Grin. Powrót do oryginalnej wizji Bitcoin? Research Bionicznego Koguta

Grin umożliwia każdemu dokonywanie transakcji lub oszczędzanie środków, bez obawy o kontrolę zewnętrzną lub ucisk. Został zaprojektowany na nadchodzące dziesięciolecia, nie tylko na jutro. Grin chce być użyteczny dla każdego, niezależnie od granic, kultury, umiejętności i dostępu. Brak kwot i adresów do wyszukiwania.

Transakcje można z łatwością agregować z innymi w blokach. Aby ukryć, skąd pochodzi nowo utworzona transakcja, zostaje ona prywatnie przekazana między nodami, zanim zostanie publicznie ogłoszona. MimbleWimble technologia umożliwiająca Grin usunięcie większości danych z przeszłych transakcji. Gwarantuje to, że Grin nie rozpadnie się pod własnym ciężarem w perspektywie długoterminowej. Grin jest rozwijany otwarcie przez programistów rozproszonych na całym świecie. Nie jest kontrolowany przez żadną firmę, fundację lub osobę.

W tym artykule dowiesz się gdzie sprzedać bitcoiny

Specyfikacja:

Data powstania: 15 Stycznia 2019

Maksymalna ilość coinów: nieskończoność

Nagroda za blok: 60 Grin, (nigdy nie będzie halvingu jak to ma miejsce w więszości innych krypto)

Konsensus: PoW (podobnie jak Bitcoin, Litecoin itp) obecny protokół to Cuckarood29/Cuckatoo

Aktualna pozycja na CMC: 101

Cena: 1,34$

ATH:14,03$

ATL:1,29$

Ilość coinów w obiegu: 22 256 760 GRIN

MarketCap: $ 31 400 244 

Dzienny Volumen: $ 30 352 462

Bloki 1,5MB

Czas bloku: 1 minuta

Max ilość TPS: ok.14 (w przyszlości jest możliwość zwiększenia)

Brak pre mine

Brak ICO

Język programowania: Rust

Brak Masternodów

Brak stałej nagrody dla twórców (programiści są wspierani w kryptowalucie Grin przez społeczność w postaci donate’ów)

Koszt transakcji: obecnie prawie darmowe – ok. 0.005 Grin za transfer, ale można to zmienić w przyszłości

Strona: https://grin-tech.org/

Twitter: https://twitter.com/grinMW

Discord https://discord.gg/Z3sEfEU

Newsy: https://grinnews.substack.com/

Forum na Bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5090427.0

Forum https://www.grin-forum.org/

Github https://github.com/mimblewimble/grin-wallet/releases/tag/v2.0.0

Pierwszy duży update odbył się 17 Lipca i wprowadził nowy algorytm kopania, który rozgraniczył kopanie dla ASICów i kart graficznych. Kolejny fork ma mieć miejsce za pół roku Ii oprócz znów ulepszonego protokołu ma wprowadzić kanały płatnościowe (podobne jak LN w BTC)

Kryptowaluta dopiero co powstała (ma zaledwie lekko ponad 200 dni) i nie posiada halvingów więc jej inflacja będzie bardzo wysoka przez wiele lat. Dla przykładu: po 10 latach roczna inflacja w dniu 15 stycznia 2029 roku będzie na poziomie 10%. Dla porównania inflacja Bitcoina po 11 latach od uruchomienia w maju 2020 spadnie do poziomu 1.8%

Obecna roczna inflacja Grina wynosi 185% !!!

Inflacja Grina w latach:

1          36500%

2          100%

3          50%

4          33%

5          25%

6          20%

7          17%

8          14%

11        10%

21        5%

34        3%

Czym charakteryzuje się kryptowaluta Grin?

Jest to kryptowaluta w której wszystkie transakcje są anonimowe (podobnie jak w Monero) tzw. Nikt oprócz osoby robiącej przelew nie jest w stanie sprawdzić z jakiego adresu został zrobiony przelew, na jaki adres i na jaką sumę. Mamy kryptowaluty które obecnie też są anonimowe takie jak np: Dash, Zcash, Zcoin, lecz dają one jedynie opcjonalnie taką możliwość. Przez to dla przykładu w Zcashu zaledwie 2% transakcji jest anonimowych. W przypadku Grina, oraz Monero wszystkie przelewy domyślnie są anonimowe i nie jesteśmy w stanie tego w żaden sposób zmienić.

