Ile tak naprawdę zostało z FTX? Znamy liczby

FTX opublikowała w piątek kolejny raport cząstkowy w serii aktualizacji finansowych. Zgodnie z dokumentem, zbankrutowana giełda kryptowalut wydała do tej pory 86 milionów dolarów, z czego większość została przeznaczona na opłaty prawne, które wyniosły łącznie 67 milionów dolarów.

Firma twierdzi, że ma 2 miliardy dolarów w gotówce i pozyskała 48 milionów dolarów ze sprzedaży aktywów. Ale ponieważ raport jest aktualizowany tylko do końca marca, 50 milionów dolarów ze sprzedaży LedgerX nie jest w nim uwzględnione. Firma sfinalizowała swoją umowę z M7 Holdings 25 kwietnia.

W lutym tego roku prezes FTX John Ray III, który przeprowadził firmę przez proces upadłościowy na podstawie rozdziału 11, jasno mówił o trudnościach w odzyskaniu środków.

„To był ogromny wysiłek, aby dotrzeć tak daleko. Aktywa giełd były silnie przemieszane, a ich księgi i rejestry były niekompletne, a w wielu przypadkach całkowicie nieobecne. Z tych powodów należy zauważyć, że informacje te są nadal wstępne i mogą ulec zmianie.”

Wydatki w wysokości 86 milionów dolarów zostały rozłożone na pięć „silosów”, przy czym amerykańskie WRS (West Realm Shires) odpowiadało za prawie wszystkie wydatki FTX: łącznie 80,5 miliona dolarów.

4,5 mln USD pochodziło od Dotcoma, czyli FTX.com; 798,1 tys. USD od Alamedy; 327,5 tys. USD od należącej do FTX firmy Deck Technologies Inc.; oraz 50 tys. USD od Ventures.

W przeciwieństwie do silosów rolniczych wypełnionych ziarnem, te silosy są wypełnione firmami należącymi do FTX lub „dłużnikami”.

Podobnie jak w przypadku wszystkich takich raportów, FTX zauważył, że wewnętrzne płatności między firmami dłużników były częścią normalnej działalności i „nie obejmują płatności dla założyciela lub jego krewnych”.

FTX zbiera coraz więcej pieniędzy

Marcowy raport pokazuje znaczący skok w ilości pieniędzy, które FTX pozyskał od ostatniego raportu z lutego 2023 roku. Wówczas giełda otrzymała zaledwie 13,5 miliona dolarów.

48 milionów dolarów wygenerowanych ze sprzedaży aktywów pochodziło przede wszystkim z wyjścia FTX z pozycji w Sequoia Capital o wartości 45 milionów dolarów. Kolejne 3 miliony dolarów pochodziły z wyjścia z pozycji kapitałowej w Spoak Inc, która prowadzi platformę księgowania kryptowalut Tactic.

Po złożeniu wniosku o ochronę przed bankructwem na mocy rozdziału 11 w listopadzie 2022 roku, FTX zwiększył wysiłki w celu odzyskania funduszy poprzez sprzedaż aktywów i pozycji w innych firmach i przedsięwzięciach.

W marcu firma Mysten Labs zajmująca się infrastrukturą blockchain odkupiła od FTX 95 milionów dolarów w akcjach i 1 milion dolarów w tokenach SUI.

Na początku tego miesiąca FTX opublikował aktualizację wskazującą na odzyskanie aktywów o wartości 6,2 miliarda dolarów. Ray powiedział:

„Uważamy, że ważniejsze jest zapewnienie przejrzystości dla interesariuszy poprzez upublicznienie tych informacji teraz, a nie czekanie, aż będziemy mieć pewność”.

Comments (No)

Leave a Reply