Haven Protocol (XHV) – z nieba do piekła i z powrotem

Kryptowaluta Haven Protocol (XHV) była ostatnio na językach we wszystkich mediach społecznosciowych.

Informacje od kluczowych deweloperów projektu wystraszyły inwestorów i górników.

Jednak, gdy oskarżenie o exit scam okazało się nieprawdziwe, społecznosć zaczęła pytać czy to przypadkiem nie była zwykła manipulacja w celu „zbicia” ceny?

Co to jest Haven?

Haven jest hardforkiem znanej kryptowaluty Monero i jest tak samo anonimowa. Zdecentralizowany ekosystem oferuje stablecoiny, które można przechowywać w portfelu cyfrowym Haven.

Twórcy projektu promują swoją kryptowalutę jako „zagraniczny bank w kieszeni” i obiecują użytkownikom stabilnosc konta bankowego z anonimową kryptowalutą skoncentrowaną na prywatnosci.

Pomysł na prywatny bank kieszonkowy brzmiał bardzo zachęcająco dla wielu inwestorów chcących swoją prywatnosć i i być chronieni przed zmiennoscią rynku. Pomogło to Haven zyskać popularnosć i osiągnąc pułap rynkowy w wysokosci 11 milionów dolarów wkrótce po premierze na począku zeszłego roku zeszłego roku. Nic dziwnego, że społecznosć kryptowalutowa natychmiast zareagowała na wiesć, że wielki projekt może przekształcić sie w oszustwo.

Skąd ten spadek ceny?

FUD rozpoczął się na Twitterze, a wielu użytkowników zaangażowało się w spekulacje na temat potencjalnego oszustwa związanego z Haven Protocol. Według postów i screenów, kluczowi programisci opuszczali projekt z powodu wewnętrznych tarć.

Co więcej, jeden z niezadowolonych członków zespołu ogłosił na kazale Discord, że projekt jest martwy. Wyjasnił równieź, źe całkowicie stracili kontakt z @Havendev’em, jedyną osobą mającą dostęp do kodu na Github – oraz wiodącym deweloperem, którego nazwisko podano na stronie internetowej Haven.

Społecznosć skupiona wokół projektu była zszokowana faktem, że współtwórcy nie mieli dostępu do kodu, ponieważ Haven miał być projekem opartym na otwartym kodzie źródłowym.

Społecznosć była również zaniepokojona, poniważ projekt zawierał tylko dwóch anonimowych programistów wymienionych na stronie internetowej – obydwaj zniknęli w momencie gdy zaczeły rozprzestrzeniać się plotki o „exitscamie”.

Co więcej, giełda Bittrex rzekomo poinformowała, że była gotowa do usunięcia kryptowaluty Haven (XHV) ze swojej platformy, jesli oszustwo zostanie potwierdzone.

Happy end

To wydarzenie mogło stać się jednym z największych przypadków oszustwa, ale nagle sytuacja się odmieniła. Obaj współzałożyciele XHV nagle się pojawili w mediach społecznosciowych.

Jeden z czołowych deweloperów, Donjor, przyznał się do kontrowersji związanych z dostępem do kodu offshore i brakiem przejrzystosci. Drugi ze współzałożycieli, Havendev, obiecał podzielić się kontrolą z resztą zespołu.

W międzyczasie , sam Havendev wyjasnił na czacie Discord, że rozwój projektu ciągle trwa, a ukrycie kodu motywował względami bezpieczeństwa. Jest on gotowy również przekażać kod zespołowi by położyć kres obecnej panice.

Manipulacje ceną

Podczas gdy społecznosć odczuwała ulgę, wiedząc, że projekt wciąż „żyje”, niektórzy inwestorzy nadal byli podejrzliwi. Cała sprawa wyglądała jak typowa manipulacja cenowa.

Wielu twierdzi teraz, że zespół Haven celowo wywołał panikę, by wywołać dramatyczny spadek ceny XHV, tworząc doskonałą okazję do kupowania. Po tym jak plotk okazały się nieprawdziwe, cena gwałtownie się poprawiła, zyskując ponad 30 procent od momentu gdy osiągnęła jeden z najniższych poziomów w swojej krótkiej historii.

źródło: https://beincrypto.com/they-promised-haven-but-dragged-investors-to-hell/

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.