Kryptowaluta Lido DAO – Wszystko co musisz wiedzieć

Dziś porozmawiamy o projekcie kryptowalutowym Lido DAO. Aby zrozumieć, dlaczego ekosystem Lido DAO (LDO) jest potrzebny i jaki jest sekret jego popularności, musimy najpierw przypomnieć sobie, jak działa zaktualizowany protokół Ethereum.

Ethereum 2.0 ma poprawić wydajność sieci, a także bezpieczeństwo i skalowalność. Wprowada zmianę z tradycyjnego konsensusu Proof-of-Work na znacznie bardziej energooszczędny mechanizm Proof-of-Stake.

Model konsensusu Proof-of-Stake polega na sprawdzaniu bloków przez walidatorów, co otwiera możliwość pasywnego zarabiania na kryptowalucie Ethereum. Jednak tutaj jest haczyk, użytkownicy muszą włożyć co najmniej 32 ETH, aby stać się walidatorem i zdobyć nagrody za walidację bloku. Jest to bardzo wysoka bariera wejści. Ale można to obejść, używając właśnie tokena Lido DAO.

Co to jest Lido DAO?

Lido to platforma do stakingu cyfrowych aktywów, która pozwala obniżyć barierę wejścia do Ethereum 2.0. Nie musisz stawiać 32 ETH i zmagać się z ustawieniami węzłów walidacyjnych, aby zarabiać, uczestnicząc w zabezpieczeniu zaktualizowanej sieci Ethereum. Lido eliminuje ciężar techniczny, ponieważ stakuje monety w imieniu użytkownika. Za korzystanie z serwisu płacisz 10% prowizji. Opłata ta jest dzielona między operatorów węzłów, DAO i fundusz pokrycia.

Cechy projektu Lido Finance

Lido DAO jest zdecentralizowanym protokołem. Nie musisz się rejestrować i potwierdzać swojej tożsamości. Na okres stakowania otrzymujesz cyfrowe aktywa stETH. Jest to token ERC20. Kwota, którą otrzymasz jest równa stakowanym etherom. Zmienia się ona codziennie w zależności od nagród dla walidatorów.

Kiedy przestajesz stakować, twój sETH zostaje zlikwidowany. Projekt realizowany jest już od prawie dwóch lat. Oprócz Ethereum obsługiwane są również Solana, Polygon, Kusama i Polkadot.

lideo dao wspierane sieci

Status portfeli walidatorów na blockchainie Beacon jest monitorowany za pomocą wyroczni. W zaktualizowanym Ethereum wprowadzono system kar. Jeśli walidator wykonuje swoje obowiązki, saldo wzrasta, dzięki gromadzeniu nagród, ale może też maleć z powodu kar. Węzły wyroczni są przypisane do DAO. Otrzymane od nich informacje są wykorzystywane do zapewnienia dokładnego salda tokenów stETH użytkownika. Część nagrody ze stakingu przekazywana jest operatorom węzłów oraz na fundusz ubezpieczeniowy i rozwojowy projektu.

W okresie stakowania możesz dodatkowo zarobić inwestując swoje sETH w pule DeFi. Istnieje sporo projektów zdecentralizowanych finansów, które działają z tokenami Lido DAO. W ten sposób zarabiasz pasywnie jeszcze więcej.

Jak obsługiwać platformę?

lido kryptowaluta

Osoby chcące dołączyć do stakingu Ethereum 2.0 przekazują swoje monety do puli stakingowej i otrzymują w zamian tokeny stETH. Powstały w ten sposób eter jest rozdzielany pomiędzy walidatorów. Staking innych wspieranych aktywów przebiega mniej więcej według tego samego schematu. Aby wziąć udział w stakingu, wykonaj poniższe kroki.

  1. Wejdź na stronę https://lido.fi;
  2. Wybierz odpowiednią sieć;
  3. Kliknij przycisk Stake now;
  4. Podłącz kompatybilny portfel;
  5. Wyślij monety do puli.

DAO to zdecentralizowana, autonomiczna organizacja zarządzana przez zakodowane zasady programistyczne, a nie przez tradycyjne scentralizowane mechanizmy korporacyjne. W przypadku braku centralnego organu, aby przyjąć proponowane przez platformę zmiany i propozycje, wymagany jest token zarządzania DLO. Jego posiadaczami są m.in. Fundacja DAO, główni inwestorzy, deweloperzy i zwykli użytkownicy.