Zapytacie jaka firma, zespół tworzy i rozwija Grina? Otóż Grin podobnie jak Bitcoin nie ma naczelnej jednostki odpowiedzialnej za rozwój. Projekt jest rozwijany przez społeczność. Czy to dobrze, czy może źle? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Dzięki temu że nie ma on swojego “właściciela” nie można Grina łatwo “zniszczyć” jak to ma miejsce w innych projektach. Dla przykładu w Lisk jest organizacja Lightcurve, którą jeśliby jakiś rząd zamknął, to wielce prawdopodobne że projekt upadnie.

Z drugiej strony bez naczejnej jednostki projekt może być bardzo mozolnie rozwijany jak to dla przykładu jest z Bitcoinem. Część developerów którzy podejmują się bezpłatnie rozwijać projekt nadal pozostaje anonimowa, niektórzy nastomiast w celu propagowania tej krypto porzucają anonimowość.

Jeśli ktoś ma chęć skontakowania się z zespołem może to zrobić mailowo. Co ciekawe wielu developerów korzysta z szyfrowanej poczty protonmail.com, a ponadto zachęca do wysyłania szyfowanych wiadomości za pomocą popularnego generowania kluczy PGP.

Kontakt: https://github.com/mimblewimble/grin/blob/master/SECURITY.md

Stosunek marketcap/volumen Grin

Jak zapewne wiele osób zauważyło, wolumen Grina na giełdach jest bardzo wysoki, w stosunku do wartości wszystkich coinów. Bardzo trudno jest jednoznacznie powiedzieć czemu się tak dzieje. Możliwe, że odpowiedzialna jest za to duża ilość botów na giełdach, a możliwe również, że po prostu większość wydobytych coinów od razu upłynniana jest na giełdach. Tak czy inaczej nie jest to zachowanie typowe dla większości kryptowalut.

Tak wygląda typowa transakcja Grina w explorerze:

Jak widzimy, odczytać z niej możemy jedynie Hash, datę i numer bloku. Nie ma mowy tutaj o adresach portfeli jak i wielkości przelewu.

Transakcje w  Grinie można również wysyłać za pomocą wygenerowania odpowiedniego pliku z transakcją. Dokładne wytłumaczenie jak działa wysyłanie środków poprzez wysłanie plików znajdziesz tutaj:

https://medium.com/@brandonarvanaghi/whats-inside-a-grin-transaction-file-f062a0dcbf99

Sprawdźmy teraz społeczność Grina w liczbach:

Twitter:  3216

Facebook: 144

Discord: 1150

Telegram: 145

Reddit : 4500

Github

            2,113 commits

            3 branches

            18 releases

            132 contributors

            476 Obserwuje

Bitcointalk: 1300 wpisów

Forum Grin – Prawdziwym centrum informacji i komunikacji społeczności. Tysiące postów i dziesiątki/setki tysięcy wyświetleń.

Ze wszystkich wyżej wymienionych serwisów najbardziej polecam 2 z nich: Discord oraz forum Grina. To na nich można znaleźć większość artykułów i odpowiedzi na pytania dotyczące Mimble Wimble jak i samego Grina.

Gdzie kupić Grina?

W tej kwestii jest dość dobrze. Obecnie znajduje się on na wielu giełdach takich jak HotBit, HitBTC, KuCoin, Bibox, Poloniex, czy Bittrex. Do szczęścia oczywiście brakuje Bitfinexa, czy też Binance, lecz myślę że to już tylko kwestia czasu.

Czy projekt jest w ogóle rozwijany? Czy ma przyszłość?

Tak. Jako iż nie ma on swojego konkretnego teamu to prace oczywiście idą wolniej niż w innych projektach, lecz co najważniejsze kryptowaluta absolutnie nie jest wymarła. Prace aktualne można sprawdzać na Githubie, czy też na forum. Oczywiście rozwój kodu Grina nie jest tak spektakularny jak w Lisk, czy Cardano, gdzie prace nad kodem są bardzo zaawansowane i pracuje nad nim dziesiątki osób codziennie. Zainteresowanie Grin’em na Githubie po gorączce, która była na początku roku wyraźnie osłabła. Obecnie możemy uśrednić że jedynie raz dziennie ktoś tworzy nowy commit i zobowiązuje się do kolejnej “mini” poprawki. Prace trwają przede wszystkim przy portfelu, oraz przy głównym projekcie Grin. Rozwój projektu i zainteresowanie nim na Githubie oceniłbym na 4/10.

