Kazachstan tworzy kryptowalutę dla rolnictwa

W przyszłym roku Kazachstan uruchomi specjalną kryptowalutę dla gospodarstw rolnych i firm. Kryptowaluta będzie mogła być wykorzystana do handlu zbożem, uzyskania kredytów hipotecznych i dopłat do maszyn rolniczych.

Uruchomienie Bidacoin, specjalnej kryptowaluty w dziedzinie rolnictwa, zaplanowano na 2019 rok. Rolnicy będą mogli z niej korzystać w celu rozliczania transakcji zbożowych, a także pozyskania finansowania 30% na zakup nowych maszyn rolniczych, nasion i nawozów. Bidacoin będzie powiązany z walutą krajową.

Do końca tego roku kazachskie ministerstwo rolnictwa planuje zakończyć digitalizację pastwisk w ramach programu cyfryzacji krajowego kompleksu rolno-przemysłowego. Do tej pory zdigitalizowano 99% powierzchni gruntów rolnych i 20% pastwisk. Dzięki tej cyfryzacji rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty do nawozów, herbicydów i paliw. Władze państwowe mogą z kolei monitorować i mierzyć efektywność użytkowania gruntów.

W kwietniu ministerstwo finansów Kazachstanu wspólnie z IBM i PwC rozpoczęło opracowywanie systemu zarządzania i monitorowania podatkowego opartego na technologii blockchain.