Kryptowaluta Litecoin (LTC)

Jedna z najstarszych krypto, zaprojektowana w 2011 roku na podobieństwo Bitcoina. Te oraz wiele innych informacji znajdziesz w tym artykule o kryptowalucie Litecoin.

Informacje ogólne

Zaprojektowana w 2011 roku przez Charliego Lee jako hard fork BTC. Została również w tym czasie nieoficjalnie ogłoszona srebrem wobec złotego Bitcoina.

Litecoin to kryptowaluta peer-to-peer, która wykorzystuje algorytm konsensusu Proof of Work. Zasadniczo, LTC działa w taki sam sposób jak BTC, jednak posiada swoje autonomiczne cechy i technologiczne innowacje.

LTC jest w stanie obsłużyć 56 transakcji na sekundę. Ponadto, sieć potrzebuje 30 minut na potwierdzenie transakcji, a nowy blok generowany jest co 2,5 minuty. Pod tymi względami sieć LTC jest bardziej wydajna niż blockchain BTC, a opłaty transakcyjne są niższe.

Dodatkowo, w sieci zaimplementowana została technologia SegWit (Segregated Witnesses). Główną zaletą tej technologii jest możliwość zbudowania Lightning Network Litecoina, która pozwala m.in. na atomic swaps, umożliwiającą handel pomiędzy dwoma krypto bez konieczności ich wcześniejszej wymiany.

Kluczową organizacją dla ekosystemu LTC jest Litecoin Foundation- organizacja non-profit z siedzibą w Singapurze.

Główne założenia projektu

Głównym celem Litecoin jest funkcjonowanie jako globalny system płatności, pozwalający na wysyłanie i odbieranie środków w trybie natychmiastowym, niezależnie od granic, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów transakcji.

LTC jako jedna z pierwszych krypto w przestrzeni blockchain jest już dobrze dostępna w przestrzeni publicznej. Nabyć lub sprzedać ją można na wielu giełdach czy nawet bankomatach. Ponadto, istnieją karty debetowe, którymi można opłacać (w wyznaczonych miejscach) towary i usługi za pomocą krypto. Ponadto, włodarze kryptowaluty współpracują z wieloma partnerami, którzy wdrożyli LTC jako jeden ze swoich środków płatności.

Jednak na rynku płatności mobilnych znajduje się również wiele rywali dla LTC, zarówno z sektora blockchain jak i sektora potentatów płatniczych, takich jak Visa, PayPal czy Western Union (którzy de facto również zaczynają wdrażać bądź już wdrożyli technologię blockchain do swojego ekosystemu).

Litecoin w liczbach

  • ATH: 375,29 USD
  • ATL: 1,11 USD
  • Aktualnie (w czasie prasy): 91,37 USD
litecoin
Historia notowań LTC
  • Liczba wydobytych monet: 62 891 668 LTC
  • Maksymalne zaopatrzenie: 84 000 000 LTC
  • Kapitalizacja rynkowa: 5 746 335 038 USD

Portfele oraz giełdy

  • Portfele:

Ledger, Trezor (sprzętowe)

Abra, Edge, Coinomi (mobilne)

Exodus, Litecoin-QT (przeglądarkowe)

Liteadress.org (papierowy)

  • Giełdy:

eToro, Binance, Coinbase, Crypto.com, Kraken, Gemini, Bittrex, Poloniex, Gate.io

Ciekawostka

Dyrektor Litecoin Foundation, Charlie Lee, jako absolwent MIT, ma ponad 15 lat doświadczenia w inżynierii programowania, a stanowiska jakie piastował do tej pory to m.in. software engineer w Google. Na swoim koncie ma również rozwój takich projektów jak YouTube Mobile, Chrome OS czy Play Games. Dodatkowo, piastował stanowisko dyrektora do spraw technicznych w Coinbase.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.