Portfel Grin

Na ten moment jedynym oficjalnie polecanym portfelem jest Grin++ 2.0, który jest prostym, standarowym walletem z interfacem GUI. Można za jego pomocą wysyłać i odbierać standarowe transakcje oraz generować pliki z transakcjami, czy też dzielić się środkami z drugą osobą za pomocą protokołu https (konieczne jest aby druga osoba była jednoczenie online). Oficjalnego portfela na urządzenia mobilne jeszcze nie ma.

Roadmap Grin

Teoretycznie nie mają roadmapy jak inne projekty. Dodadzą w przyszłości do kodu kolejne dodatki takiej jak: integracja i2p, badanie mechanizmów adresowania portfela, potencjalne sygnatury BLS, wsparcie jądra do obsługi kanałów płatności (jak LN), itp. Nie posiadają jednak konkretnych dat. Z ostatnich osiągnięć które należy wymienić to przejście na nowe algorytmy do kopania, które pozwalają kopać oddzielnie na kartach graficznych i Asicach.

Z innowacyjnych rozwiązań… …dodają atomic swapy. Np z ETH. Artykuł dokładniej tłumaczący ten swap:

https://medium.com/grinswap/first-grin-atomic-swap-a16b4cc19196

A jak sieć sobie radzi?

Na początek kilka wykresów ze statystykami sieci:

Trudność

W każdej chwili możemy również zobaczyć trudność jaka jest w danej chwili na Grinie.

Jak widać trudność wydobycia cały czas systematycznie rośnie:

Częstotliwość bloków.

Bloki “wskakują” poprawnie, bez jakichkolwiek problemów. Do tej pory nie odnotowano żadnej anomalii:

Wielkość blockchainia.

Kolejny wykres przedstawia porównanie pomiędzy „wagą” blockchaina Grina ze wszystkimi transakcjami, oraz tylko z aktualnymi UTXO. Waga 8-mio miesięcznej kryptowaluty na poziomie 800MB wg. mnie jest bardzo dobrym wynikiem. Tym bardziej jeśli porównamy ją sobie z opcją gdyby miała wszystkie transakcje. Jest to ponad 3-krotna różnica w „wadze”:

Opłaty (fee) na przestrzeni dni.

Nie licząc początkowego “hypu” związanego z wprowadzeniem Grina na rynek widzimy, że dziennie prowizje utrzymują się w stałym zakresie do 50 tysięcy jednostek. Nie koniecznie jest to optymistyczna wiadomość, gdyż oznacza to że ilość osób korzystających z sieci nie wzrasta (jeśli przyjmiemy że użytkownicy cały czas dają takie same fee za transakcje).

Decentralizacja i kopanie

Po ostatniej aktualizacji sieci, Grin posiada dwa odrębne protokoły do kopania za pomocą GPU i ASIC. Są to protokoły Cuckaroo29 I Cuckatoo31. Dzięki rozdzieleniu zmniejszona została pozycja kopalń kopiących na ASICach od typowych kopalni z kartami graficznymi. Teoretycznie jest to bardzo mądre rozwiązanie, lecz czy okaże się ono poprawne dowiemy się dopiero po dłuższym czasie. Instalacja minera nie jest nadzwyczajna i nie odbiega od innych kryptowalut. Więc każdy średnio-zaawansowany górnik powinien sobie z nią poradzić.

Decentralizacja

I w tym miejscu zaczynają się nie małe schody. W internecie wiele osób rozprawia nad tym jak świetną kryptowalutą jest Grin. Ogłaszają go “Bitcoinem 2.0”. Niestety w obecnym stanie nie mogę zgodzić się w kwestii decentralizacji, że kryptowaluta ta jest w świetnej pozycji. Jak wspomniałem Grin ma dwa protokoły do kopania.

Tak wygląda rozkład sił pooli w przypadku protokołu  Cuckatoo31:

A tak w przypadku  Cuckaroo29: Czy tak ma wyglądać decentralizacja w rozmieszczeniu siły wydobywczej pomiędzy poolami?

