Inflacja w USA powyżej oczekiwań

Inflacja w USA wzrosła w styczniu o 0,5% w skali miesiąca i 6,4% w skali roku. Wynik ten przekroczył oczekiwania, co początkowo spowodowało spadek BTC. Kryptowaluta zdążyła już jednak odzyskać straty.


Opublikowane dane potwierdziły ogłoszoną 8 lutego tezę prezesa Fed Jerome’a Powella, że na ukształtowanie się dezinflacji w sektorze usług potrzeba czasu. Inwestorzy byli przekonani, że regulatorzy monetarni nie mają jeszcze wystarczających powodów, aby „wstrzymać się” z zacieśnianiem polityki pieniężnej.

W marcu Fed może podnieść kluczową stopę procentową o 25 pb do 4,75%-5% w skali roku. Jednocześnie nie można wykluczyć wzrostu 50 bp. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza wynosi 6,3%, według rynku opcji.

Na posiedzeniu w lutym komitet podkreślił, że jest gotowy dostosować plany dalszego zacieśniania polityki, jeśli pojawią się ryzyka, które „mogłyby utrudnić osiągnięcie celów resortu”.

Skokowy wzrost liczby miejsc pracy w styczniu był zaskoczeniem dla ekonomistów. Wskazał na brak schłodzenia rynku pracy, co potencjalnie może zwiększać ryzyka inflacyjne.

15 lutego ukażą się dane o sprzedaży detalicznej w USA. Konsensus prognoz przewiduje wzrost o 1,2%.

Odbicie od dwóch miesięcy ostrych negatywów mogłoby wskazywać na większe szanse na „miękkie lądowanie” amerykańskiej gospodarki, co utwierdziłoby Fed w przekonaniu, że obrany przez niego kurs jest właściwy. Znacznie gorsza od oczekiwań publikacja danych może wywołać spekulacje na temat zmian w polityce Fed i wesprzeć optymizm w ryzykownych aktywach, w tym na rynku kryptowalut.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.