Kryptowaluta IOTA (MIOTA)

Częściowo zdecentralizowana platforma płatnicza, stworzona na potrzeby rozwoju Internetu Rzeczy. Te oraz wiele innych informacji uzyskasz w tym artykule o kryptowalucie IOTA.

Informacje ogólne

Projekt IOTA ruszył w 2015 roku. Za jego początkami kryje się czterech panów- Siergiej Ivancheglo, Siergiej Popov, David Sonstebo i Dominik Schiener. 25 listopada 2015 roku ruszyła zbiórka ICO. Do 21 stycznia 2016 roku udało się uzbierać około 525 tys. USD. Co ciekawe, podczas zbiórki udało się sprzedać 999 999 999 tokenów MIOTA spośród 2 779 530 283 dostępnych.

W 2017 roku, 1 lipca kryptowaluta IOTA weszła na mainnet. 13 listopada tego samego roku jeden ze współzałożycieli, David, ogłasza powstanie IOTA Foundation- organizacji non-profit odpowiedzialnej za rozwój i promocję projektu. Dodatkowo, fundacja pełni w sieci funkcję węzła koordynującego, co jednoznacznie czyni tę sieć niezdecentralizowaną.

Sieć IOTA oparta jest o specjalnie zaprojektowaną architekturę DAGDirected Acyclic Graph (Skierowany graf acykliczny). Nazwana została Tangle i różni się znacznie od innych sieci opartych o blockchain. Twórcy wierzą, że takie rozwiązanie powstało by zaradzić problemom z jakim zmagają się klasyczne blockchainy, tj. skalowalność czy wysokie opłaty transakcyjne.

W DAG Tangle nie zachodzi proces synchronicznego szeregowania transakcji. Sieć nie posiada bloków transakcyjnych, wobec czego nie rozrasta się jak łańcuch (blockchain). Ponadto, przy tym rozwiązaniu niemalże każdy użytkownik może stanowić pełny węzeł, jeśli przed dokonaniem transakcji potwierdzi dwie losowe transakcje dokonane przez inne węzły. W ten sposób sieć może rozrastać się wraz z dokonanymi transakcjami, co bezpośrednio wpływa na skalowalność projektu.

Główne założenia projektu

Najważniejszym celem twórców IOTA było stworzenie sieci, która pozwoli na rozwiązanie nieefektywności blockchain w kwestiach skalowalności.

Sieć oparta na architekturze DAG Tangle została stworzona na potrzeby koncepcji Internetu Rzeczy czy też Web 3.0. Jest to koncepcja, która głosi, że przedmioty codziennego użytku, połączone do jednej sieci, mają możliwość przetwarzania lub/i gromadzenia danych. IOTA ma w tym wszystkim pełnić rolę środka płatniczego dla urządzeń i usług Internetu Rzeczy.

Projekt ten wyróżnia się na tle innych rozwiązań gwarancją niemalże nieograniczonej skalowalności oraz brakiem opłat transakcyjnych, co umożliwić ma swobodne wykorzystywanie go do mikropłatności.

IOTA w liczbach

  • ATH: 5,69 USD
  • ATL: 0,1479 USD
  • Aktualnie (w czasie prasy): 0,2615 USD
iota
Historia notowań IOTA
  • IOTA w obiegu: 2 779 530 283
  • Maksymalna podaż: 2 779 530 283
  • Kapitalizacja rynkowa: 725 741 464 USD

Portfele i giełdy

  • Portfele:

GUI IOTA Light Wallet, Nostalgia Wallet, Trinity, Nelium

  • Giełdy:

eToro, Binance, HitBTC, Piexgo, Gate.io, Huobi

Ciekawostka

Podczas zbiórki ICO IOTA, tokeny nabyć można było za BTC oraz za nieistniejące już tokeny projektu JINN, będący poprzednim dzieckiem twórców opisywanego projektu. Dodatkowo, z całej zebranej kwoty, członkowie zespołu nie przeznaczyli na własny użytek żadnej puli tokenów.

Comments (No)

Leave a Reply