Krótka historia Antminera: Droga do dominacji Bitmaina

Rynek kryptowalut przeszedł długą drogę, która zaczęła się od wydobywania BTC na domowym komputerze.

Dziś wydobycie BTC jest niezwykle konkurencyjne i bez odpowiedniego sprzętu może być bardzo trudne. Zintegrowane układy scalone typu ASIC (Application Specific Integrated Chip ), takie jak Antminer S9, obecnie dominują w sektorze wydobywczym.

Jedna z firm, w szczególności Bitmain, jest odpowiedzialna za zaprojektowanie specjalnych układów w nowym standardzie branżowym.

Pre-Antminer

Na początku był Bitcoin. Rynek krypto był wówczas w powijakach, a wydobycie było relegowane do niewielkich grup techników. Ci pierwsi górnicy byli na tyle sprytni, że rozpoznali potencjał w technologii blockchain , zanim ktokolwiek inny o nim usłyszał. Wielu z nich stworzyło podstawę społeczności krypto. Należy do nich współzałożyciel Bitmaina, Micree Zhan.

Micree Zhan jest technicznym mózgiem stojącym za koparkami ASIC Bitmaina. Przed spotkaniem Jihan Wu, drugiego współzałożyciela firmy, Zhan skupił się na zapewnieniu finansowania dla swojego startupu, DivaIP, specjalizującego się w sprzętach strumieniowych TV-to-PC. Ponadto Zhan pracował nad rozwojem mikroczipów.

Jihan Wu jest przedsiębiorczym szefem giganta Bitmain. Studiował na Uniwersytecie Pekińskim i ukończył studia z zakresu ekonomii i psychologii. Obie umiejętności okazały się kluczowe dla sukcesu Bitmain.

Szansa na fortunę

To było przypadkowe spotkanie w 2010 roku na ulicy w Pekinie, które zmieniło wszystko dla tych dwóch innowacyjnych osób. Zhan początkowo zwrócił się do Wu, szukając porady, jak lepiej pozyskać fundusze na swój projekt. Ta wczesna współpraca była mniej owocna i w ciągu kilku miesięcy się rozstali.

Kilka lat później Wu odkrył BTC podczas surfowania w Internecie. Był urzeczony koncepcją zdecentralizowanej waluty, a w wywiadzie dla Quartz (QZ) opisał, w jaki sposób BTC został przedstawiony mu jako „najbardziej niebezpieczny projekt open source”. Wu natychmiast rozpoczął zakup BTC; do tego stopnia, że ​​jego rodzina martwiła się, że mógł zostać oszukany.

W 2013 r. wartość rynkowa BTC wzrosła z 20 do 900 USD za BTC. Te wczesne zyski zostały dobrze wykorzystane. Wu zdecydował, że bardziej opłacalne będzie tworzenie BTC zamiast kupowania. Zaczął inwestować w platformy wydobywcze BTC. Wu nie był zadowolony z początkowych zwrotów, więc zdecydował, że nadszedł czas, aby zainwestować w bardziej wydajny system wydobywczy.

Wu przypomniał sobie entuzjastycznego programistę Zhan’a, którego poznał rok wcześniej. Natychmiast skontaktował się z Zhanem i zaczął go namawiać na BTC. Pierwszym zadaniem, które przydzielono Zhan’owi, było stworzenie ASIC, który został zaprogramowany do uruchamiania równań SHA-256. SHA-256 to skrót kodu BTC. Wu zrozumiał, że dobry ASIC dałby tej parze ogromną przewagę na rynku.

Pierwszy ASIC Bitmaina

W listopadzie 2013 roku świat ujrzał Antminer S1. Firma przeżyła gwałtowny wzrost popularności i zysków w bardzo krótkim czasie. Rynek nie był przesycony, a jedynymi prawdziwymi konkurentami były ASICMiner i Butterfly Labs.

Paradoksalnie hack giełdy MT.Gox przyczynił się do dominacji Antminer na rynku krypto. Mt. Gox był największą na świecie giełdą BTC w 2014 roku. Niszczycielskie włamanie w tym samym roku doprowadziło do upadku tego krypto-goliata. Hack doprowadził także do krachu na rynku, w wyniku którego BTC stracił połowę swojej wartości w mniej niż 24 godziny.

