Inwestorzy instytucjonalni manipulują ceną Bitcoina?

Cena Bitcoina spada średnio o 2% przed rozliczeniem kontraktów futures na CME. Arcane Research uważnie przyjrzało się liczbom. Powtarzający się trend jest uderzający. Cena spadła w 15 przypadkach na 20, informuje kryprografen.com

Kontrakty futures CME na Bitcoiny stały się wskaźnikiem instytucjonalnego zainteresowania Wall Street kryptowalutą. Powodem jest to, że mogą nimi handlować tylko profesjonaliści. Umowy wygasają dokładnie co miesiąc. Wiele osób zaczęło wskazywać na nietypowe ruchy ceny BTC pod koniec wygasania kontraktów.

Rok temu Thomas Lee z Fundstrat również zwrócił uwagę na znaczące spadki przed rozliczeniem kontraktów futures na Bitcoin i możliwość łatwych zysków.

Jedną z możliwych strategii dla traderów z Wall Street jest kupowanie (na long) „fizycznych” Bitcoinów na rynku kasowym i sprzedawanie (na short) kontraktów futures na BTC. W ten sposób zabezpieczają pozycję przed wahaniami cen. Jeśli cena Bitcoina wzrośnie, inwestor traci na krótkiej pozycji, ale przeciwdziała temu wzrost długiej pozycji.

Przed datą rozliczenia kontraktów traderzy mogą sprzedać swoje „fizyczne” Bitcoiny i potencjalnie spowodować spadek cen na rynku kasowym. Jeśli tak się stanie, wartość ich krótkiej pozycji wzrośnie i będą mogli zarabiać na kontraktach futures po rozliczeniu.

Wyraźny trend – cena Bitcoinów spada przed rozliczeniem. Zmiana ceny BTC na 40 godzin przed datą wygaśnięcia kontraktów terminowych CME na miesiące. Dane Arcane Research.

W analizowanym okresie Bitcoin znajdował się w zielonej strefie przez 306 dni z 608 (50,3%). Podkreślono, że przy prawie takiej samej liczbie „zielonych” i „czerwonych” dni dla ceny Bitcoinów prawdopodobieństwo, że spadnie w 15 na 20 przypadków, wynosi 2%.

Arcane Research analizował trendy cenowe co miesiąc od stycznia 2018 r. Trend jest uderzający. Bitcoin spada średnio o 2,27% przed rozliczeniem każdego miesiąca.

Liczby potwierdzają zatem hipotezę, że cena Bitcoina jest manipulowana przed rozliczeniem CME. Jednak liczby nie mówią nic o „umyślnej manipulacji”. Są to wyniki strategii hedgingowej inwestorów. W grę wchodzi także szereg innych czynników, które nie zostały wzięte pod uwagę.

źródło:

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.