Irlandia nowelizuje kryptowalutowe regulacje

Scena kryptowalutowa w Irlandii stanie się w najbliższych dniach bardziej restrykcyjna, jeśli kraj ten przyjmie nowe przepisy mające na celu usprawnienie działalności związanej ze zwalczaniem prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Nowa ustawa o praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu 2020

Jak poinformował Irish Examiner, przy poparciu rządu irlandzka minister sprawiedliwości, Helen McEntee, opublikuje projekt nowelizacji ustawy o praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu 2020, która wprowadza w życie również przepisy piątej dyrektywy UE.

Jeśli projekt ustawy wejdzie w życie, do istniejącego prawodawstwa zostaną włączone nowe wyznaczone organy, takie jak podmioty oferujące sprzedaż wirtualnych walut i portfeli. Dodatkowe przepisy uniemożliwią również regulowanym bankom i instytucjom finansowym w tym kraju tworzenie anonimowych skrytek depozytowych.

Aktywa cyfrowe są rozproszone i zdecentralizowane, co oznacza, że istniejące przepisy nie są w stanie wystarczająco ograniczyć ich działalności. Wymaga to ścisłej współpracy organów regulacyjnych z politykami, w celu sformułowania przepisów chroniących inwestorów.

Jednak w związku z pojawiającym się trendem i jego złożonością, w większości krajów nie istnieją odpowiednie przepisy. Niektóre kraje wprowadzają zakazy, podczas gdy inne są bardziej otwarte na rozwój i wsparcie ekosystemu cyfrowych aktywów.

Warto jednak zauważyć, że kryptowaluty, choć są określane jako pieniądz elektroniczny służący do wymiany, przechowywania wartości lub jednostki rozliczeniowej, są klasyfikowane jako towary, a nie jako prawny środek płatniczy. Zyski kapitałowe podlegają opodatkowaniu i są źródłem przychodów dla administracji rządowych.

Pranie pieniędzy przy użyciu kryptowalut jest głupim pomysłem

Pomimo wznowienia wysiłków na rzecz zapewnienia zgodności z przepisami, skierowanych do dostawców cyfrowych aktywów, przejrzysty charakter technologi blockchain leżącej u podstaw kryptowalut utrudnia pranie funduszy lub finansowanie działalności terrorystycznej.

Przykładem może być „Bitfinex hack” z 2016 r. Hakerzy, którzy dokonali tego włamania, do dzisiaj próbują spieniężyć skradzione środki i nie trafić przy tym za kratki. Wszystkie fundusze skradzione w tym incydencie są nadal śledzone, a konwersja na fiaty nie jest dobrym pomysłem, ze względu na zasady Know-Your-Customer (KYC), których muszą przestrzegać regulowane giełdy.

Oznacza to, że w przeciwieństwie do nieprzejrzystych, fizycznych waluty fiducjanych, pranie pieniędzy za pomocą kryptowalut jest głupim pomysłem z powodu śladów, które się po sobie pozostawia.

Regulacje kryptowalut w innych krajach

Pod koniec lipca giełda Liquid została zmuszona do wycofania z rynku 29 cyfrowych aktywów, aby uzyskać licencję w Singapurze.

Jako centrum finansowe i kraj wspierający kryptografię, Singapur wzmacnia swoje przepisy zgodnie ze standardem określonym przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF), której zasady weszły w życie na początku tego roku. 21 lipca władze monetarne Singapuru opublikowały dokument konsultacyjny.

Kanadyjskie bitcoinowe przedsiębiorstwa są obecnie w pełni regulowane i notowane na giełdzie jako podmioty świadczące usługi pieniężne.

Comments (No)

Leave a Reply