Liczba bloków Ethereum osiągnęła 10 milionów

W ciągu zaledwie pięciu lat górnicy Ethereum „wykopali” 10 milionów bloków.

Bloki Ethereum są wydobywane średnio co 20 sekund. W tym porównaniu blok Bitcoin’a wydobywany jest dłużej bo około 10minut, a to tej pory zostało wydobyte ok 628900 bloków.

Ethereum (ETH) wydobyło dziś swój 10-milionowy blok, co stanowi znaczący kamień milowy dla drugiej największej na świecie kryptowaluty. Dane z eksploratora blockchain Etherscan pokazują, że 10-milionowy blok został skutecznie wydobywany dokładnie o 13:22:13 PM (UTC).

Wprowadzony na rynek w 2015 r. Ethereum został przewidziany jako zdecentralizowany „komputer świata”

. Wkrótce zyskał na znaczeniu gdy znalazł się w pierwszej setce kapitalizacji rynkowej, zanim zyskał na wartości podczas boomu na rynku kryptograficznym w 2017 roku. Jest to obecnie druga kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej.

Przed erą kart graficznych do wydobywania kryptowalut używane były dyski twarde. Od tego czasu prym przejęły większe maszyny wydobywcze, znane jako ASIC, które są dedykowane tylko do wydobywania kryptowaluty. I to te urządzenia szybko przejęły pałeczkę w tzw. „górnictwie”.

Jak zauważył Luit Hollander w History of Ethereum Hardforks, obliczenie 15 zettahash’owe wymagane do wydobycia 10 milionów bloków Ethereum zajęłoby ponad 150 milionów lat kartom graficznym.

Oficjalny „whitepaper” Ethereum początkowo przewidywał, że bloki będą przetwarzane co 12,6 sekundy. W praktyce czas między blokami okazał się nieco dłuższy. Dane z Bitinfocharts pokazują, że czasy bloków ETH przybywały średnio co około 20 sekund – z okazjonalnymi skokami do 50 sekund w okresach przeciążenia.

Teraz wszyscy czekamy na ETH 2.0 które wprowadzi Ethereum w nowy świat POS (Proof-Of-Stake) na następne lata.