Google pracuje nad własną technologią związaną z Blockchain

Google pracuje nad technologią opartą na blockchain, aby wspierać swoją działalność w chmurze i wyprzedzać konkurencję ze strony nowo powstających startupów, wykorzystujących technologię o dużym natężeniu ruchu, aby działać online w nowy sposób.

Firmy korzystają z blockchain i innych tak zwanych cyfrowych ksiąg rachunkowych, aby bezpiecznie rejestrować transakcje i przetwarzać inne dane przez Internet – usługa Google mogłaby na przykład zapewnić klientów, że ich informacje są chronione, gdy są przechowywane w gigantycznej sieci serwerów komputerowych.

Alphabet Inc. opracowuje własną zdecentralizowaną księgę cyfrową, którą osoby trzecie mogą wykorzystywać do publikowania i weryfikowania transakcji. Mimo że czas publikacji produktu jest niejasny, firma planuje zaoferować to w celu odróżnienia usługi chmury od konkurentów.

Internetowy gigant także nabywał i inwestował w startupy z doświadczeniem w zakresie cyfrowej księgi rachunkowej. Wiele umów nie zostało ujawnionych. Mimo to, Alphabet był wiodącym inwestorem korporacyjnym w branży w ubiegłym roku, wyprzedzając Citigroup Inc. i Goldman Sachs Group Inc., według firmy badawczej CB Insights.

„Podobnie jak wiele nowych technologii, mamy osoby w różnych zespołach badających potencjalne zastosowania blockchain, ale jest zbyt wcześnie, aby spekulować na temat możliwych zastosowań lub planów”, powiedział rzecznik Google.

W 2016 r. Google uruchomił wersję próbną dla programistów testujących usługi blockchain w chmurze. Firma mówi o znacznie bardziej ekspansywnych metodach wdrażania technologii.

Technologia blockchain generuje nowe wyzwania i możliwości dla Google. Rozproszone sieci komputerów obsługujących cyfrowe księgi mogą wyeliminować ryzyko związane z informacjami przechowywanymi centralnie przez jedną firmę. Podczas gdy bezpieczeństwo Google jest silne, jest ono jednym z największych posiadaczy informacji na świecie. Zdecentralizowane podejście zaczyna także wspierać nowe usługi online, które konkurują z Google.

Firma jest pionierem internetu i ma wieloletnie doświadczenie w zakresie nowych i otwartych standardów internetowych. Aby zbudować swoją księgę, Google przyjrzał się technologii z konsorcjum Hyperledger, ale może wybrać inny rodzaj, który może być łatwiejszy do skalowania, aby uruchomić miliony transakcji.

„Za każdym razem, gdy następuje zmiana paradygmatu, istnieje szansa na pojawienie się nowych gigantów – ale także dla nowych użytkowników, którzy przyjęli nowe podejście”, powiedział Elad Gil, inwestor startupowy, który pracował nad wczesnymi projektami mobilnymi w Google od ponad dekady.

Niektóre firmy marketingowe zaczęły już badać potencjał blockchaina, aby ułatwić kupowanie reklam cyfrowych bez korzystania z Google i Facebook Inc., dwóch dominujących graczy w branży.

Jeśli Alphabet chce nadążyć za nowymi technologiami, musi wspierać firmy zewnętrzne i dokonywać niewielkich przejęć w celu rekrutacji talentów. GV, Alphabet’s venture capital arm, zainwestował już np. w usługę portfela Blockchain Luxembourg, sieć transakcji finansowych Ripple, platformę zarządzania aktywami kryptowaluty LedgerX, dostawcę międzynarodowych płatności Veem i nieistniejącego już Buttercoin.

Wśród gigantów technologicznych, IBM i Microsoft Corp. do tej pory przewodziły oferowaniu narzędzi związanych z blockchain i pozwalały firmom na majstrowanie przy pomocy cyfrowych ksiąg przy użyciu ich usług w chmurze. Rynek produktów i usług blockchain może wzrosnąć z 706 milionów dolarów w zeszłym roku do ponad 60 miliardów dolarów w 2024 roku, według WinterGreen Research. Przypomnijmy, że Amazon.com Inc. , pomaga firmom tworzyć aplikacje blockchain, a szef Facebooka Mark Zuckerberg analizuje kryptowaluty, szyfrowanie i inne zdecentralizowane podejścia komputerowe.

Wiele startupów próbuje rzucić wyzwanie dominacji online Google za pomocą cyfrowych ksiąg rachunkowych. Brave to przeglądarka internetowa, która konkuruje z Google Chrome. Zamiast wyświetlać ukierunkowane reklamy, firma Brave wykorzystuje technologię blockchain do płacenia za witryny, gdy ludzie spędzają tam czas. BitClave pozwala użytkownikom wyszukiwać online i otrzymywać nagrody za oglądanie reklam. Inny projekt, Presearch, również używa blockchain, aby konkurować z wyszukiwarką Google, zgodnie z białą księgą autorstwa startupu.