Fundacja Ethereum informuje o nadchodzących hardforkach

Po serii półoficjalnych raportów, przedstawiciele Fundacji Ethereum opublikowali obszerny przewodnik o nadchodzącym hardforku w Istambule. Opisuje między innymi działania, które użytkownicy będą musieli podjąć, a także wymagania dotyczące oprogramowania.

Jak potwierdził szef społeczności organizacji Hudson Jameson, aktywacja aktualizacji odbędzie się w bloku 9 069 000 – wstępnie 7 grudnia. Dokładna data i godzina hardforka może jednak ulec zmianie ze względu na różny czas wydobywania bloków.

Operatorzy węzłów muszą zaktualizować swoje oprogramowanie do 1 grudnia. Oczekuje się, że lista kompatybilnych klientów z aktualizacją będzie zawierać popularne Geth i Parity, ale istnieją też inne, mniej znane implementacje, takie jak Aleth, Besu i Nethermind.

W odniesieniu do ostrzeżeń publikacja mówi, że jeśli w czasie hardforka klient używany przez użytkownika nie zostanie zaktualizowany do wymaganej wersji, węzeł zsynchronizuje się ze starą wersją łańcucha bloków, która będzie niezgodna z nowym łańcuchem. W związku z tym taki użytkownik nie będzie mógł wysyłać ani odbierać transakcji, a także wykonywać innych operacji w zaktualizowanej sieci.

Jednocześnie indywidualni użytkownicy portfeli internetowych, aplikacji mobilnych, giełd i portfeli sprzętowych nie powinni podejmować żadnych działań z własnej inicjatywy – będą musieli dokonać aktualizacji tylko wtedy, gdy otrzymają odpowiednie zalecenia od administratorów usług.

Kilkukrotnie przekładany Istambuł będzie ostatnim hardforkiem w sieci Ethereum 1.0, po którym droga otworzy się w kierunku Serenity – etapu przejścia ekosystemu do Ethereum 2.0 .

To zakrojone na szeroką skalę uaktualnienie zostanie poprzedzone aktywacją Casper i przejściem na algorytm Proof-of-Stake, dzielenie na fragmenty, aktualizację maszyny wirtualnej (EWASM), zmianę logiki między kontraktami i ekonomikę protokołu.

Platforma będzie miała kolejną ważną aktualizację o nazwie Berlin , której uruchomienie powinno nastąpić przed końcem czerwca 2020 r.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.