Katastrofa związana z hackiem giełdy Mt.Gox przez kilka lat skutecznie niszczyła zainteresowanie sektorem wydobywczym.  Rynek koparek odpuścił także Bitmain, szukając innych przedsięwzięć biznesowych. To pozwoliło Bitmainowi zdobyć więcej udziałów w rynku. Wydanie Antminer S5 w 2015 r. Spowodowało, że Bitmain ponownie znalazł się w centrum uwagi i ponownie osiągnął ogromne zyski. Wu otwarcie przyznał, że jego firma osiągała 50-procentową marżę zysku na tym produkcie. Pozwoliło to firmie Bitmain na dalszy rozwój produktu na niespotykaną dotąd skalę.

Antminer S5 stał się tak popularny, że ostatecznie dał Bitmainowi kontrolę nad 70 procentami całkowitej mocy sieci w tamtym czasie. Dzisiaj firma nadal utrzymuje duży procent rynku dzięki sukcesowi swoich koparek ASIC. Oni również są właścicielami Antpool , btc.com i ViaBTC .

Bitmain Dzisiaj

Bitmain nie jest już dwuosobowym projektem jak to miało miejsce na początku. Gigant krypto ma teraz ponad 600 pracowników. Bitmain zajmuje czteropiętrowy budynek biurowy w jednym z parków high-tech w Pekinie i sprzedaje setki tysięcy urządzeń ASIC każdego roku. Zarządzają także największymi na świecie operacjami wydobywczymi, w tym ich gigantyczną fabryką w Mongolii.

BTC Power Struggle

Bitmain był w centrum debaty o centralizacji toczącej się obecnie w społeczności BTC. Krytycy giganta twierdzą, że Bitmain ma zbyt dużą kontrolę nad siecią BTC. Te skargi nasiliły się w zeszłym roku, gdy współzałożyciel firmy Wu podpisał „Porozumienie nowojorskie”.

Umowa z Nowego Jorku jest propozycją skalowania, która zwiększyłaby rozmiar bloku BTC do 2 MB po aktywacji protokołu Segregated Witness. Podczas gdy ten projekt nigdy się nie rozwinął, ostatecznie doprowadziło to do sławnego hardforka Bitcoin Cash z 1 sierpnia 2017 r. Ci, którzy sprzeciwili się rozwidleniu oskarżyli Wu o to, że jest głównym rzecznikiem manewru, i wielu z nich zabrało się do mediów społecznościowych, by uderzyć w założyciela. W odpowiedzi Wu wysłał obraźliwego Tweet’a, który od tego czasu stał się memem.

Bitmain ma niesamowitą moc w sieci BTC i dzięki temu może zatwierdzać lub blokować wszelkie potencjalne aktualizacje oprogramowania BTC. Pomogło to firmie Bitmain w zapewnieniu przyszłej dominacji w sektorze wydobywczym. Firma jest zdecydowana powstrzymać wszelkie zmiany w protokole BTC, które mogłyby potencjalnie zaszkodzić wydajności ich produktu.

Bitmain patrzy w przyszłość

Bitmain chce teraz zastosować swoją technologię ASIC do innego rozwijającego się pola, Sztucznej Inteligencji. Układy ASIC są podstawowym składnikiem w tworzeniu komputerów AI. Obecnie Bitmain opracowuje układ głębokiego uczenia ASIC, który będzie zawierał najpopularniejsze algorytmy sztucznej inteligencji. Technologia będzie dostępna do użytku korporacyjnego. Google ma już podobny projekt w pracach o nazwie AlphaGo .

To ASIC World

Trudno powiedzieć, gdzie te najnowsze osiągnięcia poprowadzą zespół Bitmain. Obecnie kontrolują od 30 do 51 procent całkowitej mocy mieszania BTC. Ich najnowsze zestawy są mocniejsze i wydajniejsze niż Antminer S5 np. Antminer S9. Tak więc powinniśy spodziewać się, że trudności wydobywcze będą rosły tak długo, jak długo linia Antminer będzie dominować w sektorze wydobywczym BTC.

źródło: https://coincentral.com/2018/07/08/antminer-bitmain-dominance/