W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi interesuje się rynkiem poświęconym kryptowalutom. Jak można zauważyć, wirtualne waluty zdobywają sporą ilość zwolenników. Istnieje wiele krypto, jednak do najbardziej przełomowych możemy zaliczyć Bitcoina oraz Ethereum. Dziś spróbujemy omówić tę drugą z nich.

Co to jest Ethereum?

Ethereum jest to druga co popularności kryptowaluta. Mówiąc dokładniej, nie jest to do końca waluta wirtualna, lecz platforma otwarta dla każdego, funkcjonująca w zdecentralizowanym systemie Blockchain. Tokeny, którymi płacimy za usługi na tej platformie, nazywane są eterem lub inaczej mówiąc Etherem. I to właśnie one nazywane są kryptowalutą.

Ethereum – jak zacząć?

Przed podjęciem decyzji powinniśmy się zastanowić, komu i gdzie chcemy powierzyć nasze pieniądze. Warto poczytać opinie innych użytkowników, przejrzeć chociaż parę poradników, aby mieć chociaż szczątkowe pojęcie o tym, co chcemy robić i na jakiej zasadzie to działa. Ponadto powinniśmy podjąć decyzje czy chcemy kupić przez specjalnie poświęcony temu kantor, czy może zacząć grać na giełdzie. Jak widać nie jest to wcale takie proste, jakby się wydawało. Tak naprawdę chodzi tu o nasze pieniądze.

Jak działa Ethereum?

Ethereum działa na zasadzie systemu Blockchain, lecz w porównaniu do Bitcoina, jest to platforma open source, w której za swoje usługi płaci się tokenami o nazwie eter. System ten ma za zadanie śledzić osoby posiadające waluty cyfrowe oraz skupiać się na tworzeniu i segregowaniu kodu w szeregu wszystkich aplikacji w zdecentralizowanym systemie. Emisja, jaka jest przewidziana na Ethereum, wynosi 18 mln.

Ile kosztuje Ethereum? Jak sprawdzić aktualny kurs?

1 Ethereum ETH wynosi 2633,95 dolarów (USD), co w przeliczeniu na złotówki daje nam 9655,93 złotych (PLN). Istnieje wiele stron internetowych, które pozwalają nam na sprawdzenie kursu tej kryptowaluty. Warto sprawdzać kursy codziennie, gdyż mogą ulec drastycznej zmianie praktycznie z dnia na dzień.

Kopanie Ethereum (Mining) – na czym polega? jak zacząć kopać?

Wbrew pozorom wydobywanie Ethereum nie jest trudne, lecz potrzebny jest nam do tego bardzo mocny sprzęt. Najlepiej by była to koparka kryptowalutowa, jeśli zamierzamy myśleć o tym na poważnie. Następnie pobieramy oprogramowanie, dzięki któremu zostaniemy podłączeni do sieci wydobywczej i voilà. Teraz nasz GPU wykorzystuje swoją moc obliczeniową do rozwiązywania skomplikowanych algorytmów, za które jesteśmy nagradzani cząstkami eteru. Niestety aktualnie samo GPU nie wystarcza, ponieważ jest to zbyt słaba metoda i potrzebna jest nam do tego wymieniona wyżej koparka. Minusem wydobywania jest to, że pobór energii jest wysoki i warto się zastanowić czy wydobycie zwróci nam koszty prądu.

Jak kupić Ethereum (eth)?

Ethereum możemy kupić na dwa sposoby:

  • Specjalistyczny kantor, metoda bardzo szybka i idealna dla osób, którzy potrzebują zakupić kryptowalutę na już i nie mają zbyt dużego pojęcia na ten temat. Kurs wirtualnych walut ustala właściciel kantoru po zbadaniu rynku. Po wpłaceniu na specjalny portfel pieniędzy otrzymujemy kryptowalutę. Mamy możliwość zapłaty przelewem bankowym, kartą kredytową lub szybkim przelem.
  • Giełda kryptowalutowa jest to druga z metod. Niestety tutaj musimy posiadać przynajmniej małe pojęcie na temat działania giełdy. Tutaj poniesiemy także koszty od obrotu i każdej transakcji tzw. prowizję.

