Local SEO — co to takiego i jak z tego skorzystać?

Lokalne SEO (często określane Local SEO, czyli terminem pochodzącym z języka angielskiego) to strategia optymalizacji witryn internetowych pod kątem wyszukiwarek, która pomaga Twojej firmie być bardziej widoczną w lokalnych wynikach wyszukiwania w Google. Każda firma, która ma fizyczną lokalizację lub obsługuje dany obszar geograficzny, może skorzystać z lokalnego SEO.

Jeśli wyszukujesz w Google jakiekolwiek ważne słowa kluczowe związane z Twoją firmą, a pod nią pojawi się mapa z 3 wpisami (znana również jako pakiet map), to odpowiednio dopracowane lokalne SEO może pomóc Ci rozwinąć działalność i być może też zasięg Twojej firmy. Aby zrozumieć lokalne SEO, musisz też wiedzieć, na jakich ogólnie zasadach działa sama wyszukiwarka Google.

Jeśli na przykład jesteś w pracy i chcesz dostać pizzę z dostawą na lunch, po wpisaniu hasła „dostawa pizzy” wyświetla listę lokalizacji w pobliżu Twojego biura pod postacią lokalnych wyników wyszukiwania (określane to jest jako SERPS). Ale jeśli spróbujesz tego samego wyszukiwania w domu, grając na przykład w GGBet kasyno, to otrzymasz zupełnie inny zestaw wyników. Ma to sens, biorąc pod uwagę, że potrzebujesz pizzy dostarczonej gdzieś w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, nieprawdaż?

Jak ewoluowały wyszukiwarki?

Na początku istnienia Internetu było stosunkowo niewiele stron internetowych, więc poruszanie się po sieci było łatwe. Jednak gdy Internet zaczął się rozwijać, stworzono wyszukiwarki, aby umożliwić użytkownikom łatwiejsze znajdowanie stron, których szukali. Jeśli wpisałeś frazę w wyszukiwarce, zazwyczaj zwracała ona strony, które zawierały słowa kluczowe w wyszukiwanej frazie. Przykładami takich wyszukiwarek były na przykład:

  • Altavista;
  • Netsprint;
  • Lycos;
  • lub Excite.

Google zastosowało z początku to samo podejście, ale szybko zmodyfikowało swój algorytm na bardziej zaawansowany. Ponadto zdominowało inne wyszukiwarki, gdy stało się pierwszym serwisem tego typu, który używał prezentowanych odnośników wraz ze wskazaniem, które witryny są zaufane i mają lepsząrenomę wśród odwiedzających.

Jak działa Google?

Gdy wpisujesz wyszukiwaną frazę w Google, sprawdza ona dopasowanie szukanego tekstu do wzorca w niezwykle rozbudowanej bazie danych różnych witryn internetowych oraz specjalnych czynników tworzących ranking danych serwisów internetowych. W efekcie otrzymujesz listę witryn i ich podstron optymalnie pasujących do Twojego wyszukiwania. Nie jest to absolutnie proste wyszukiwanie tekstowe, jak sądzi większość osób!

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że Google nie przeszukuje na żywo całego Internetu za każdym razem, gdy ktoś wpisuje coś w pasku wyszukiwania. W rzeczywistości przeszukuje zapisane lokalnie kopie wszystkich witryn wykrytych przez Google. Ta kopia nazywa się Indeksem Google. Aby utworzyć taki indeks, Google używa małych programów zwanych „pająkami” (spider) do indeksowania sieci. Każdy pająk działa w ten sam sposób: zaczyna się na jednej stronie, następnie podąża za linkami na tej stronie, przegląda zawartość kolejnych stron i tak dalej. W miarę indeksowania treści internetowych zbiór danych jest przechowywany na serwerach Google i na tej podstawie tworzony jest rozbudowany indeks.

