Jak stworzyć własną kryptowalutę? Poradnik krok po kroku

W dzisiejszym artykule przybliżymy Ci, jak stworzyć własną kryptowalutę od podstaw. Mogą zaistnieć sytuacje, w których stworzenie własnej kryptowaluty będzie rozsądnym rozwiązaniem do sfinansowania swoich planów. Do takich przypadków należy realizowanie swojego pomysłu na biznes lub startup, o ile oczywiście nie wymaga on faktycznie blockchaina. W takim przypadku możesz stworzyć swoją kryptowalutę za darmo lub zatrudnić zespół programistów. Zanim jednak przystąpisz do realizacji pomysłu, musisz dobrze zbadać temat.

Co jest potrzebne do stworzenia własnej kryptowaluty?

Musisz jasno określić, jak będzie działać Twoja kryptowaluta i jaki problem rozwiąże? W końcu to Ty będziesz musiał wyjaśnić to inwestorom. Niektóre z korzyści płynących z utworzenia własnej kryptowaluty

 • Obniżenie kosztów transakcyjnych.
 • Poufność transakcji.
 • Szybsze transakcje.
 • Potencjalny wzrost liczby klientów.

Aby Twoje przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, zanim stworzysz kryptowalutę i zarobisz pieniądze, musisz przygotować klarowny plan działania.

 • Określ cel jego powstania. Musisz zdecydować, czy Twój biznes skupi się na inteligentnym zarządzaniu aktywami, smart contractach czy uwierzytelnianiu danych.
 • Wybierz mechanizm konsensusu i platformę bazową. Jeśli kryptowaluta może być wydobywana, musisz stworzyć akceptowalne środowisko dla górników, w przeciwnym razie sieć nie będzie działać. Określ limity transakcji, nagrodę za wydobycie bloku, maksymalny rozmiar bloku itp. Jeśli zamierzasz używać algorytmu PoS, musisz opracować schemat nagród dla walidatorów. Możesz stworzyć własny token kryptowalutowy oparty na innym łańcuchu lub spróbować zrobić fork, w wyniku którego powstanie nowa moneta.
 • Węzeł jest ważny. Jest to urządzenie z podłączeniem do internetu, które wykonuje różne zadania. Będziesz musiał skonfigurować strukturę uprawnień węzła i plan hostingowy. Jak również minimalne wymagania sprzętowe (procesor, wielkość dysku, pamięć itp.) oraz wersja systemu operacyjnego.
 • Zaprojektuj wewnętrzną architekturę blockchaina. Ten aspekt jest bardzo złożony i musi być wykonany z niezwykłą starannością, ponieważ po uruchomieniu platformy nie można już naprawić błędów.
 • Zaprojektuj system zapewniający bezpieczeństwo kluczy prywatnych.
 • Określ liczbę kluczy wymaganych do zatwierdzenia transakcji w twoim blockchainie.
 • Wprowadź smart kontrakty, które ułatwiają wymianę różnych aktywów cyfrowych bez udziału strony trzeciej.
 • Ustal zasady regulujące aktywa dystrybuowane na blockchainie.

Zaleca się także podłączenie API i stworzenie strony internetowej projektu. Użytkownicy powinni mieć możliwość interakcji z platformą, więc przyjazny dla użytkownika interfejs jest koniecznością. Ostatnim akcentem jest zalegalizowanie swojego projektu. Kryptowaluta musi być notowana na giełdzie inaczej jej istnienie będzie pozbawione sensu.

Zaleca się podłączenie API i stworzenie strony internetowej z kryptowalutami. Użytkownicy powinni mieć możliwość interakcji z platformą, więc przyjazny dla użytkownika interfejs jest koniecznością. Ostatnim akcentem jest zalegalizowanie swojego projektu. Kryptowaluta musi być notowana na giełdzie inaczej jej istnienie będzie pozbawione sensu.

Minęło kilka lat, odkąd rządy zaczęły zauważać, że kryptowaluty nie są zgodne z zasadami branży finansowej. Konieczne może być zatrudnienie profesjonalnego audytora. Aby użytkownik zaufał projektowi, musi mieć pewność, że jest on bezpieczny.

Jest to ważny krok, który nadaje legitymację twojemu projektowi. Takie audyty często nazywane są audytami bezpieczeństwa ICO. Upewnij się, że firma audytorska, którą wybierzesz, jest godna zaufania. Weryfikacja Twojego ICO za pomocą profesjonalnego audytu pomoże wypromować Twój projekt kryptowalutowy.

