Główny administrator Bitcoin Core zrezygnował ze stanowiska

Vladimir van der Laan, główny administrator techniczny Bitcoin Core oddaje swoje stanowisko, ale ciągle pozostanie w zespole.

Van der Laan zauważa na swoim blogu, że jego funkcja to przedewszystkim pilnowanie by kod działał poprawnie. „dozorcy”, którego zadaniem jest zapewnienie poprawnego działania kodu. Napisał, że jest przez to postrzegany jako lider, a to czyni centralizację powodowaną decyzyjnością.

Na początku tego tygodnia programiści Bitcoin Core usunęli white paper bitcoina. Stało się to na wniosek samozwańczego Satoshi Nakamoto Craigha Wrighta. Usunięcie White paper (o czym piszemy tutaj) nie spodobało się dużej części społeczności. Odejście Van der Lanna ze stanowiska najpewniej powiązane jest z tą decyzją.

„Zacznę od delegowania własnych zadań i ograniczenia udziału. Nie zamierzam przestać współtworzyć Bitcoin, a nawet projekt Bitcoin Core, ale chciałbym usunąć się z tej krytycznej ścieżki i przyjąć rolę drugoplanową” – pisze. „Jedno jest pewne: to poważny projekt i musimy poważnie potraktować decentralizację”.

Van der Laan zwraca uwagę, że nie jest już najbardziej aktywnym deweloperem Bitcoin Core – w ciągu ostatniego roku odpowiadał za około 24% aktualizacji repozytorium.

Zauważa również, że Bitcoincore.org jest jedną z największych witryn, z których użytkownicy mogą pobierać oprogramowanie klienckie bitcoin. Jednak jest własnością prywatną i jest scentralizowany. W związku z tym deweloper proponuje przeniesienie praw strony internetowej do organizacji.

źródło: https://coingeek.com/wladimir-van-der-laan-steps-back-from-btc-core-role-asks-for-more-decentralization/

https://laanwj.github.io/2021/01/21/decentralize.html

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.