W ostatnich latach postęp kryptowalut i technologii opartych na blockchain doprowadził do zwiększonego wykorzystywania przez przestępców. Szybki wzrost zasobów cyfrowych wywołał pytania dotyczące ich wykorzystywania przez przestępców w celu prania pieniędzy i popełniania oszustw w niewykrywalny i anonimowy sposób. Stąd też wiele osób ma spore obawy przed inwestowanie w kryptowaluty, nawet jeśli ich jedynym celem jest granie w kasynie online takim jak Icecasino i realizowanie płatności kryptowalutami.
Pora zatem omówić zalety i wady kryptowalut w sposób zrozumiały nawet dla kompletnego laika!
Czym w ogóle są kryptowaluty?
Kryptowaluta to zaszyfrowana wirtualna waluta, która sprawia, że fałszowanie i drukowanie pieniędzy jest prawie niemożliwe. Teoretycznie, w przeciwieństwie do tradycyjnych walut, wirtualne waluty nie są kontrolowane przez żaden organ centralny. Dlatego są odporne na manipulacje i interwencje rządu.
Przedrostek „krypto” odnosi się do szeregu technik szyfrowania i podejść kryptograficznych, w tym algorytmów mieszających, par kluczy publiczny-prywatny i innych rozwiązań technicznych. Obecnie Bitcoin jest jedną z najbardziej znanych i wartościowych kryptowalut na rynku. Został wynaleziony i przedstawiony światu w 2008 roku przez tajemniczą osobę lub grupę osób znaną jako Satoshi Nakamoto. Wiele nowych wirtualnych walut znanych jako „altcoins” (od „alternatywne”) powstały dzięki sukcesowi Bitcoina. Niektóre z nich to odgałęzienia lub modyfikacje Bitcoina, a inne to nowe waluty ustanowione od podstaw. Wśród nich są na przykład Solana, Litecoin, Ethereum, Cardano i EOS.
NFT
Niewymienne tokeny (NFT) to waluty kryptograficzne oparte na łańcuchach bloków z unikalnymi numerami identyfikacyjnymi i informacjami, które je od siebie odróżniają, podobnie jak paszport cyfrowy. W przeciwieństwie do wirtualnej waluty NFT nie można wymieniać ani kupować na części. Artefakty, takie jak sztuka cyfrowa, karty sportowe i rzadkości, stanowią dużą część obecnego rynku NFT. Wielu ekspertów uważa, że NFT zrewolucjonizują świat kryptowalut, ustanawiając jedyne w swoim rodzaju i niezastąpione tokeny.
W wielu przypadkach można je również rozszerzać, dzięki czemu użytkownicy mogą łączyć dwa NFT, aby uzyskać trzeci, odrębny NFT. Niewymienne tokeny mogą być używane do elektronicznego przedstawiania czegokolwiek, w tym zasobów dostępnych tylko online, takich jak dzieła sztuki elektronicznej oraz zasobów rzeczywistych, takich jak inwestycje w nieruchomości. Awatary, skarby elektroniczne i niecyfrowe, domeny internetowe i bilety na koncerty to przykłady obiektów, które mogą reprezentować NFT.
Skąd się wzięła popularność kryptowalut?
Wielu specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa uważa, że korzystanie z kryptowalut może sprawić, że zakupy online będą znacznie bezpieczniejsze niż inne konwencjonalne metody płatności. Co więcej, ponieważ kupowanie i handel kryptowalutami z renomowanych źródeł staje się łatwiejsze i bardziej dostępne, ich prostota również przyczynia się do ich popularności. W porównaniu z erą jej powstania kryptowaluta stała się łatwiejsza w użyciu, ponieważ coraz więcej firm internetowych przyjmuje ją jako prawidłową metodę płatności. Coraz więcej stron internetowych akceptuje kryptowaluty jako formę płatności i oczekuje się, że trend ten będzie stale rosnąć.
W przeszłości kryptowaluta była często postrzegana jako tajemnicza koncepcja, ale teraz stała się bardziej powszechna. Ostatecznie wciąż jest wiele osób, które uważają, że kryptowaluty to przyszłość waluty (wszelkiego rodzaju). Osoby zainteresowane handlem kryptowalutami są również zainteresowane znaczącymi postępami technologicznymi, takimi jak blockchain. Oczekuje się, że technologia Blockchain zrewolucjonizuje świat na różne sposoby, w tym sprawi, że transakcje kryptograficzne będą znacznie bardziej dostępne.
