Manipulacja na rynku krypto: czym jest i jak się przed nią chronić

Rynki finansowe pozwalają zarobić dużo pieniędzy, ale można też na nich dużo stracić, jeśli nie rozumie się podstawowych zasad rynku. A pierwsza zasada jest taka, że rynek nie jest sprawiedliwy i często jest irracjonalny. Jest tworzony przez ludzi więc decydującą rolę odgrywają emocje. Duzi gracze i animatorzy rynku rozumieją to i stosują różne metody, aby wywołać odpowiednie emocje u uczestników rynku i wykorzystać je dla zysku. Nazywa się to manipulacją.

Rynek kryptowalut jest łatwy w manipulacji ze względu na niską kapitalizację i płynność, co jest jednym z powodów, dla których kryptowaluty są bardzo zmienne. W związku z tym, aby zarabiać na rynku kryptowalut, musisz być w stanie rozpoznać i przeciwdziałać manipulacjom. W tym pomoże Ci ten artykuł.

Podstawowe rodzaje manipulacji rynkowych

Istnieją różne sposoby na wywołanie odpowiednich wrażeń u traderów i inwestorów, ale animatorzy rynku mają w swoim arsenale 4 narzędzia, które są wykorzystywane na rynku kryptowalut szczególnie często i skutecznie.

Wash Trading

Wash Trading to sposób handlu, w którym duzi posiadacze sprzedają sobie dane aktywo w celu wprowadzenia w błąd inwestorów detalicznych, tworząc iluzję aktywności. Jest to proste: świeca czerwona, świeca zielona, powtórz. Istnieją 2 główne powody stosowania wash tradingu.

Tworzenie pozorów aktywności lub popytu na pożądaną walutę/parę handlową.
Sztuczne zwiększanie wolumenu handlu w celu zapłacenia giełdzie poprzez zamaskowanie go jako prowizji.

Dobrym przykładem jest NFT. Rok 2021 został zapamiętany przez kryptowaluty jako rok gorączki NFT. Według ChainAnalysis, co najmniej 44,2 mld USD zostało przetransferowane do kontraktów ERC-721 i ERC-1155, tworząc szerokie możliwości zarówno dla vosh tradingu, jak i prania pieniędzy poprzez wash trading. Zakupy NFT były często finansowane albo przez samych sprzedających, albo przez tych, którzy finansowali sprzedających. Liczba takich transakcji sięgała kilkuset.

manipulacje nft

Pump&Dump

Ponadczasowy klasyk – Pump&Dump rozpowszechnia informacje, które dają inwestorom poczucie obiecującej monety i w konsekwencji zwiększają popyt na dane aktywo, a wraz z nim jego cenę. Gdy cena osiągnie odpowiedni poziom, Pump&Dumperzy zrzucają swoje wykupione wcześniej aktywa, po prostu rozładowując je do „chciwych” inwestorów.

Główne sposoby na wywołanie Pump&Dump:

 • Hype: „To następny bitcoin”, „The Ethereum Killer” i głośne oświadczenia tego typu wywołują optymizm u inwestorów, ale 95% czasu to tylko spekulacje i bardziej czerwona flaga niż powód do zakupu.
 • Skok cenowy: jeśli token no-name szybko wzrasta w krótkim czasie, warto postępować ostrożnie. Paraboliczny wzrost może być po prostu przynętą na detalistów.
 • Cykle informacyjne: pozytywne wiadomości zbiegają się z zakupami wielkich wielorybów. Stwarza to poczucie „smart-money”, udanego handlu na wydarzeniach i „insiderów wielorybów”, co z kolei sprawia, że sprzedawcy kupują więcej, naśladując wieloryby.

Przykłady pump and dump

 • Crypto.com reklamuje się podczas Super Bowl.
 • Tesla kupuje BTC.
 • Coinbase wchodzi na giełdę z IPO.

Wszystkie te wiadomości mają na celu stworzenie hype’u i zachęcenie inwestorów detalicznych do zakupów pod wpływem impulsu.

Najazd niedźwiedzi

Istota tej manipulacji polega na tym, że duzi gracze otwierają krótkie pozycje i zaczynają rozprzestrzeniać negatywne wiadomości na temat danego aktywa i jego fundamentów. W przypadku powodzenia, FUD wywoła panikę u inwestorów i zaczną oni zamykać długie pozycje, czyli zasadniczo staną się paliwem dla shortów. Typowy schemat ataku niedźwiedzi wygląda tak:

 • Rozpocząć FUD.
 • Otworzyć kilka dużych krótkich pozycji.
 • Kontynuować budowanie paniki.
 • Zysk.

