Kolejny hard fork w sieci Bitcoin Cash ABC po ataku 51%

Nowy fork nastąpił w sieci kryptowalut Bitcoin Cash ABC, która oddzieliła się od Bitcoin Cash 15 listopada. Poinformował o tym Nikita Zhavoronkov, główny programista Blockchair.

W weekend okazało się, że nieznany górnik zaatakował sieć Bitcoin Cash ABC. On, podobnie jak inni zwolennicy Bitcoin Cash, nie popiera idei podatku od nagród w wysokości 8%. Aby zamanifestować swoją pozycję w tej kwestii, rozwidlił łańcuch, zmieniając opłatę z 8% na 100%. Mając dominującą moc obliczeniową, odmawia przyjmowania bloków od górników, którzy nie przestrzegają jego zasad.

Jak zauważył Zhavoronkov, programiści Bitcoin Cash ABC wydali pilną aktualizację oprogramowania, aby unieważnić łańcuch wspomnianego górnika. W rezultacie eksplorator blockchain bitcoinabc.org wyświetla teraz inny łańcuch. Jednak Blockchair, ViaWallet, większość giełd i użytkownicy pozostali w starej sieci.

Tak więc teraz istnieją dwie sieci: Bitcoin Cash ABC 1 i Bitcoin Cash ABC 2. Zhavoronkov spodziewa się, że górnik może przejść do nowej sieci, po czym programiści nie będą mieli innego wyboru, jak stworzyć Bitcoin Cash ABC 3 i tak dalej w nieskończoność…

Jednocześnie „oficjalna” sieć Bitcoin Cash ABC jest już w tyle za łańcuchem górników o ponad 100 bloków.

Sam górnik pisze, że jest „gotów udać się na pokojowe rozwiązanie sytuacji po 9 miesiącach wojny domowej”.

Stawia następujące wymagania: programiści powinni zrezygnować z algorytmu sha256d, słowa „bitcoin” w nazwie coina oraz sekwencji liter „bch” w skrócie.