Kryptowaluty a podatek

Kryptowaluty to sztucznie wykreowane pieniądze, nie mające fizycznej formy w postaci bilony czy banknotów, których nie można przyporządkować do żadnego kraju w szczególności. Mogą za to być wymieniane na realne waluty na całym świecie, a inwestycja w nie nazywana jest przez specjalistów melodią przyszłości. Coraz więcej ludzi na całym świecie inwestuje w kryptowaluty, spośród których najpopularniejsze są bitcoiny, a środki płatnicze w formie elektronicznej podlegają opodatkowaniu, tak jak wszystkie inne.

Jak rozliczać kryptowaluty?

W związku z tym, że coraz więcej państw na świecie pozwala na korzystanie z kryptowalut jako środków płatniczych, inwestycję na giełdach czy lokowanie ich na różnego rodzaju funduszach, regulacja prawa w tym zakresie jest w toku. W Polsce kupienie i posiadanie kryptowalut na razie nie podlega opodatkowaniu, ale najpewniej zmieni się to na wzór reugulacji prawnych obowiązujących w coraz więjszej liczbie państw europejskich.

Jaki podatek od kryptowaluty?

Jeśli jednak dochodzi do uzyskiwania przychodów od obrotu kryptowalutami, wówczas każdy podatnik jest zobowiązany do rozliczenia tych transakcji w składanej deklaracji PIT. Ten zapis prawny dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, którzy zarabiają na kryptowalutach. Wysokość podatku PIT ze sprzedaży kryptowalut to 19% podstawy, a rozlicza się je w deklaracji podatkowej pod koniec roku, płacąc wyłącznie roczny podatek.

Kryptowaluty podatek dochodowy

Warto jednak zauważyć, że wymiana jednej kryptowaluty na inną walutę internetową, nie jest w polskim prawie uważana za osiąganie przychodu, nawet jeśli wymiana ta jest korzystna i wpływa na wzbogacenie się. Za uzyskiwanie dochodu w przypadku sztucznego pieniądza uważa się tylko sytuacje, w których kryptowaluty są wymieniane na środki płatnicze uregulowane prawnie, a więc pieniądze w dowolnej walucie, towary czy usługi. Podatek od kryptowalut płacimy wyłącznie, jeśli wykażemy jakikolwiek dochód. Wynosi on 19%, jeśli jednak w skali roku dochód wynosi ponad 1000000 złotych, wówczas należy zapłacić dodatkowe 4% tak zwane daniny solidarnościowej.

Kryptowaluty podatek pcc (podatek od czynności cywilnoprawnych)

Sprzedaż i wymiana walut wirtualnych jest zwolniona z opodatkowania od czynności cywilnoprawnych. Przepis ten został ujęty w tarczy antykryzysowej 2.0 w lipcu 2020 roku. Takie rozstrzygnięcie tej kwestii wynika w dużej mierze z tego, że strony w przypadku takich transakcji są dla siebie anonimowe. Nie jest więc możliwe dowiedzenie, czy do transakcji doszło na terenie Polski, co jest konieczne w przypadku opodatkowania, a także, kim są osoby biorące udział w transakcji.

Revolut kryptowaluty podatek

Revolut to aplikacja, która pozwala na obracanie akcjami spółek czy kupowania internetowej waluty. Jeśli więc doszło do zarobienia pieniędzy, konieczne jest rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. Obowiązku tego trzeba dopilnować osobiście, ponieważ Revolut nie wysyła swoim użytkownikom formularza PIT8C. Przychód, jaki z tego tytułu trafia na nasze konto, należy skorygować, pomniejszając go o koszty uzyskania, a więc na przykład kupnem konkretnej kryptowaluty. Należy również odliczyć straty, jeśli w poprzednich latach nie zarobiliśmy w ten sposób żadnych pieniędzy.

Comments (No)

Leave a Reply