Aby przeciwdziałać tego typu manipulacjom ważne jest, aby zdywersyfikować swoje źródła informacji i odróżnić rozsądny negatywizm od FUD. Lub, jak mawia CZ – „4”.

Spoofing

Spoofing jest metodą manipulacji poprzez składanie fałszywych zleceń, które są anulowane przed ich realizacją. Ponieważ jednym z podstawowych wskaźników trendu dla traderów jest liczba zleceń kupna i sprzedaży, zlecenia spoofingowe prowokują decyzje korzystne dla manipulatora.

Przykład: 6 maja 2010 roku zaczęły się rozchodzić wiadomości o kryzysie greckim w UE. W jednej chwili indeksy amerykańskie spadły o 10%. wywołując krótkotrwałą panikę. Kilka minut później cena wyrównała się, jakby nic się nie stało:

Nic, poza pociągnięciem Navindera Singh Sarao do odpowiedzialności za manipulacje rynkowe nad otwartą i anulowaną w krótkim czasie transakcją o wartości 200 mln dolarów.

Jak przeciwstawić się manipulatorom?

Nie brzmi to wszystko tak pocieszająco dla sprzedawców, ale dobra wiadomość jest taka, że inwestorzy nie muszą walczyć z manipulatorami i wykorzeniać ich – wystarczy, że będą w stanie bronić się na swoim poziomie, aby generować dochody. Aby to zrobić, ważne jest przestrzeganie następujących zasad:

 • Weryfikuj informacje: potrzebujesz kilku źródeł, aby uzyskać i zweryfikować informacje. Na przykład możesz monitorować ceny na TradingView, Coingecko, Coinmarketcap, a do sprawdzania wiadomości możesz użyć znanych publikacji, kanałów, kont na Twitterze. Warto sprawdzić każdą wiadomość, która wpływa na Twoją decyzję.
 • DYOR: dokładnie badaj swoje aktywa inwestycyjne i śledź powiązane z nimi wiadomości. Gruntowna autoanaliza jest tym, co buduje wiarę w aktywa i pomaga ignorować FUD-y. A obserwowanie wiadomości (z zastrzeżeniem poprzedniej zasady) pozwoli Ci z czasem zmienić swoje nastawienie do monety.
 • Dywersyfikacja: Dywersyfikacja portfela ze stablceoinami lub silnymi aktywami zmniejszy wpływ manipulacji cenowych słabszych monet. Ważne jest jednak, aby znaleźć tu równowagę – zbyt wiele aktywów w portfelu doprowadzi do rozproszenia zarówno kapitału, jak i uwagi.
 • Bądź racjonalny: ponieważ głównym celem manipulatorów jest wywołanie emocji, inwestor powinien podchodzić do wszystkiego na chłodno i z ziarnem sceptycyzmu. Wiadomości i plotki, które odwołują się do emocjonalnego, a nie racjonalnego postrzegania, powinny być natychmiast oznaczone czerwoną flagą.
 • Stosuj DCA: Manipulacje rynkowe są skierowane przede wszystkim do spekulantów i papierowych rąk, a nie do inwestorów długoterminowych. Budowanie portfela w czasie przy użyciu DCA pomoże Ci stworzyć optymalną cenę wejścia dla silnych aktywów i oprzeć się manipulacji.
 • Pracuj według strategii: musisz mieć jasną strategię podejmowania decyzji, która obejmuje punkty wejścia i wyjścia, horyzonty krótko- i długoterminowe, analizę fundamentalną i wiarę w wybrane aktywo. Wszystkie decyzje powinny być podejmowane zgodnie ze strategią.

Te proste rzeczy mogą pomóc zmniejszyć wpływ manipulatorów na Twój proces decyzyjny i uczynić emocjonalne prowokacje mniej skutecznymi.

Podsumowanie

Głównym celem uczestników rynków finansowych, a w szczególności rynku kryptowalut, jest generowanie dochodów. Jednak różni gracze stosują różne metody, aby to osiągnąć: niektórzy uczciwie realizują swój cel poprzez badania, błędy i długoterminowe strategie, podczas gdy inni celowo oszukują inwestorów, aby manipulować cenami i osiągać łatwe i szybkie zyski.

Aby przetrwać w kryptowalutach, ważne jest, aby być w stanie oprzeć się manipulacji i podejmować swoje decyzje na sprawdzonych informacjach i dogłębnej analizie. A głównym narzędziem obronnym inwestora detalicznego jest dobrze zdefiniowana strategia i umiejętność trzymania się jej. Te koła ratunkowe pomogą Ci uniknąć utonięcia w morzu FUD.

Comments (No)

Leave a Reply