Mastercard nawiązuje współpracę z Polygon nad programem muzycznym

Mastercard ogłosił na dużych targach w Las Vegas, że planuje wykorzystać Polygon do pomocy muzykom. Celem jest zapewnienie artystom większej ekspozycji m.in. poprzez wykorzystanie NFT.

W tym tygodniu odbyły się Consumer Electronics Show w Las Vegas, czyli tradycyjnie wielkie targi, na których zapowiadane są nowinki technologiczne i pokazywane dema. Przez pewien czas informacja ta wisiała w powietrzu, ale teraz mamy potwierdzenie.
Mastercard ogłosił, że wykorzysta blockchain Polygon do uruchomienia Mastercard Artist Accelerator.

Kurs Polygon (Matic) wzrasta

Kurs Matic, kryptowaluty Polygon, odnotowała w ciągu ostatnich 24 godzin spory wzrost.

Polygon to druga warstwa na szczycie blockchaina Ethereum. Jej celem jest pomoc sieci Ethereum w przejęciu transakcji na własnym „sidechainie”. Polygon robi to dobrze, o czym świadczy wiele firm, z którymi współpracują.

Czym jest Mastercard Artist Accelerator?

Mastercard Artist Accelerator ma na celu pomóc artystom muzycznym w nauczeniu się, jak rozszerzać swoje marki poprzez tworzenie NFT, budowanie obecności online i tworzenie społeczności.

Chociaż Mastercard nie powiedział jeszcze, kto weźmie udział w akceleratorze, firma ogłosiła, że zakończy się on jeszcze w tym roku transmitowanym na żywo showcase’em wszystkich artystów-członków.

Mastercard powiedział, że celem jest stworzenie cyfrowej przestrzeni dla tworzenia muzyki, treści, współpracy i własności, wykorzystując akcelerator do łączenia artystów na całym świecie z mentorami w Web3.

„Mastercard Artist Accelerator, startujący wiosną 2023 r., przygotuje pięciu wschodzących artystów, takich jak muzycy, DJ-e, producenci, z narzędziami, umiejętnościami i dostępem, aby utorować własne muzyczne ścieżki w gospodarce cyfrowej.”

Unikalne NFT

Jak podaje Mastercard, artyści biorący udział w akceleratorze otrzymają NFT o nazwie „The Mastercard Music Pass”. Te z kolei artyści mogą udostępnić lub sprzedać każdemu, a posiadaczowi da dostęp do ekskluzywnych materiałów edukacyjnych, unikalnej muzyki i innych doświadczeń fizycznych i cyfrowych.

Skrót NFT oznacza Non-Fungible Token. W języku polskim fungible oznacza wymienialny. Odnosi się zatem do niewymienialnych tokenów. Czyli tokeny, z których każdy jest unikalny.

Bitcoin, podobnie jak złotówka jest przykładem tokenu „zamiennego”. Każdy Bitcoin jest w zasadzie wymienialny na inne Bitcoiny.

W kodzie NFT można zaprogramować, że token coś reprezentuje. Na przykład token może być obrazem, utworem muzycznym lub w tym przypadku kluczem cyfrowym, który daje dostęp.

Ponieważ NFT jest „nie do sfałszowania”, stanowi dowód własności i autentyczności.

NFT mogą być tworzone tylko na blockchainie, który wykorzystuje smart kontrakty – np. Ethereum, Polygon, Solana i Cardano. Mastercard wybrał w ten sposób firmę Polygon.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.