Próby odgórnej regulacji kryptowalut
Jako szybko rozwijająca się branża o stosunkowo niezbadanych terytoriach, regulacja kryptowalut i transakcji NFT spotkała się z mieszanymi reakcjami ich entuzjastów i inwestorów. Przy każdej formie regulacji istnieją plusy i minusy jej egzekwowania.
Plusy
Zobaczmy najpierw zalety takiego podejścia:
- Unikanie oszustw: przestępcy szaleją w świecie kryptowalut, produkując różne nowe fikcyjne waluty. Przepisy dotyczące kryptowalut weryfikują, czy każda kryptowaluta, która wchodzi do systemu, spełnia określone standardy jakości. Dzięki temu osoby, które inwestują w pieniądze cyfrowe, będą czuć się bezpieczniej, jeśli chodzi o swoje aktywa.
- Pozyskiwanie funduszy instytucjonalnych do inwestowania na rynku: więcej zainteresowanych osób zainwestowałoby duże kwoty pieniędzy w waluty cyfrowe, gdyby rynek był regulowany i istniały precyzyjne mechanizmy operacyjne. Stabilność branży poprawiłaby się, czyniąc ją bardziej wydajną i prawdopodobnie bardziej lukratywną dla inwestorów. Ponadto prawdopodobnie zniknęłyby ogromne różnice cenowe między rynkami.
- Zapewnienie legitymacji moralnej rynkowi kryptowalut: przez długi czas waluty wirtualne były postrzegane jako narzędzie wykorzystywane do zakupu narkotyków, handlu ludźmi w celach seksualnych i innych nielegalnych działań na czarnym rynku, co powodowało ciągłe groźby rządowe przeciwko używaniu kryptowalut. Chiny, wraz z kilkoma innymi krajami, z powodzeniem wdrożyły agresywne kampanie przeciwko temu rynkowi z powodu wspomnianych zagrożeń, wierząc, że stanowią one zagrożenie dla sektora finansowego. Wraz z regulacją kryptowalut ta niekorzystna etykieta może przestać istnieć. Żaden naród nie zabroniłby ich, gdyby światowe ramy regulacyjne kierowały rynkiem. Byłby postrzegany jako znacznie bardziej opłacalna opcja inwestycyjna.
Wady
Jednym z największych zagrożeń, jakie regulacja nakłada na kryptowaluty, jest ryzyko ucieczki kapitału. Wdrażanie ograniczeń rządowych zmusza rządy do wejścia w branżę, której entuzjaści kryptowalut nie lubią – ta wolność od podmiotów rządowych jest powodem, dla którego kryptowaluty są atrakcyjne dla wielu osób. W rezultacie konwencjonalne aktywa będą mogły uciec w bezpieczne miejsce, ponieważ są bezpieczniejsze. Taka zmiana sprawia, że ??nie ma sensu inwestować w niebezpieczne aktywa, których ideologiczny cel nie jest już oczywisty. Na przykład, odkąd kraje Bliskiego Wschodu zaczęły dyskutować o regulacji, rynek załamał się, a tamtejsze kryptowaluty spadły o ponad 50%. Gdyby ta tendencja była prawdziwa dla wszystkich rynków kryptowalut, gdyby pojawiła się globalna regulacja, wartość kryptowalut znacznie by się zmniejszyła i prawdopodobnie stałaby się jedynie reliktem przeszłości.
Ta regulacja poprzez egzekwowanie, którą widzimy, nie jest właściwą drogą, ponieważ nie tworzy dobrej polityki. Regulatorzy – w szczególności SEC – uważają, że przepisy i regulacje są krystalicznie jasne i bardzo łatwe do interpretacji. Ale dla tych z nas po drugiej stronie stołu, którzy pracują w branży i jej ekosystemie, prawa nie są jasne i bardzo trudno jest wymyślić, jak je zastosować.
Co więcej, wielu twierdziło, że społeczeństwo po prostu musi jeszcze zrozumieć wystarczająco dużo, aby wymyślić zrównoważone ramy regulujące rynki kryptowalut. Tak więc, chociaż pośpiech we wdrażaniu regulacji poprzez politykę może wydawać się opłacalny w krótkiej perspektywie, prawdopodobnie zaszkodziłoby to ekosystemowi NFT i ogólnie rozwojowi kryptowalut.
Comments (No)