Górnicy BTC osiągają większe przychody: czy to koniec bessy?

Górnicy kryptowalutowi mieli bardzo ciężki okres w 2022 roku. Cena bitcoina mocno spadła wraz z ceną wielu innych kryptowalut. W tym samym czasie ceny energii wystrzeliły mocno do góry. Jednak być może trudne warunki już się skończyły.

Górnicy kryptowalut wychodzą z kłopotów

Tak wynika z danych portalu Blockchain.com. „Coinbase block rewards” osiągnęły najwyższy poziom od czerwca 2022 roku. W chwili pisania jest to prawie 30 milionów dolarów dziennie.

Oznacza to spory wzrost. Dno było bowiem osiągnięte w okolicach Bożego Narodzenia na poziomie prawie 10 000 USD dziennie. Wskazuje to, że górnicy mają teraz więcej przestrzeni do oddychania.

W zeszłym roku wydawało się, że górnicy masowo bankrutują z powodu wysokich cen energii i niskich cen kryptowalut. Nawet największy na świecie publiczny górnik kryptowalut, Core Scientific, został zmuszony do złożenia wniosku o upadłość. Na szczęście firma otrzymała pokaźną inwestycję na początku tego roku, co pozwoliło jej na wznowienie działalności:

Reuters rozmawiał z Jaranem Mellerudem z firmy dostarczającej usługi górnicze Luxor. Wyjaśnił on:

„Przepływy pieniężne [górników] znacznie się poprawiły, teraz większość z nich nie będzie miała problemów ze spłatą swoich [długów].”

Wskaźnik długu do akcji Marathon Digital spadł podobno do 0,5. Na początku tego roku wynosił on 2, co jest dużą poprawą.

Mimo to nie jest jeszcze pewne, że górnicy bitcoinów są całkowicie poza strefą zagrożenia. Według analityka, jeśli bitcoin ponownie spałby do 20 000 dolarów, miałoby to niszczący wpływ na te firmy.

Mining – wiele dobrych wiadomości

W ostatnim czasie z sektora wydobycia kryptowalut pojawiło się wiele pozytywnych wiadomości. Na przykład CleanSpark zakupił ogromną ilość nowego sprzętu ASIC, dzięki czemu jest jedną z najbardziej konkurencyjnych firm.

W tym samym czasie trudność wydobycia osiągnęła w rekordowy poziom po raz czwarty w tym roku. To może być dobry znak. Oznacza bowiem, że górnicy są wystarczająco silni, aby konkurować ze sobą. Można to częściowo wyjaśnić nowym dużym graczem: większość mocy obliczeniowej sieci Bitcoin znajduje się teraz w USA i od niedawna w Rosji.

Comments (No)

Leave a Reply