Algorytm analizuje różne czynniki w witrynie i poza nią, aby określić, które witryny mają coś związanego z Twoim wyszukiwaniem. Wszystkie pasujące serwisy internetowe są dodawane do listy, która jest następnie uszeregowana według znaczenia. Ponadto specjalny algorytm określa, które witryny najlepiej odpowiadają na Twoje zapytanie i to właśnie one są wyświetlane na górze wyników wyszukiwania.

Poprawa SEO wpływa zarówno na trafność, widoczność, jak i popularność linków na Twojej stronie internetowej. Jeśli odpowiednie elementy Twojej witryny zostaną zoptymalizowane, będzie wyświetlana ona wyżej i w większej liczbie wyników wyszukiwania.

Local SEO to nieco inne podejście do wyników wyszukiwania

A co z wynikami wyszukiwania dla najbliższej lokalizacji? Po przeanalizowaniu zachowań użytkowników podczas bilionów wyszukiwań, specjaliści w Google odkryli, że osoby poszukujące określonych rodzajów firm potrzebują zazwyczaj wyników ze swojego najbliższego otoczenia. Dlatego też powstał lokalny algorytm wyszukiwania Google, który zawiera specjalny element określany jako czynnik bliskości, co jest wymyślnym sposobem na powiedzenie, że Google bierze pod uwagę Twoją lokalizację podczas wyszukiwania słowa kluczowego (ściślej mówiąc, jest to zapytanie z intencją lokalną). Dzieje się tak nawet wtedy, gdy nie wpiszesz w polu wyszukiwania nazwy miasta lub słowa „w pobliżu”.

Co ma znaczenie dla lokalnego SEO

Co to oznacza dla specjalistów z dziedziny marketingu zajmujących się wyszukiwaniem? Podczas gdy lokalny zestaw wyników jest wyświetlany w standardowych bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google, oddzielne algorytmy obsługują główne wyniki wyszukiwania Google dla lokalnych rankingów i ogólnych. Z kolei Ty, jako firma lokalna masz możliwość jednoczesnego pojawiania się zarówno w głównych bezpłatnych wynikach wyszukiwania, jak i w lokalnych. Jeśli nie masz doświadczenia w marketingu swojej firmy online, jednym z głównych wyzwań jest wiedza na temat tego, na czym powinieneś się skupić, aby Twoje wysiłki były jak najbardziej efektywne.

Ogólnie rzecz biorąc, odpowiednio zlokalizowana treść i popularność lokalnych linków są czynnikami dominującymi, podobnie jak w tradycyjnym algorytmie wyszukiwania Google. Dlatego też ważne jest tworzenie lokalnych stron docelowych dla każdej z lokalizacji — zwłaszcza jeśli prowadzisz działalność w wielu obszarach — gdzie należy uwzględnić nie tylko nazwę firmy, ale także jej dane, takie jak adres i telefon. Zawsze optymalizuj także tagi tytułów, opisy meta i postępuj zgodnie z najlepszymi praktykami SEO. Należy to uwzględnić również w strategii content marketingu i budowania linków.

Ponadto w rankingach SEO zorientowanych na wyniki lokalne brane są również pod uwagę czynniki związane z lokalizacją, takie jak wizytówka firmy w Google Moja Firma, lokalne dane w agregatorach danych i opinie, które powinny być publikowane przez lokalnych klientów.

Teraz, gdy lepiej rozumiesz podstawy SEO i sposób, w jaki Google pozycjonuje lokalne wyniki wyszukiwania, możesz zacząć koncentrować się na danych, które zoptymalizują cyfrowy ślad Twojej witryny w ekosystemie wyszukiwania zorientowanego lokalnie. W ten sposób Twoja firma może wyświetlać się wyżej na stronie wyników, co może sprawić, że więcej potencjalnych klientów znajdzie Twoją firmę.

Oczywiście jest to tylko wstęp do całego zagadnienia, ale mamy nadzieję, że jest on wystarczająco treściwy, by rzucić Ci trochę światła na znaczenie lokalnego SEO dla Twojego sukcesu!

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.