Kryptofelieton #5: Inteligentne kontrakty na Bitcoinie

Czytając różne strony internetowe o kryptowalutach ciągle widzę to samo. Ta sama pogoń do inwestycji w kryptowalutę XYZ – czy to Nano, Ethereum, Steem czy EOS, która próbuje pokazać Bitcoin jako coś przestarzałego, co się nie zmienia, podczas gdy inne kryptawaluty przechodzą rewolucje zmian osiągając coraz to większe liczby “generacji”, aby pokazać swój poziom zaawansowania.

Ale są rozwiązania, zwiększające skalowanie Bitcoina, Bitcoin ma inteligentne kontrakty, Bitcoin nawet rozwija własne platformy blogowania. Czy era altcoinów powoli dobiega końca? Nie wiem, ale warto kształcić ludzi, by wiedzieli, że Bitcoin nie jest przestarzały, ponieważ ludzie próbują im to wmówić. Powiedziałbym coś innego – jest to prawdopodobnie największa kryptowaluta, która istnieje pod względem funkcjonalności.

Dzisiaj zaprezentuję inteligentne kontrakty na Bitcoin – projekt RSK (RootStock).

Czym jest RSK?

RSK (Smart Bitcoin) jest łańcuchem bocznym Bitcoin z systemem Proof of Work. Projekt RSK cechuje pełna kompatybilność z Ethereum. Jego celem jest stworzenie bardzo bezpiecznej platformy dla inteligentnych kontraktów. Projekt jest rozwijany przez RIF Labs (RIF Token – ~70 pozycja na CoinMarketCap).

Sidechain to łańcuch boczny, który dzięki różnym rozwiązaniom stanowi rozszerzenie istniejącej sieci. Na przykład, token RBTC jest wart mniej więcej tyle samo co Bitcoin (1 token RBTC może być wymieniony na 1 token Bitcoin i odwrotnie).

RootStock bezpieczniejszy niż Ethereum?

Sieci kryptowalut mogą być atakowane. Najtrudniej jest zaatakować Bitcoina, ponieważ godzina ataku kosztuje 765000 dolarów, a Ethereum 95684 dolarów. RootStock, ponieważ jest chroniony przez 31% sieci Bitcoin, powoduje, że atak kosztuje około 250000 USD (dane z 7 września 2019 roku) [Tylko 31% górników obsługuje RSK, ale być może w przyszłości każdy górnik będzie chronił tę sieć.].

Czy RSK jest dobry dla środowiska?

Proof of Work wiąże się z wysokim poborem mocy, która zabezpiecza sieć. Jednak dzięki rozwiązaniu o nazwie “Merge mining”, wydobycie RSK odbywa się równolegle z wydobyciem BTC, co oznacza, że nie musisz kupować dużo kart graficznych, ani używać jeszcze większej ilośći energii. Sieć wykorzystuje ten sam sprzęt w tym samym czasie.

Czy RSK jest szybszy?

RSK może przetwarzać 100 transakcji na sekundę, a w 2020 roku, jeśli projekt Lumino zostanie ukończony, 2000. Ethereum pracuje również nad różnymi ulepszeniami, ale z różnymi rezultatami. Chociaż projekt Raiden został wydany, nie jest on w ogóle wykorzystywany (szkoda).

Czy RSK pokona Ethereum?

Nie wiem, RSK ma wiele zalet i wydaje się, że Ethereum ma kłopoty. Jednak często zdarza się, że technologia nie ma żadnego znaczenia, jeśli rynek uzna ją za zbyteczną. Jak dotąd, RSK rozwija się i można to zaobserwować na CoinMarketCap, a także w RSK Explorer (chociaż jest to dopiero początek adopcji). Jeśli ktoś chce zaryzykować, polecam zainwestować część pieniędzy w RIF Token.

Natomiast o ile RSK się rozwija powoli, to na Youtube chociażby nie znajdziemy zbyt wiele materiałów o nim.

Przydatne linki:

https://www.rsk.co/

https://www.rifos.org

https://www.reddit.com/r/rootstock/

Aktualny kurs BTC:

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.