Google akceptuje kryptowaluty dzięki partnerstwu z Coinbase

Od przyszłego roku użytkownicy będą mogli płacić za usługi chmurowe od Google za pomocą Bitcoina lub Ethereum. Stanie się to możliwe dzięki współpracy z giełdą Coinbase.

Google konkuruje z Amazonem i Microsoftem

Współpraca została ogłoszona na konferencji Google Cloud Next. Firma zajmująca się wyszukiwaniem informacji w sieci próbuje wprowadzić innowacje do biznesu za pomocą usług w chmurze. Jej głównymi konkurentami są Amazon i Microsoft. Tych dwóch gigantów technologicznych nie akceptuje jednak kryptowalut.

Tym samym Google wysyła jasny sygnał, że są gotowi sprzedawać swoje usługi chmurowe firmom z branży kryptowalut i blockchain.

Coinbase przenosi się z Amazona do Google

Jest to również duży ruch dla Coinbase. Jak twierdzi Jim Migdal, business developer Coinbase, amerykańska giełda kryptowalut od lat korzysta z chmury Amazona, ale wszystkie aplikacje związane z danymi przeniosą się do Google.

Coinbase ma usługę o nazwie Coinbase Commerce, skierowaną specjalnie do firm chcących akceptować płatności kryptowalutowe. Według Amita Zavery, szefa Google Cloud, platforma początkowo będzie akceptować płatności kryptowalutowe od małej grupy klientów,

Z czasem Google pozwoli jednak większej liczbie klientów na dokonywanie płatności za pomocą kryptowaluty. Obecnie Coinbase Commerce obsługuje 10 walut, w tym Bitcoin, Bitcoin Cash, Dogecoin, Ethereum i Litecoin.

Coinbase najprawdopodobniej zainkasuje procent od transakcji.

Kiedy Google kupi kryptowaluty?

Google bada również, jak może wykorzystać Coinbase Prime, usługę, która bezpiecznie przechowuje kryptowaluty organizacji i pozwala im przeprowadzać transakcje. Być może oznacza to, że Google publicznie ogłosi, że nabywa kryptowaluty i będzie nimi zarządzać za pośrednictwem Coinbase Prime.

Rozmowy pomiędzy Coinbase a Google trwają od miesięcy. Według Migdala chodziło o transakcje, z wykorzystaniem Google Cloud i Coinbase Prime. Tuż po tej wiadomości cena akcji Coinbase wzrosła o 11%.

kurs akcji coinbase

Google i Near

Ta współpraca z Coinbase to nie pierwszy raz, gdy Google Cloud Services działa z firmą kryptowalutową. 4 października podpisała partnerstwo z Near Protocol. W komunikacie Fundacji Near ujawniono, że Google Cloud zapewni „wsparcie techniczne” grantobiorcom Near.

Alphabet, firma macierzysta Google, również nie jest obca branży kryptowalutowej. W tym roku Alphabet uczestniczył w czterech rundach inwestycyjnych o łącznej wartości 1,475 mld euro.

Eric Schmidt, Bitcoin i web3

Eric Schmidt, były topowy członek zarządu Google, powiedział jeszcze w 2014 roku, że Bitcoin może stać się bardzo duży. Stwierdził, że technologiczna konstrukcja Bitcoina zapewni w przyszłości powstanie wielu nowych firm.

Dzisiaj możemy zobaczyć jak bardzo Schmidt wyprzedził swoje czasy.

W wywiadzie przeprowadzonym przez CNBC w kwietniu tego roku, Schmidt wydawał się trzymać swojego zdania. Podkreślał, że zwłaszcza technologia bitcoina jest interesująca. Nie mówił raczej o kryptowalutach, ale wydawał się szczególnie zainteresowany takimi pojęciami jak web3:

Nowy model internetu, w którym możesz zarządzać swoją tożsamością jako jednostka i w którym nie masz scentralizowanego zarządcy, jest bardzo potężny. To bardzo kuszące i bardzo zdecentralizowane.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.