Louis Vuitton, Cartier i Prada używają blockchain do walki z podróbkami

Skuteczna walka z podróbkmi dzięki blockchain

Technologia blockchain, zdaniem przedstawicieli firm, zagwarantuje klientom autentyczność towaru.

Trzy duże marki jednocześnie – Louis Vuitton, Cartier i Prada wykorzystają możliwości technologii blockchain do walki z podrabianiem w branży modowej. W tym celu firmy stworzyły konsorcjum Aura.

Co wiadomo o Aura?

Prace nad Aurą w 2018 roku zorganizowała spółka macierzysta Louis Vuitton – LVMH. Według doniesień medialnych twórcy projektu ConsenSys pomogli producentowi w stworzeniu platformy.

Inicjatywa, zgodnie z koncepcją jej przedstawicieli, pozwoli nabywcom markowych produktów uzyskać gwarancję autentyczności towarów. Korzystając z platformy Aura, użytkownicy będą mogli porównać identyfikatory produktów z danymi z bazy danych. Prześledzą także ich ścieżkę produkcyjną. W szczegółach proces wygląda następująco:

Podczas tworzenia produktu marka nadaje mu identyfikator. Informacje o tym są wprowadzane do łańcucha bloków.
Technologia pozwala zabezpieczyć rekord przed wszelkimi zmianami. Aby sfałszować dane, oszust będzie musiał uzyskać dostęp do wszystkich kopii łańcucha bloków i przepisać go. W praktyce nie jest to możliwe.

Gwarancja autentyczności danych pozwala klientom firm w dowolnym momencie otrzymać wszystkie interesujące informacje o produktach. W takim przypadku użytkownik może być pewien wiarygodności zapisów.

Takie podejście, zdaniem twórców, pozwoli na zorganizowanie walki z podróbkami w branży modowej.

Konsorcjum Aura Blockchain to doskonała okazja do wzmocnienia więzi z klientami z naszej branży. Oferujemy im proste rozwiązania umożliwiające lepsze poznanie naszych produktów. Łącząc siły z innymi luksusowymi markami w ramach tego projektu, jesteśmy liderem w zakresie przejrzystości i identyfikowalności produktów. Mam nadzieję, że do naszego sojuszu dołączą inni uczestnicy rynku”- powiedział Tony Belloni, dyrektor zarządzający LVMH.

W rozmowie z Bloomberfem przedstawiciele marki zwrócili uwagę na fakt, że początek wykorzystania blockchain w pracy nie będzie się wiązał z  przyjmowaniem płatności w kryptowalutach.

Louis Vuitton, Cartier i Prada nie są jedynymi firmami, które wykorzystały moc blockchain do śledzenia łańcucha dostaw produktów. Na przykład jesienią 2019 roku Walmart zaczął śledzić płatności i dostawy za pomocą blockchain.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.