Jeśli słabo rozumiesz kryptografię i technologię księgi rozproszonej, nie będziesz w stanie samodzielnie uruchomić niezależnego blockchaina. Musisz wybrać jeden z istniejących ekosystemów i wokół niego zbudować swój kryptowalutowy token.

Różnica między kryptowalutami a tokenami

Wszystkie obecne kryptowaluty dzielą się na dwie kategorie: kryptowaluty i tokeny. Są one bardzo łatwe do odróżnienia.

 • Kryptowaluta jest zawsze oparta na własnym blockchainie.
 • Tokeny są zawsze oparte na blockchainie innej kryptowaluty.

Uruchomienie oddzielnego blockchaina jest bardzo skomplikowane i w niektórych przypadkach po prostu nie jest opłacalne. Nowa cyfrowa moneta jest tworzona przez grupę specjalistów. Zazwyczaj mają globalne cele, starają się ulepszyć istniejące projekty lub zaproponować nowe kierunki rozwoju technologii.

Tokeny mają skromniejsze cele. Mają do odegrania niszową rolę, więc nie ma potrzeby tworzenia dla nich osobnego blockchaina. Łatwiej jest uruchomić je na istniejącym blockchainie, takim jak Ethereum, Binance Smart Chain lub Tron. Niektóre projekty, jak EOS czy BNB, były kiedyś tokenami ERC-20, ale potem przeszły na własny blockchain i teraz nie są tokenami, ale monetami. Czasami mylimy te dwie rzeczy i w zasadzie nie ma w tym nic złego, jeśli rozumiesz różnicę między kryptowalutą a tokenem.

Jak stworzyć własną kryptowalutę? poradnik dla początkujących

Aby stworzyć kryptowalutę od podstaw, potrzebujesz mocnego, zaawansowanego komputera i podstawowych umiejętności programowania. Ogólnie rzecz biorąc, początkujący nie może stworzyć własnej kryptowaluty za darmo. Lepiej jest zatrudnić profesjonalistów. Jeśli okaże się to ciekawym projektem, wydatki zwrócą się z nawiązką. Ale, jeśli zdecydujesz się spróbować swoich sił w tej dziedzinie, oto instrukcje, jak stworzyć kryptowalutę i zarobić pieniądze.

Tworzenie kryptowaluty

Na początek radzimy przestudiować historię powstania kryptowalut. I wcale nie musisz stawiać zysku jako głównego celu. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, pieniądze z niego nie uciekną. Nie musisz próbować przebijać bitcoina czy eteru. Jest mało prawdopodobne, że ci się uda. Pomyśl raczej o stworzeniu niszowego projektu, który będzie miał realne zastosowanie.

Krok 1: Opracowanie koncepcji i pomysłu, część techniczna

Przede wszystkim trzeba więc stworzyć „białą księgę”. Jest to dokument szczegółowo opisujący koncepcję i działanie sieci blockchain. Każdy szanujący się inwestor najpierw przestudiuje Whitepaper, a następnie podejmie decyzję o zainwestowaniu pieniędzy lub nie.

Krok 2: Wybierz usługę tworzenia kryptowalut.

Wiele obecnych kryptowalut to forki. Możesz wybrać jedno ze źródeł na GitHub.com. Nikt nie będzie miał nic przeciwko, jeśli wykorzystasz gotowy produkt do realizacji własnego pomysłu.

Krok 3: Pobranie kodu bazowego na Githubie

Najpierw zarejestruj się na stronie https://github.com. Wybierz kod źródłowy i pobierz go na swój komputer, aby skompilować go dla swojej monety. Aby pracować z kodem kryptowaluty, musisz mieć zainstalowane odpowiednie biblioteki.

Krok 4: Instalacja bibliotek i konfiguracja zależności

Wszystko zależy od twojej platformy bazowej.

Dla osób korzystających z systemu Linux (Ubuntu) należy wykonać następujące czynności:

Otwórz konsolę (Ctrl+Alt+T);

sudo apt-get install build-essential libboost-all-dev libcurl4-openssl-dev libdb5.1-dev libdb5.1++-dev git qt-sdk libminiupnpc-dev

Zwolennicy Mac OS będą potrzebowali narzędzia MacPorts lub Homebrew. Według recenzji, pierwsza opcja jest prostsza i wygodniejsza, ponieważ domyślnie umieszcza uniwersalne kompilacje. W przypadku Homebrew zaleca się zaznaczenie pola wyboru obok 32-bit. Przy instalacji przez MacPorts potrzebne będą:

potrzebne do macos

Po zakończeniu instalacji uruchom w terminalu polecenie:

 sudo port install boost db48 qt4-mac openssl miniupnpc git

W przypadku systemu Windows potrzebne będą: Microsoft Visual C++ oraz Open-Transaction.

