JPMorgan testuje platformę Blockchain Quorum

JPMorgan Chase, Narodowy Bank Kanady i inne podmioty z sektora bankowego przetestowały platformę Quorum Blockchain.

Ma to na celu usprawnienie procesu wydawania instrumentów finansowych – informuje agencja Reuters w piątek, 20 kwietnia.

Innymi uczestnikami eksperymentu z 18 kwietnia był Goldman Sachs Asset Management, Pfizer Inc, Legg Mason Inc’s Western Asset.

Reuters pisze, że test platformy Quorum trwa od zeszłego roku.

David Furlong, starszy wiceprezes ds. Sztucznej inteligencji (AI), venture capital i Blockchain w Narodowym Banku Kanady, powiedział, że „technologie związane z Blockchain mogą potencjalnie doprowadzić do poważnych zmian w branży usług finansowych„.

W marcu JPMorgan poinformował, że zastanawiają się nad tym, aby Quorum stał się niezależnym podmiotem, aby przyciągnąć więcej partnerów.

Umar Farooq, szef inicjatywy Blockchain JPMorgan, powiedział dziś Reuterowi, że nadmierna liczba zgłoszeń obsługi klienta jest jednym z powodów, dla których warto zaimplementować Quorum. Farooq dodał, że niektóre rozwiązania finansowe wzbudziły zainteresowanie. Quorum rozwija się dalej, przyjmując doświadczonych inżynierów Blockchain z innych dywizji JPMorgan:

Tak naprawdę nie widzimy jeszcze zbyt wielu naprawdę dużych produkcji na blochain. Istnieje jednak kilka przypadków, w których Blockchain może naprawdę zabłysnąć„.

Platforma Quorum działa na Blockchain Ethereum (ETH) i jest wzorowana na kliencie Ethereum Go. Platforma jest używana między innymi przez firmy farmaceutyczne Pfizer (które wzięły udział w teście) oraz Genentech i Microsoft Azure. Technologia ukrywa wszystkie możliwe do zidentyfikowania informacje o transakcji, ale nadal zapewnia możliwość audytu tych transakcji.