Kurs Bitcoina (BTC) nurkuje. Ethereum (ETH) i Luna spadają jeszcze mocniej

Wrzesień historycznie nie był dobrym miesiącem dla wielu rynków finansowych i wydaje się, że w tym roku znów tak będzie. Ceny wielu akcji już w zeszłym tygodniu zabarwiły się na czerwono, a ten tydzień zaczyna się od razu od ostrego spadku. Łączna kapitalizacja rynkowa dla wszystkich kryptowalut ponownie spada poniżej granicy 1 biliona dolarów. W ciągu ostatnich 24 godzin rynek zanurkował aż 7,4%.

Rynek spekuluje, że być może zapanował już strach przed kolejnym posiedzeniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). W zeszłym tygodniu amerykański indeks cen konsumpcyjnych (CPI) okazał się bowiem wyższy od oczekiwań. W środę 21 września usłyszymy, co postanowi Rezerwa Federalna. Dziś ukazują się także nowe dane z amerykańskiego rynku mieszkaniowego. Może to być więc kolejny bardzo zmienny tydzień.

Bitcoin spada w kierunku dołka

Bitcoin (BTC) porusza się w kierunku swojego poprzedniego minimum na poziomie 18 500 USD. Kurs bitcoina przez ostatnią godzinę unosił się tuż poniżej 18 500 dolarów. W chwili pisania tego tekstu cena BTC wynosi dokładnie 18 480 dolarów na Binance. Oznacza to, że tylko na przestrzeni ostatniej doby spadła o ponad 8%.

Wielu analityków początkowo spodziewało się niewielkiego odbicia w kierunku 21 tysięcy dolarów. Tymczasem indeks dolara amerykańskiego (DXY) odbija w kierunku rekordowych poziomów. Jak wskazuje analityk IT Techj, kolejne wsparcie dla bitcoina może znajdować się na rocznym minimum – 17 600 dolarów. W tym tygodniu możemy zobaczyć kolejny re-test tego poziomu, ale czy tym razem się on utrzyma?

 

Ethereum traci ponad 10%

Ethereum (ETH) zbiera jeszcze cięższe żniwo, pomimo zeszłotygodniowego „merge”. To znak, że warunki makroekonomiczne wciąż napędzają kierunek cen.

Cena eteru tylko na krótko zanurzyła się poniżej 1300 dolarów i dotknęła 1 290 dolarów. W chwili pisania tego tekstu ETH próbuje odratować 1300 dolarów, ale sprawy nie wyglądają szczególnie stabilnie. Cena ETH spada dziś o 10,5% do najniższego poziomu od połowy lipca – wówczas ETH na krótko zanurzył się poniżej 1000 USD. Czy to się powtórzy?

Które krypto z top 100 straciły najwięcej?

Niestety, reszta czołówki największych kryptowalut wygląda dziś równie fatalnie. Binance Coin (BNB) trzyma się najlepiej, ale wciąż traci 6,7% – kurs BNB spadł poniżej 260 dolarów. Dogecoin (DOGE) i solana (SOL) tracą około 8%. Ripple (XRP) spadł o 9%, a shiba inu (SHIB) prawie 10%. Cardano (ADA) zanurkowało o 10,5%, a polkadot (DOT) aż 11,5%.

W pierwszej setce mamy dziś jeszcze większe spadki. Lido (LDO), uniswap (UNI), waves (WAVES) i bitdao (BIT) – wszystkie spadły o około 12%. Terra (LUNA) traci aż 13%. Eos (EOS) i Celsius (CEL) nawet 14% wartości, ale największym przegranym jest dziś ethereum classic (ETC) ze spadkiem o prawie 17%.

 

Comments (No)

Leave a Reply