Ethereum notowania

W ciągu ostatniej doby kurs spadł o -3,37% a dobowy wolumen wynosi 125 741 730 042,00 zł. W ciągu 24 godzin najwyższa cena wynosiła 10 304,67 zł, a najniższa cena była na poziomie 9 549,09 zł. Najwyższa cena Ethereum w ciągu 7 dni wynosiła 10 524,41 zł, natomiast najniższa utrzymywała się na poziomie 8 178,43 zł. Kurs w ciągu ostatniego miesiąca zmniejszył się o -27,4%

Portfel dla Ethereum. Jaki wybrać?

Portfele dla Ethereum dzielimy na dwa rodzaje fizyczny (zimny) oraz online (gorący). Przy wyborze warto kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem. Portfel fizyczny ma tę przewagę nad online, że nie musi być podpięty cały czas do sieci, dzięki czemu bezpieczeństwo jest większe i nie jesteśmy narażeni na ataki hakerów. Portfele online wymagają ciągłego dostępu do internetu, przez co jesteśmy podatni na różnego rodzaju ataki, czy wirusy co wiąże się z utratą całego naszego dobytku, jaki posiadamy. Tak więc przy wyborze należy kierować się przede wszystkim rozsądkiem i bezpieczeństwem.

Ethereum prognozy

Zdania specjalistów w kwestii Ethereum są podzielone. Na specjalnie poświęconym do tego panelu (panel Findera) prawie 59% uczestników uważa, że warto z rozwagą podejść do zakupu tej kryptowaluty. 28% uczestników uważa, że jeśli posiadamy ETH, warto je trzymać i nic z tym nie robić. Natomiast tylko 13% uważa sprzedaż za bardzo dobry ruch. W kuluarach nie mówi się o tym, by ten rok dla ETH był bardzo dobry jak dla Bitcoina to i tak zakończy rok na dobrym poziomie 4512 dolarów. Prawie 72% tych samych specjalistów twierdzi, że do 2025 roku Ethereum przebije poziom pięciu cyfr, jeśli chodzi o wycenę. Sarah Bergstrand, która jest dyrektorem operacyjnym BitBull Capital, najbardziej pozytywnie nastawiona do ETH uważa, że ta wirtualna waluta osiągnie wartość 100 tysięcy dolarów do roku 2025, dzięki informacji o tym, że sieć będzie modernizowana.

Jak sprzedać Ethereum (eth)?

Sprzedaż tej kryptowaluty polega praktycznie na tym samym co kupno tylko w odwrotną stronę. Tak więc wybieramy sobie sposób, w jaki chcemy sprzedać jest to kantor, albo giełda. Następnie wybieramy walutę na którą chcemy wymienić Ethereum, po całej transakcji czekamy, na nasze pieniądze. Możemy wybrać przelew tradycyjny na nasze konto bądź wypłatę przez specjalny kod sms do bankomatu. Tak więc jak widzimy sprzedaż, jest tak samo prosta, jak kupno, a nawet jeszcze prostsza.

Jak wymienić lub zamienić Ethereum (eth)?

Należy wybrać portal, na którym chcemy dokonać wymiany. Następnie zrobić na wybranym przez nas portalu konto. Po czym przelewamy na nasz portfel kryptowalutę, którą posiadamy i wybieramy, na jaką inną kryptowalutę chcemy wymienić. Gdy wybierzemy, to wszystko należy kliknąć zatwierdź. Po tym procesie czekamy, aż do naszego portfela spłynie wymieniona kryptowaluta. Po całym tym procesie cieszymy się z nowej kryptowaluty.

Podsumowanie

Jak widać, świat kryptowalut nie polega tylko i wyłącznie na Bitcoinie. Być może w przyszłości dojdzie do tego, że druga co do wielkości krtyptowaluta na rynku wyprzedzi BTC i stanie się najważniejszą na świecie zrzucając wieloletniego lidera z tronu. Warto jednak uważać na to, co robimy i gdzie inwestujemy nasze pieniądze, bo jak wiadomo chęć szybkiego zysku nie kończy się zbyt dobrze. Przez co najważniejszą rzeczą jest to, aby zawsze mieć na uwadze bezpieczeństwo naszego dorobku i nie korzystać z usług niesprawdzonych pośredników. Jedynie w 100% legalne portale i strony przeznaczone do tego typu rzeczy uchronią nas i nasze pieniądze od utraty. Jak wiadomo, bezpieczeństwo w tym wypadku jest najważniejsze.