Jak kopać kryptowaluty?

Kopanie kryptowalut jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów, gdy mówimy o jakimkolwiek działaniu lub inwestowaniu na rynku kryptowalutowym. Zrozumienie tego mechanizmu jest niezbędne, gdy chce się zrozumieć wirtualne pieniądze i całą technologię blockchain. Kopalnie kryptowalutowe są ważną częścią historii tej branży.

Co to jest kopanie kryptowalut?

Podstawą funkcjonowania rynku kryptowalut jest weryfikowanie transakcji aktualnie przeprowadzanych i dodawanie ich do rejestru blockczain, co dokonuje się poprzez obliczenia matematyczne. Wydobywcy kryptowalut różnią się od górników tym, że nie szukają surowca już istniejącego, ale sami go tworzą.

Jak się kopie kryptowaluty? Jak działa kopanie kryptowalut?

Kopanie kryptowalut polega na rejestrowaniu transakcji przy użyciu sprzętu komputerowego. Najprościej mówiąc, górnik udostępnia pamięć obliczeniową swojego komputera, aby było możliwe zapisywanie na łańcuchach bloków różnych transakcji, które zostały przeprowadzone na rynku.

System kopania kryptowalut został zaprojektowany w taki sposób, by w każdej części świata można było zostać górnikiem. Górnicy zapewniają moc obliczeniową swojego sprzętu i nie tylko przyczyniają się do rozwoju łańcucha blokowego, ale także czerpią z tego korzyści. Za pracę jest nagradzany konkretną kryptowalutą, na przykład Bitcoinem.

Kopanie kryptowalut, jak zacząć?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kopanie kryptowalut zasadniczo polega na udostępnianiu mocy obliczeniowej swojego komputera. Można tego dokonać na kilka sposobów. Rozpoczęcie jest niezwykle proste. Trzeba zainwestować w odpowiedni sprzęt i rozpocząć kopanie. Aby utrzymać w tym płynność finansową należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

 • moc obliczeniową sprzętu,
 • wynagrodzenie za wykopanie bloku,
 • cenę kryptowaluty,
 • cenę prądu.

Do kopania kryptowalut wykorzystuje się specjalne koparki, których w ciągu 11 lat istnienia kryptowalut, powstało cztery typy: CPU, GPU, FPGA, ASIC.

Jakie kryptowaluty kopać?

 • Ethereum – jest drugą po Bitcoinie kryptowalutą o największej kapitalizacji i można ją kopać za pomocą kart graficznych.
 • Monero – można je wydobywać przy pomocą karty graficznej lub procesora. Jest prywatną kryptowalutą.
 • Grin – kryptowaluta oparta na algorytmie mającym zapewnić największą prywatność transakcji.
 • Litecoin – jest kryptowalutą stworzoną przez Charlie’ego Lee w 2011 roku (który wówczas był pracownikiem Google). Swoją budową jest zbliżona do Bitcoina.
 • Bitcoin – jest najbardziej popularną i najczęściej wydobywaną kryptowalutą stworzoną przez anonimowego twórcę w 2009 roku.

Gdzie kopać kryptowaluty?

Przy kopaniu kryptowalut trzeba szczególną uwagę zwrócić na dbałość o sprzęt, tak aby nie uległ awarii. Należy kopać w pomieszczeniu w którym brak jest wilgoci oraz w którym jest solidna wentylacja. Sprzęt powinno trzymać się z dala od jakichkolwiek substancji łatwopalnych, ale za to blisko łącza światłowodowego. Internet bezprzewodowy nie nadaje się do kopania kryptowalut przez możliwe opóźnienia. Można też wynająć odpowiednio do tego przygotowany hangar, z których korzystają „farmy kryptowalut”.

Jak kopać kryptowaluty na komputerze i laptopie?

Do kopania kryptowalut najczęściej wykorzystywane się wspomniane już koparki, ale można również kopać na własnym komputerze, czy laptopie.

 • Kopanie prze aplikację – polega na zainstalowaniu odpowiedniego programu, na przykład MinerGate i wyborze kryptowaluty jaką chce się wydobywać. Program sam łączy się z grupą gównikó wydobywających krypotwaluty.
 • Cloud Mininig, czyli kopanie kryptowalut w chmurze. Polega na wpłaceniu odpowiedniej kwoty i otrzymywaniu części wykopanych kryptowalut. Ten sposób nie jest jednak do końca bezpieczny, ponieważ firmy, które sprzedają oferty kopania kryptowalut mogą w każdej chwili zostać zamknięte, a wpłacone pieniądze zniknął.
 • Serwisy Honeyminer i Nicehash – oferują sposób kopania kryptowalut polegający na zainstalowaniu odpowiedniego programu, który do wydobywania będzie używać procesora komputera i jego karty graficznej. W ten sposób można kopać bitcoiny na laptopie

Jak sprawdzić czy komputer kopie kryptowaluty?

Należy uruchomić menedżera zadań i sprawdzić wszystkie procesy systemowe. Trzeba zwrócić uwagę na to, jakie procesy działają w urządzeniu po jego uruchomieniu. Prawidłową sytuacją jest ta, w której zachodzą jedynie procesy systemowe, a także uruchomione są programy startujące razem z systemem.

Jeśli w takiej sytuacji obciążenie jest większe niż ponad 20 %, to może to oznaczać, iż komputer kopie waluty.

Comments (No)

Leave a Reply