FTX – hulaj dusza, piekła nie ma

Niech żyje bal FTX

Dziewięć miesięcy przed upadkiem giełdy kryptowalut FTX jej najwyższe kierownictwo wydało 40 milionów dolarów na hotele, loty i jedzenie. Pisze o tym Business Insider , powołując się na dokumenty sądowe.

  • 15 milionów dolarów z tej kwoty poszło na opłacenie zakwaterowania, w tym 5,8 miliona dolarów na zakwaterowanie w prestiżowej dzielnicy Albany (New Providence, Bahamy). W tym kurorcie założyciel giełdy, Sam Bankman-Freed, przed aresztowaniem mieszkał w penthousie za 30 milionów dolarów.
  • FTX przeznaczył 3,6 miliona dolarów na opłacenie zakwaterowania w czterogwiazdkowym hotelu Grand Hyatt, 800 000 dolarów w pięciogwiazdkowym Rosewood.
  • 7 milionów dolarów wydano na jedzenie i rozrywkę, 4 miliony dolarów na podróże lotnicze i 500 000 dolarów na usługi dostawcze. Ta ostatnia kwota wynika z umowy z prywatnym przewoźnikiem na zorganizowanie lotów z Miami na Bahamy, jak podaje Financial Times .
  • Według publikacji platforma zapewniła również pracownikom „pełny zestaw samochodów i benzyny dla wszystkich pracowników i nieograniczone podróże z pełnym pokryciem do dowolnego biura na całym świecie”.
  • FTX dokonała również licznych darowizn na rzecz organizacji charytatywnych na Bahamach.

Według doniesień medialnych rodzice Bankmana-Frieda, on sam i dyrektorzy korporacji posiadali co najmniej 19 nieruchomości o wartości 121 milionów dolarów.

W listopadzie źródła New York Times poinformowały, że były dyrektor generalny FTX i jego bliski krąg byłych kolegów z Jane Street i kolegów ze studiów wMIT, dziesięciu z nich mieszkało w luksusowym apartamencie na Bahamach. Jeden z insiderów nazwał zespoły giełdy i Alameda Research „bandą dzieci” . Sama organizacja to miejsce pełne konfliktów interesów, nepotyzmu i braku nadzoru.

W listopadzie nowy dyrektor generalny FTX, John Ray, powiedział, że firma ma całkowity brak kontroli przepływów pieniężnych i wiarygodnych informacji finansowych.

Podczas przesłuchania w Kongresie jeden z menedżerów najwyższego szczebla oskarżył Bankmana-Frieda i jego zespół o przechowywanie kluczy prywatnych bez szyfrowania. W ich działaniach widział „staromodne defraudacje” , a nie wyrafinowane, starannie zaplanowane zbrodnie.

Przypomnijmy, Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył Bankmana-Frieda o osiem przestępstw kryminalnych , w tym spisek i oszustwa bankowe. Nie przyznał się do winy.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.