Ukraina przyspiesza prace nad legalizacją kryptowalut

Rząd w Kijowie podjął konkretne kroki, aby zalegalizować wydobycie kryptowalut oraz ich obrót. Minister gospodarki Ukrainy nakazał kilku ministerstwom, agencjom i Narodowemu Bankowi Ukrainy przygotowanie dokumentów niezbędnych do włączenia wydobycia do krajowego rejestru działalności gospodarczej.

Na czwartkowym spotkaniu Minister Rozwoju Gospodarczego Stepan Kubiew nakazał kilku innym departamentom i agencjom zrobić to co konieczne, aby włączyć wydobycie kryptowalut do państwowego klasyfikatora działalności gospodarczej.

Ministerstwa gospodarki, finansów, wymiaru sprawiedliwości, energetyki, agencji odpowiedzialnej za e-administrację i ukraiński urząd statystyczny powinny przygotować projekt dokumentu w celu zmiany rejestru. Narodowy Bank Ukrainy (NBU) i Służba Bezpieczeństwa (SBU) również zostały zaproszone do udziału w pracach nad legalizacją wydobycia i obrotu kryptowalut.

Minister Rozwoju Gospodarczego wskazał, że legalizacja kopalni kryptowalut może zmniejszyć odpływ wykwalifikowanych informatyków z Ukrainy. Może także zmniejszy presję na społeczności kryptowalutowej w tym kraju.

Inicjatywa Ministerstwa Gospodarki nie jest pierwszą próbą zalegalizowania działalności związanej z kryptowalutami. Kryptowaluty zostały omówione podczas styczniowego spotkania cyberbezpieczeństwa . Rada Bezpieczeństwa Narodowego utworzyła grupę roboczą, której zadaniem było sfinalizowanie regulacji dotyczących obiegu walut cyfrowych i opodatkowania transakcji kryptowalutowych.

Według najnowszych informacji zamieszczonych na stronie internetowej ukraińskiej legislatury, minister finansów Oleksandr Daniluk miał przedyskutować projekty dotyczące obiegu i stymulacji kryptowalut z członkami Komitetu Finansowo-Bankowego.

Wszystko wskazuje na to, że Ukraina już niedługo ureguluje sprawy związane z kryptowalutami co może znacząco wpłynąć na rozwój tej gałęzi technologii w tym kraju.