Gdy wszystkie wymagane biblioteki zostaną zainstalowane, przejdź do edycji kodu źródłowego.

Krok 5: Edycja nazwy i kodu waluty

Musisz wymyślić własną, oryginalną nazwę dla monety i za pomocą specjalnego programu wkleić ją do kodu źródłowego. Użytkownicy Macintosha mogą skorzystać z narzędzia TextWrangler, a także „windowsowego” Search and Replace lub Actual Search & Replace. Wszystkie aplikacje są bezpłatne.

Krok 6: Konfiguracja portów sieciowych

Listę dostępnych portów można pozyskać ze strony https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_TCP_and_UDP_port_numbers. Wybierz je i dodaj do źródła w odpowiednich liniach, nie pomijając żadnego.

Krok 7: Ustawienie generowania monet

Ustaw prędkość generowania bloków i wysokość nagrody. Na przykład ether ma średni czas bloku 12-14 sekund, a bitcoin około 9 minut. Możesz ustawić limit generowania bloków na dzień i stałą kwotę nagrody. Halving można zrobić z czasem, jeśli jest taka potrzeba. Wszystkie operacje wykonywane są za pomocą pary kluczy: prywatnego i publicznego. Twórca może ustawić znak pierwszego bajtu adresu publicznego.

Krok 8: Konfiguracja projektu i logo

Teraz trzeba zmienić ikony, zachowując nazwę i rozdzielczość, a także dodać zdjęcia i logo. Możesz to zrobić samodzielnie lub zatrudnić freelancera. Logo powinno być atrakcyjne i łatwe do zapamiętania.

Jeśli wydaje Ci się to zbyt skomplikowane, możesz poszukać sspecjalistów, którzy tworzą kryptowaluty na zamówienie. Możesz również użyć generatora monet forkgen. Znajdziesz go na stronie https://github.com/forkgen.

Jak stworzyć własny token? Poradnik krok po kroku

Tworzenie tokena w oparciu o gotowy blockchain jest łatwiejsze, ale nadal potrzebujesz podstawowych umiejętności programistycznych. Pokażemy teraz, jak to zrobić na przykładzie Binance Smart Chain.

Skonfiguruj portfel Metamask, utwórz konto i dodaj wsparcie dla sieci BSC.

jak stworzyć własną kryptowalutę token

Przejdź do strony https://remix.ethereum.org/#optimize=false&runs=200&evmVersion=null&version=soljson-v0.8.7+commit.e28d00a7.js. Jest to miejsce do tworzenia i uruchamiania inteligentnych kontraktów dla EVM.

token jak stworzyć

Najedź myszką na folder Contracts, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „New File”. Nadaj mu nazwę „BEP-20.sol”.

Zainstaluj język komputerowy Solidity i skopiuj kod BEP-20 do osobistego pliku, link https://github.com/bnb-chain/bsc-genesis-contract/blob/master/contracts/bep20_template/BEP20Token.template. Przestudiuj kod na stronie https://github.com/bnb-chain/BEPs/blob/master/BEP20.md.

kod kryptowaluty

Wprowadź nazwę i symbol swojego aktywa, jak również całkowitą liczbę wyemitowanych tokenów i liczbę miejsc po przecinku.

Kliknij ikonę na lewym marginesie i zaznacz pola ” Auto-compile” i „Enable Optimisation”. Teraz należy skompilować smart kontrakt, klikając niebieski przycisk Compile BEP-20sol.

Skopiuj ABI swojego kontraktu, naciskając odpowiedni przycisk.

Kliknij na ikonę w lewej kolumnie i określ typ środowiska „Implemented Web3” oraz nadaj uprawnienia do synchronizacji MetaMask i Remix. Zaznacz nazwę kontraktu i kliknij „Deploy”.

Aby kontrakt został wdrożony, musisz uiścić opłatę w natywnej monecie, więc doładuj swój portfel z wyprzedzeniem. Kiedy wszystko jest gotowe, sprawdź i opublikuj źródło swojego smart kontraktu. Jego adres znajdziesz w przeglądarce BSC Scan. Ustaw typ kompilatora na „Solidity (Single)” i wybierz wersję, której używałeś wcześniej.

Przejdź do Remixa i kliknij prawym przyciskiem myszy na BEP20.sol. Wydaj polecenie „Flatten” i pozwól na optymalizację kodu.

Skopiuj kod z pliku BEP20_flat.sol i sprawdź czy w zakładce ” Optimisation” jest włączone „yes”. Dopiero potem w dolnym polu kliknij ” Confirm and publish”.