Roadmap Lido DAO (LDO) przewiduje przejście na głosowanie dwuetapowe, aby zapobiec scenariuszowi „last-block-the-block hijacking”. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://blog.lido.fi/moving-to-two-phase-voting

Kto stworzył Lido DAO?

Założycielami projektu kryptowaluty Lido DAO są Konstantin Lomashuk i Vasily Shapovalov. Pula stakingowa została uruchomiona w grudniu 2020 roku, w tym samym czasie pojawił się governance token Lido DAO. W projekt zainwestowali twórca MakerDAO Rune Christensen, szef Aave Stani Kulechov oraz założyciel Synthetix Kane Warwick. Zainwestowały również Semantic Ventures, ParaFi Capital, Terra, Stakefish i Staking Facilities. Nieco później projektem Lido zainteresowały się firmy Paradigm i Andreessen Horowitz.

Możliwość wydobycia

Lido DAO nie może być wydobywany w tradycyjny sposób na kartach graficznych lub układach ASIC. Może on być zarabiany poprzez staking . Łącznie wyemitowano miliard tokenów LDO, a w obiegu jest 312 951 154 LDO. Większość aktywów jest własnością funduszu zarządzającego.

Zespół projektu płaci zewnętrznym programistom za wykrywanie błędów. Wprowadzenie złośliwego kodu potencjalnie pozwalało atakującemu na modyfikację zawartości strony i przechwytywanie danych wejściowych użytkownika w domenie należącej do Lido. To sprawia, że luka jest krytyczna, ponieważ atakujący mógłby stworzyć konkretny link i klikając na niego, każdy wchodzący na ten adres wysyłałby środki do portfela atakującego, zamiast zawierać kontrakty Lido.

Są jeszcze inne potencjalne zagrożenia, ale w zasadzie jest to zadanie dla specjalistów. Zwykli użytkownicy powinni po prostu kupić kryptowalutę LDO na giełdzie.

Jak kupić Lido DAO (LDO)?

Token ten można nabyć na jednej z platform handlowych. Kryptowaluta LDO jest dostępna na Binance, FTX, Gate i innych renomowanych giełdach.

Giełda kryptowalut Binance zapewnia klientom kilka opcji zakupu kryptowaluty Lido. Tutaj możesz kupić token Lido za inne kryptowaluty na rynku spot.

Dostępne pary handlowe na Binance:

  • LDO/USDT
  • LDO/BUSD
  • LDO/BTC

Zaletami handlu na giełdzie jest jej niezawodna obsługa i niskie prowizje.

Aby zobaczyć pełną listę giełd i par walutowych, a także aktualny kurs LDO DAO, odwiedź stronę https://coinmarketcap.com/currencies/lido-dao/markets.

Dostępne portfele

Kryptowaluta Lido DAO oparta jest na blockchainie Ethereum. Adres kontraktu to 0x5a98fcbea516cf06857215779fd812ca3bef1b32.

Oznacza to, że można ją przechowywać w każdym portfelu obsługującym tokeny ERC-20. Można wykorzystać np. Metamask, Trust Wallet, portfel sprzętowy Ledger i inne. Istnieją również wersje BSC, Solana i Terra Classic tokenów Lido DAO.

Aby je przechowywać, potrzebujesz portfeli, które obsługują te tokeny blockchain. Na przykład Binance Wallet dla BEP-20 lub Phantom dla Solany.

Zalety i wady

Zalety Wady
Decentralizacja Potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa związane z błędami w inteligentnych kontraktach
Wysoka płynność Obecność poważnych konkurentów
Wsparcie dla ETH 2.0 i innych blockchainów
Niski próg wejścia
Możliwość uzyskania dodatkowego dochodu poprzez udział w projektach Defi

Podsumowanie

Dokonanie długoterminowej prognozy dla Lido DAO jest w tej chwili trudne. Początkowo moneta wykazywała znaczny wzrost, następnie zaczęła spadać wraz z rynkiem, a w chwili obecnej nadal istnieje zagrożenie kontynuacji spadku z potencjalnym re-testem historycznych minimów.

Ale, wynika to z ogólnego stanu rynku i kiedyś wszystko się zmieni na lepsze. Token LDO można dodać do swojego portfela inwestycyjnego. Oczywiście pamiętając o dywersyfikacji ryzyka.

Comments (No)

Leave a Reply