Jeden cyfrowy portfel do przechowywania dokumentów i płatności dla obywateli UE

Digital Wallet dla obywateli UE już za rok

UE planuje stworzyć jeden cyfrowy portfel dla obywateli 27 państw członkowskich Unii. Komisja Europejska planuje opublikować w środę szczegółowy plan rozwoju tego projektu. Podaje  Reuters.

Portfel cyfrowy będzie mógł przechowywać szczegóły płatności, a także dokumenty osobiste, takie jak prawo jazdy. Za pomocą cyfrowego portfela będzie można szybko uzyskać zdalny dostęp do car sharingu – podają jako przykład przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Każdy obywatel będzie miał tożsamość, której można użyć do logowania się na stronach samorządowych i płacenia za usługi rządowe. W celu identyfikacji system zeskanuje odciski palców lub siatkówkę oka użytkownika.

„ID da każdemu Europejczykowi klucze do swojego cyfrowego bliźniaka” – powiedział komisarz UE ds. polityki cyfrowej Thierry Breton w przemówieniu na początku tego roku. Regulatorzy UE twierdzą, że platformy te nie będą wykorzystywane do żadnej działalności komercyjnej. Ponadto użytkownicy będą mogli udostępniać tylko te informacje, które uznają za niezbędne.

Wstępnie portfel zostanie uruchomiony za rok. Jego stosowanie nie będzie obowiązkowe, ale władze obiecują obywatelom usługę, która zapewni im „korzyści, elastyczność i bezpieczeństwo”.

źródło: https://www.reuters.com/

Comments (No)

Leave a Reply