Irańskia waluta cyfrowa PayMon

W ciągu ostatnich dwóch dni wiele azjatyckich mediów ogłosiło wydanie w Iranie „kryptowaluty” PayMon wspieranej złotem. Wszystkie odnoszą się do agencji informacyjnej Mehr News , która 13 lipca opublikowała niewielką notatkę, w której napisano, że wkrótce zostanie wydany cyfrowy instrument płatniczy.

Pierwszy raz o PayMon (z perskiego „przymierze”) wspomniano w lutym tego roku. Następnie media poinformowały, że uruchomienie miało rzekomo mieć miejsce, jednak można założyć, że mowa była najprawdopodobniej o fazie testowej.

Waluta cyfrowa wspierana złotem została rzekomo opracowana przez cztery główne banki Parsian Bank, Bank Pasargad, Bank Melli Iran i Bank Mellat pod nadzorem banku centralnego Iranu. Tworzenie tej cyfrowej waluty, jest już najprawdopodobniej realizowane przez konsorcjum prywatnych irańskich firm informatycznych.

Irańska waluta cyfrowa powinna pomóc krajowi obejść międzynarodowe sankcje gospodarcze, w szczególności – USA. Prawdopodobnie prezydent USA Donald Trump zakaże jej używania przez amerykańskich obywateli i firmy, tak jak w przypadku wenezuelskiego Petro, a także zagrozić zagranicznym korporacjom restrykcjami, jeśli zaczną używać PayMon.

W ciągu ostatnich dni dramatycznie wzrosły napięcia w stosunkach między Iranem a krajami zachodnimi. Stało się tak z powodu zatrzymania przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej brytyjskiego tankowca w Cieśninie Ormuz. Teheran powiedział, że statek naruszył międzynarodowe prawo morskie, a ambasador Iranu w Wielkiej Brytanii Hamid Baidinejad podkreślił, że Iran jest gotowy na rozwój wydarzeń, nawet w przypadku eskalacji.

Szoki międzynarodowe, takie jak wojna handlowa USA-Chiny, a także ryzyko konfliktów zbrojnych w Zatoce Perskiej, zwykle mają silny wpływ na rynki finansowe. Inwestorzy obawiają się eskalacji i mogą odejść do tzw. „bezpiecznych przystani”, takich jak złoto lub bitcoin.

Według agencji informacyjnej Mehr News, sektor prywatny w Iranie zwrócił się do władz o wyraźne stanowisko w sprawie kryptowalut, ponieważ w przeszłości bank centralny próbował egzekwować ustawowy zakaz płatności bitcoinami, a Ministerstwo Energii rozważało wprowadzenie taryf eksportowych dla górników, aby zwiększyć przychody.

Sytuacja zakupu Bitcoinów w Iranie jest niezwykle trudna, ponieważ LocalBitcoins jest zablokowane, a lokalne giełdy bitcoinów nie mogą zapewnić stabilnej płynności dla zamówień powyżej 2 BTC.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.