Liechtenstein legalizuje stosowanie tokenów w działalności gospodarczej i finansowej

Parlament Liechtensteinu uchwalił w tym tygodniu ustawę Blockchain. Ma ona na celu stymulowanie dalszego rozwoju nowych technologii finansowych i zwiększenie skuteczności tak zwanej „tokenomiki” – gospodarki opartej na tokenach kryptowalut.

Według Coin-Ratgeber przygotowanie projektu trwało trzy lata, a po jego przyjęciu w drugim czytaniu dokument został wysłany do podpisu księciu Liechtensteinu. Według publikacji projekt został przyjęty jednogłośnie przez parlamentarzystów.

Jednym z kluczowych punktów nowego prawa było stworzenie tzw. „Token Container Model” (TCM), łączącego transakcje przy użyciu tokenów z prawem cywilnym. W jego ramach tokeny są uważane za kontenery posiadające różne prawa – od nieruchomości, takich jak nieruchomości i udziały (tokeny zabezpieczające), po licencje lub kody cyfrowe.

Celem przyjęcia ustawy Blockchain jest stworzenie pewności regulacyjnej dla użytkowników i dostawców usług, stworzenie zaufania w celu zwiększenia wydajności procesów, a także opracowanie wytycznych dla dostawców usług, w tym zgodności z wymogami przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Należy pamiętać, że pomimo niewielkich rozmiarów i niewielkiej liczby mieszkańców Liechtenstein od dawna cieszy się opinią jurysdykcji przyjaznej przedsiębiorstwom. Szczególnie w dziedzinie usług finansowych. W tym alpejskim kraju znajdują się siedziby wielu banków, firm finansowych i inwestycyjnych, trustów, kancelarii prawnych i audytorów.

Jednym z czynników, które przyciągają przedsiębiorców do Księstwa, jest odpowiedni system podatkowy: roczny dochód osobisty w wysokości do 90 000 EUR jest opodatkowany według stawki 5%, najwyższa stawka wynosi 8% przy rocznym dochodzie przekraczającym 180 000 EUR. Podatek dla przedsiębiorstw wynosi 12,5%.

Liechtenstein jest również prawdopodobnie jedynym krajem na świecie o ujemnej stopie bezrobocia – w 2017 r. Oficjalnie zatrudniono tu 38 600 osób, a liczba ludności wynosiła 38 114 osób.

Kraj jest ściśle związany ze Szwajcarią i jest częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), który przyciąga tu wiele startupów blockchain i kryptograficznych .

Comments (No)

Leave a Reply