Mastercard udostępnia platformę umożliwiającą bankom centralnym testowanie cyfrowych walut

Gigant płatniczy Mastercard udostępnił platformę, która pozwala bankom centralnym na testowanie swoich walut cyfrowych (CBDC) i oceniać jak będą one działały w rzeczywistości.

Mastercard ogłosił w środę, że uruchomił wirtualne środowisko testowe, które może symulować wydawanie, dystrybucję i wymianę CBDC między bankami i dostawcami usług finansowych, a także konsumentami końcowymi kupującymi towary i usługi codziennego użytku.

W oświadczeniu Mastercard stwierdził, że nowy protokół pomoże instytucjom finansowym w zrozumieniu CBDC i umożliwi im badanie nowych przypadków użycia, w tym wydawanie na poziomie lokalnym i regionalnym. Pozwolą także oceniać zgodność z istniejącymi formami płatności, takimi jak karty płatnicze. Zawiera również narzędzie do analizy i porównania różnych proponowanych rozwiązań technologicznych dla CBDC.

W rozmowie z Forbesem Raj Dhamodharan, wiceprezes Mastercard, powiedział, że jego firma współpracuje już z niektórymi bankami centralnymi i że inne podmioty, takie jak banki lub firmy technologiczne, są zapraszane do korzystania z platformy.

Mastercard był jednym z członków założycieli Facebooka Libra Association – inicjatywy, która jest obecnie uważana za katalizator, który zachęci banki centralne do poważnego spojrzenia na waluty cyfrowe.

Wraz z rywalem Visa, Mastercard opuścił Librę w październiku po narastających obawach dotyczących zgodności i modelu biznesowego.

Visa, która już oferuje karty płatnicze dla Coinbase, potwierdziła w lipcu, że zrobi więcej, aby wspierać waluty cyfrowe.

Zródło : Coindesk.com

Comments (No)

Leave a Reply