Ktoś wypłacił ponad 400 mln dolarów z portfeli FTX

Rano 12 listopada PeckShield zauważył transfery o łącznej wartości ponad 400 milionów dolarów z kont giełdy FTX na adresy stron trzecich.

Według ekspertów, w portfelu odbiorcy znajduje się już 53 843 ETH (około 69 milionów dolarów) oraz około 217 milionów dolarów w innych kryptowalutach.

Kolejne 45,8 miliona FTT (ponad 105 milionów dolarów) trafiło do portfela oznaczonego na Etherscan jako „FTX”. PeckShield zwrócił również uwagę na powiązania z amerykańskim ramieniem giełdy bitcoinów Binance.

Badacz o pseudonimie ZachXBT poinformował, że Tether zablokował 31,4 mln USDT należących do FTX. W tym 3,9 mln USDT w sieci Avalanche i 27,5 mln USDT na blockchainie Solana.

Wcześniej Tether zablokował ponad 46 milionów USDT należących do FTX na Tronie na wniosek organów ścigania.

FTX zhackowana?

Jak podaje The Block, administrator oficjalnego kanału FTX na Telegramie napisał, że giełda została zhakowana i wszystkie aktywa zostały skradzione. Później usunął wiadomość, wyjaśniając, że skradziono „część środków”.

Ostrzegł też przed zhakowaną aplikacją mobilną i stroną internetową FTX, która może ściągać na urządzenia użytkowników złośliwe oprogramowanie i wirusy. W chwili pisania tego tekstu kanał Telegram i czat giełdy są niedostępne.

Oficjalne konto FTX na Twitterze retweetowało wpis generalnego radcy prawnego platformy Ryana Millera. Napisał on o „dochodzeniu w sprawie anomalii z ruchami portfeli związanych z konsolidacją sald między giełdami”.

FTX.US i FTX.com „zainicjowały środki ostrożności w celu przeniesienia wszystkich aktywów cyfrowych do zimych portfelu”, powiedział. Proces został przyspieszony w celu złagodzenia szkód po wykryciu nieautoryzowanych transakcji.

Przypomnijmy, że 6 listopada CEO Binance Changpeng Zhao ogłosił chęć pozbycia się przez firmę tokenu FTT giełdy FTX. Aktywa, wraz z BUSD o łącznej wartości ~2,1 mld USD, były wynikiem wyjścia spółki z inwestycji w platformę.

8 listopada CEO FTX Sam Bankman-Fried i Zhao ogłosili strategiczne partnerstwo, ale 10 listopada Binance wycofało się z przejęcia. Firma stwierdziła, że nie będzie w stanie rozwiązać problemów, które dotknęły giełdę.

Według Bloomberga i WSJ „dziura” w bilansie FTX wynosiła 8 mld dolarów, jednak Reuters podał większą kwotę – 9,4 mld dolarów.

FTX Group złożyła 11 listopada wniosek o upadłość na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. Bankman-Fried złożył rezygnację.

Comments (No)

Leave a Reply