Krytycy Cardano: „sieć nie pasuje do nowoczesnego krajobrazu DeFi”

Cardano (ADA) w ogniu krytyki

Krytycy projektu Cardano wątpią, czy model wykorzystania inteligentnych kontraktów do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji jest odpowiedni dla tego blockchaina. Kilka dni temu ADA osiągnęła najwyższy w poziom historii. Było to 3,1 USD w oczekiwaniu na uruchomienie hard forka Alonzo i zapewniła sobie trzecie miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej.

Aktualizacja Alonzo uruchomi funkcję inteligentnych kontraktów, dzięki której deweloperzy będą mogli tworzyć zdecentralizowane aplikacje finansowe. Pozwoli to Cardano konkurować z Ethereum i innymi projektami. Jednak Cardano zostało skrytykowane po zgłoszeniu błędów w sieci testowej, która po raz pierwszy uruchomiła inteligentne kontrakty. Napotkano trudności związane z jednoczesnym korzystaniem z protokołu przez kilku użytkowników. Trudności pojawiły się w wyniku wykorzystania przez Cardano produktów (UTXO) do śledzenia środków użytkowników. Minswap, pierwsza zdecentralizowana aplikacja oparta na Cardano, została zmuszona do zatrzymania w sieci testowej.

Krytycy Cardano twierdzą, że zdecentralizowane aplikacje, które zostaną zbudowane na tym blockchainie, staną przed podobnymi wyzwaniami. Dlatego też, zdaniem niektórych członków społeczności krypto, sieć Cardano raczej nie będzie odpowiednia dla dużych graczy, takich jak zdecentralizowana giełda Uniswap, która codziennie przetwarza ponad 10 000 transakcji.

Eric Wall, szef inwestycji w Arcane Assets, jest przekonany, że Cardano nie pasuje do obecnego krajobrazu DeFi. Deweloperzy będą musieli znaleźć wiele obejść, aby stworzyć określone typy zdecentralizowanych aplikacji, powiedział Wall. „Sześć lat badań, kapitalizacja rynkowa ponad 90 miliardów dolarów… A pierwsza zdecentralizowana aplikacja na Cardano nie może nawet uruchomić równoległego przetwarzania transakcji” – napisał na Twitterze zwolennik Ethereum Anthony Sassano (Anthony Sassano).

„Cardano nie radzi sobie z konkurencyjnymi platformami inteligentnych kontraktów, pomimo całej dyskusji o badaniach i odkryciach naukowych. Cardano obiecało za dużo i spóźniło się.  Platforma wciąż ma wiele do udowodnienia, aby uzasadnić tę cenę ”- napisał Wall.

Comments (No)

Leave a Reply