Gwałtowny spadek notowań Tether’a do dolara [USDT/USD]

W poniedziałek rano rynki kryptowalutowe rozpoczęły szaleńczy rajd a bitcoin prowadził w tym wyścigu. Bitcoin osiągnął nawet 7000 USD na niektórych giełdach, co oznacza największy jednodniowy rajd w ostatnich miesiącach.

Zgodnie z oczekiwaniami, wiele innych kryptowalut poszło w jego ślady, a Ether i XRP odnotowały dwucyfrowe zyski, zanim nieznacznie spadły. Wielką niespodzianką było jednak to, że Tether, spadł prawie o 6 procent ze swojego planowanego poziomu czyli równowartości 1 USD. Spróbujmy dojść do źródła tej sytuacji oraz przedstawić cały ciąg przyczynowo skutkowy.

Tether jest od pewnego czasu przedmiotem kontrowersji w krypto-sferze, z wieloma sygnałami sugerującymi, że kryptowaluta związana z USD może nie być w rzeczywistości wspierana przez taką samą kwotę USD. Bitfinex, który został oskarżony o niewypłacalność przez wielu, zaprzeczył oskarżeniom, stwierdzając, że:

„Bitfinex nie jest niewypłacalny, a cały strumień kiepskich artykułów twierdzących inaczej nie zmieni tego”, dodając: „Jako jedna z niewielu giełd działających od 2013 roku, z małym zespołem i niskimi kosztami operacyjnymi, nie do końca rozumiemy argumenty, które mają na celu pokazanie, że jesteśmy niewypłacalni, bez podania przyczyny. Poniższe portfele stanowią niewielki ułamek pakietów kryptowalut Bitfinex i nie biorą pod uwagę wszelkiego rodzaju fikcji.”

Obawy narastały, gdy giełda kryptowalut Bitfinex, straciła partnerstwo bankowe z Noble Bank, dostawcą usług finansowych z Puerto Rico. Po podziale między Bitfinex i Noble Bank, giełda stworzyła konto shell z HSBC z Hongkongu co według niektórych opiniii doprowadziło do przejściowego tymczasowego wstrzymania wszystkich depozytów fiducjarnych. Kilka godzin przed „awarią” Tether, Bitfinex opublikował aktualizację problemów związanych z wpłatami tłumacząc, że to tylko tymczasowe problemy i dotyczą tylko wybranych grup użytkowników. W ślad za tą wiadomością w krypto-sferze zaczął krążyć fake news jakoby Binance miał wycofać Tether’a z oferty swojej giełdy.

W odpowiedzi na wydarzenia kilku influencerów z krypto-sfery postanowiło skomentować całą sagę Tether-Bitfinex. Twórca filmów z Dogecoin, Jackson Palmer, znalazł czas, aby zaobserwować, jak USDT chwilowo przekroczył próg 90 centów na giełdach takich jak Bitfinex i Kraken. Sugerował także w dość ironiczny, ale nie tak oczywisty sposób, że nie ma nic organicznego w nagłej pompie Bitcoin i wszystko to wygląda na manipulację na rynku.

Co więcej, profesjonalny sprzedawca i nauczyciel Tone Vays opublikował na YouTube ponad 83 minutowy materiał, mówiąc o sytuacji Tether’a. W swoim czasie komentował, że jedynymi wiarygodnymi i uczciwymi giełdami są takie, jak Bitstamp, które nie są powiązane z Tether. Pod względem prognozowania cen powiedział, że potencjalny upadek USDT może przynieść nowy, krótkotrwały trend wzrostowy, i że do końca dnia Bitcoin może przejść do 12000 USD lub spadać poniżej 6000 USD.

Poniedziałek 15.10.2018 - Notowania USDT

Poniedziałek 15.10.2018 – Notowania USDT

 

Ziarna tej sytuacji zostały w rzeczywistości zasiane dawno temu. Ponieważ sytuacja finansowa emitującej Tether’a firmy nie została jeszcze opublikowane. Nie wiadomo, czy ma wystarczającą ilość rezerw, aby wesprzeć wartość USDT, o którym twierdzi się, że jest wspierana przez rezerwy USD 1:1. Poza tym wprowadzenie kontrolowanych i regulowanych stablecoin’ów – GUSD, PAX i USDC również stanowi zagrożenie dla USDT. Wszystko to stopniowo podważa publiczne zaufanie do niego.

Faktem nadal pozostaje to, że po gwałtownych spadkach notowań Tether’a zaobserwowano prawie trzykrotny wzrost volumenu. Następne kilka dni będzie miało kluczowe znaczenie dla ustalenia statusu Tether i wiarygodności Bitfinex jako giełdy kryptowalut. Do tej pory wiemy na pewno, że wzrost cen BTC nie ma charakteru organicznego, nie był częścią oczekiwanej dynamiki oraz że Tether wciąż jest narzędziem do manipulowania ceną na większej liczbie giełd, które go wykorzystują.