrze prosperujących inwestycji, takich jak Apple i Amazon, ponieważ „jego wyczucie czasu jest słabe”. W tym samym czasie, Buffett „unikał złota przez 20 lat, podczas gdy złoto wyprzedzało Buffetta przez 20 lat”.

Keiser zapewnił, że Buffett i inny przeciwnik Bitcoina – Peter Schiff – w końcu zmienią swoje nastawienie do kryptowalut i zaczną gromadzić cyfrowe aktywa.

„Zgaduję, że Buffett (lub ktokolwiek, kto przejmie firmę po jego odejściu) zacznie panicznie kupować Bitcoina za 50 000 dolarów. Tak samo zresztą jak Peter Schiff

Jedynym znaczącym graczem w biznesie zarządzania pieniędzmi, który wie, co robi, jest Paul Tudor Jones, który, jak się spodziewam w najbliższym czasie zwiększy swój podział inwestycji w kryptowalut z obecnych 2% portfela do 10% „.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.