Dwa poole sparkpool i f2pool mają razem odpowiednio 86% i 83,6% w wydobyciu. Z czego ten pierwszy w jednym i w drugim algorytmie ma moc powyżej 50% mocy całej sieci. Myślę, że mogę stwierdzić, że wydobycie tej kryptowaluty jest zmonopolizowane, a przyczyną tego są górnicy, którzy za rządzą zysku podłączają się w niesłychanie przeważającej większości do jednego z dwóch pooli wydobywczych.

Nody

W tej kwestii opieramy się na informacjach ze strony grin-map.cycle24.com

Ceny historyczne:

Grin/USD

Po początkowym szaleństwie cena kryptowaluty Grin bardzo szybko spadła do poziomu 1.83$. Następnie w czerwcu nastąpił pierwszy wystrzał ceny spowodowany przejściem na nowe protokoły kopania. Cena dotarła do kwoty 6,63$, a następnie ponownie spadła aż o 60%. Obecnie znajduje się na poziomie ok. 1,34$.

Wolumen jest w ostatnich miesiącach większy niż kilka tygodni po powstaniu.

Grin/BTC

Tu mamy już o dużo gorszą sytuację. Nie licząc czerwcowcego, chwilowego wzrostu ceny, możemy przyjąć iż nieustannie ona spada, mimo zwiększonego od czerwca wolumenu.

Najniższa cena na poziomie 23500 satoshi miała miejsce 14 maja, a obecna cena jest nie dużo wyższa i wynosi 17100 satoshi. Czy to dobry moment na zakup? Biorąc pod uwagę zainteresowanie kryptowalutą i jej ogromną inflację to myślę, że na razie nie warto jej kupować pod HODLowanie.

Podsumowanie

Grin niewątpliwie jest bardzo ciekawym projektem, który wyszedł z inicjatywy społeczeństwa. Posiada wyjątkowe rozwiązania, co czyli go unikalnym coinem. Brak jednostki nadrzędnej. Anonimowe transakcje. Lekki blockchain, z możliwością usuwania niepotrzebnych, zużytych danych.

Podwójny protokół do kopania. Aż w końcu nieograniczona ilość coinów, bez zmniejszania emisji produkowanych coinów, sprawia że Grinem nie będą interesować się Hodlerzy w pierwszych latach jego istnienia co może się przyczynić do większej decentralizacji posiadanych coinów. Wg. twórców ma on służyć do płatności, a nie “trzymania”. Z większych plusów Grina należy dodać adopcję. Coraz więcej stron dodaje Grina chociażby do donejtów. Dla przykładu forum Bitcointalk można wspierać właśnie za pomocą Bitcoina oraz Grina. Coraz częściej wśród logo różnych kryptowalut na stronach można dostrzec żółtą uśmiechniętą buźkę Grina.

Niestety żeby tak pięknie to nie wyglądalo, to są też minusy. Bardzo mocno odczuwalne:

– brak jednostki nadrzędnej i zespołu pracującego cały czas nad kodem powoduje, iż zmiany będą powolne.

– niezbyt duża aktywność na Githubie, jak na tak innowacyjny projekt.

– centralizacja w wydobyciu do zaledwie dwóch pooli, które razem posiadają niemal 85% mocy obliczeniowej

– brak coina na największych giełdach

– przeogromna inflacja, która w pierwszych 10 latach będzie odstraszała wielu inwestorów, oraz ludzi, którzy kupują kryptowaluty dla samego zarobku, lub Hodlowania.

– Grin obecnie jest coinem, który swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze dzięki możliwości kopania, która wielu osobom przyniosła już duży profit. Większość górników w obawie przed ogromną inflacją praktycznie odrazu po wykopaniu wysyła środki na giełdę i je upłynnia.

Subiektywna obecna kryptowaluty: 5/10

P.S.  Jak w takim razie zarobić na Grinie? Ze względu na dużą inflację w pierwszych kilku latach istnienia kryptowaluty proponuję pomyśleć nad kopaniem Grina, lub graniem na nim pod wydarzenia. Sytuacja z przejściem tej kryptowaluty na nowy protokół pokazała iż można na takiej strategii ładnie zarobić.

autor: Bioniczny Kogut

bioniczny-kogut2

Comments (No)

Leave a Reply