Hard fork Alonzo już wkrótce w sieci Cardano

Cardano – projekt z ambicjami

Matematyk i współzałożyciel Ethereum, Charles Hoskinson uruchomił projekt Cardano w 2017 roku. Jego celem było stworzenie szybkiego i skalowalnego łańcucha bloków. Dzięki mechanizmowi konsensusu Proof of Stake (POS) stało się to osiągalnym celem.

Nowa platforma rzeczywiście była w stanie zapewnić szybsze transakcje przy niewielkich opłatach w porównaniu z Ethereum. Jednak w tym blockchainie brakowało jednej ważnej funkcjonalności – obsługi inteligentnych kontraktów.

Tymczasem to inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje (dApps) nadały sieci Ethereum potężny impuls do wzrostu, przenosząc ją na drugie miejsce pod względem popularności po Bitcoinie (BTC).

Zbawieniem dla Cardano był fakt, że programiści Ethereum wielokrotnie odkładali przejście na algorytm POS. Dało to obu projektom możliwość dalszej rywalizacji.

Jednak w tym roku po obu stronach nadchodzą duże zmiany. Ethereum w końcu dokonuje długo oczekiwanego skoku w kierunku skalowalności. W kwietniu w sieci pojawiła się aktualizacja Berlin, a na lipiec zaplanowano hard fork London.

Tymczasem Cardano przygotowuje się do dodania obsługi inteligentnych kontraktów do swojego łańcucha blokowego. Uruchomienie sieci testowej planowane jest na koniec tego miesiąca.

Oczekiwania Alonzo wspierają wzrost ADA

Oczekiwania szybkiego dodania obsługi inteligentnych kontraktów korzystnie wpływają na szybkość natywnego tokena sieci ADA. Ostatnio moneta aktywnie aktualizuje historyczne maksima, zbliżając się do poziomu 2$. 15 maja rynek ostatecznie go pokonał, wchodząc w obszar 2,20$. Dzięki temu moneta znalazła się na 4. miejscu w rankingu 10 najlepszych kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej.

Wcześniej w lutym moneta zyskała 270% w oczekiwaniu na premierę hard forka Mary w marcu. Udana aktualizacja umożliwiła użytkownikom wydawanie i dystrybucję tokenów w łańcuchu blokowym Cardano. Tym samym dało to projektowi możliwość realizacji swojego potencjału zarówno w segmencie tokenów wymiennych, jak i NFT.

Architektura techniczna Cardano znacznie różni się od tradycyjnych sieci blockchain. Mapa drogowa projektu dzieli całą historię rozwoju sieci na pięć epok:

Byron – Fundacja, uruchomienie portfela
Shelley – obstawianie, wielozadaniowość, decentralizacja
Gauguin – inteligentne kontrakty
Basho – optymalizacja i skalowanie
Voltaire – zarządzanie

Projekt wkracza teraz w erę Gauguina. Nadchodzący hard fork Alonzo będzie pierwszym hard forkiem w tej nowej erze. Doda obsługę inteligentnych kontraktów i możliwość tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (dApps) na platformie Cardano.

Gdyby projekt Cardano uruchomił wsparcie dla inteligentnych kontraktów na początku tego roku, to już teraz mógłby być liderem. Jednak nadal pracuje nad aktualizacją protokołu, kontynuując rywalizację z Ethereum.

 

Comments (No)

Leave a Reply