Powinno pojawić się okno potwierdzenia. Można już aktywować zaimplementowaną w kontrakcie opcję _mint. Wpisz adres kontraktu w przeglądarce i kliknij ” Write contract”, następnie wybierz „Connect to Web3” aby zsynchronizować swoje konto MetaMask.

Otwórz sekcję „Minting” i wprowadź liczbę tokenów które mają być wymietowane, wraz z miejscami po przecinku.

jak stworzyć krypto dla firmy

Kliknij ” Write” i dokonaj opłaty na rzecz MetaMask. Twoje tokeny zostaną wybite i przekazane na adres portfela, który stworzył smart kontrakt. Gotowe!

Ile kosztuje stworzenie kryptowaluty?

Ekspert w dziedzinie kryptografii i programowania może samodzielnie opracować projekt blockchain i wypuścić fork istniejącej kryptowaluty, nie wydając ani grosza. Gdyby taka osoba zdecydowała się na emisję tokena, musiałaby uiścić opłatę w natywnej monecie wybranego przez siebie ekosystemu.

Zwykli użytkownicy, którzy chcą wyemitować własną monetę kryptowalutową lub token, mogą skorzystać z usług stron trzecich, które świadczą takie usługi.

Jak wprowadzić kryptowalutę na giełdę?

Żadna renomowana giełda nie wypuści nowej kryptowaluty do obrotu bez weryfikacji. Będziesz musiał złożyć wniosek i czekać na ekspertów platformy, aby sprawdzili projekti jego perspektywy. Nawet jeśli kryptowaluta nie jest scamem stworzonym tylko dla zysku, nadal możesz zostać odrzucony.

Aby zostać notowanym na Binance, najpierw trzeba się zarejestrować i przejść KYC, a następnie złożyć wniosek o IEO na Binance Launchpad. Ale uwaga, bezużyteczne i nie gotowe do masowej adopcji projekty będą natychmiast odsiewane.

Jak stworzyć kryptowalutę – wskazówki

Jeśli chcesz stworzyć kryptowalutę tylko po to, aby zarobić łatwy pieniądz, będziesz rozczarowany. Rozkręcenie kryptowaluty od zera zajmie trochę czasu. Opracowanie ekosystemu blockchain lub emisja tokena to tylko połowa bitwy; potrzeba dużo czasu i wysiłku, aby Twój projekt został zauważony.

Opracowanie solidnego planu biznesowego

Żaden inteligentny inwestor nie zainwestuje w projekt, który nie ma roadmapu i jasnego wyjaśnienia jego celu. Deweloper musi przekonująco przedstawić swoją kryptowalutę, wyjaśnić, dlaczego ją stworzył i jak planuje wprowadzić ją na rynek. Niewiele osób rozumie oczywiście techniczne niuanse, niemniej jednak wszystko powinno być wyłożone w białej księdze.

Prawodawstwo i wybór jurysdykcji

W wielu krajach emisja kryptowalut podlega licencjonowaniu lub jest całkowicie zabroniona. Przed emisją kryptowalut zbadaj swoje lokalne przepisy.

Przeanalizuj perspektywy związane z kryptowalutami

Powinieneś rozważyć obecną sytuację w branży kryptowalutowej i całej globalnej gospodarce, a także ryzyko i perspektywy swojego projektu blockchain w danym kraju. Należy również pamiętać o konkurencji. Zła polityka marketingowa to bezpośrednia droga do bankructwa. Są takie projekty, którym nie udało się zdobyć popularności, bo w pewnym sensie wyprzedzały swój czas i nie było na nie dużego zapotrzebowania.

Zespół i deweloperzy

Aby projekt odniósł sukces, potrzebny jest solidny zespół i aktywna społeczność. Rozważ zatrudnienie doświadczonych specjalistów, którzy rozumieją świat blockchain i kryptowalut. Co prawda usługi te nie będą tanie, ale pozwolą uniknąć konieczności wykonywania dodatkowych prac w przyszłości. Musisz stworzyć konta w mediach społecznościowych dla projektu, aby komunikować się z użytkownikami i prowadzić kampanię reklamową.

Podsumowanie

Wyzwania techniczne są najtrudniejszą częścią tworzenia własnej kryptowaluty. Możesz łatwo znaleźć tutoriale o tym, jak stworzyć cyfrową monetę w 15 minut, ale jest mało prawdopodobne, że otrzymasz coś wartościowego. Tylko wykwalifikowani eksperci mogą pomóc Ci w tym trudnym zadaniu.

Comments (No)

Leave a Reply