Fed bada dolara cyfrowego opartego na DLT (Distributed Ledger Technology)

Rezerwa Federalna zastanawia się, czy wprowadzenie własnej waluty cyfrowej może skutecznie przeciwdziałać inicjatywom prywatnym, takim jak LIBRA.

Lael Brainard, która zasiada w zarządzie banku centralnego USA, powiedziała w środę, że Fed „prowadzi badania i eksperymenty związane z technologiami rozproszonych rejestrów i ich wykorzystaniem jako walut cyfrowych, w tym przypadku CBDC [cyfrowa waluta banku centralnego] .”

 „Przekształcając płatności cyfryzując walutę  zapewnimy większą wydajność przesyłu  i wygodę przy niższych kosztach” – powiedział Brainard w przemówieniu wygłoszonym w Stanford Graduate School of Business w Kalifornii. Dodała, że ​​globalne znaczenie dolara amerykańskiego oznacza, że ​​Fed musi „pozostać na granicy zarówno badań, jak i rozwoju polityki” w zakresie walut cyfrowych.

Jednak Fed musi wziąć też pod uwagę czy technologia ta poza bezpieczeństwem oraz redukcją kosztów nie stworzy tym samym nowego ryzyka dla systemu finansowego, ostrzegła Brainard.

Dodała też, że urzędnicy muszą ustalić we współpracy z sektorem prywatnym czy należy ustanowić nowe przepisy i regulacje i czy CBDC przyniesie wymierne korzyści dla sieci.  

W maju 2018 r. Brainard powiedziała na konferencji w sprawie kryptowaluty w San Francisco, że „nie ma przekonującej potrzeby w zakresie tworzenia waluty cyfrowej wydanej przez Fed”.

Wydaje się, że łagodna postawa FED wobec walut cyfrowych może być odpowiedzią na obawy dotyczące prywatnych walut cyfrowych.

W swoim środowym przemówieniu Brainard powiedziała, że ​​niespodziewane wydanie LIBRY zeszłego lata „nadało pilną debatę nad tym, jaką formę mogą przyjąć pieniądze, kto lub co może je wydać, oraz w jaki sposób można rejestrować i rozliczać płatności”.

„Niektórzy z nowych graczy znajdują się poza regulacyjnymi systemu finansowego, a ich nowe waluty mogą stanowić wyzwanie w obszarach takich jak nielegalne finansowanie, prywatność, stabilność finansowa i działaniem polityki pieniężnej”, powiedziała.

Banki centralne wykazują rosnące zainteresowanie walutami cyfrowymi. Niektóre, w szczególności Ludowy Bank Chin (PBoC), już rozpoczęły aktywne prace nad swoją walutą.

Raport BIS z zeszłego miesiąca wykazał, że ponad 10 procent ankietowanych banków może wydać cyfrową walutę w ciągu najbliższych trzech lat. A w zeszłym tygodniu Narodowy Bank Kambodży ogłosił, że planuje uruchomienie własnego CBDC w niedługim czasie.

Sześć banków centralnych, w tym banki centralne Wielkiej Brytanii i Japonii, a także Europejski Bank Centralny (EBC), utworzyły grupę roboczą w styczniu, aby współpracować i dzielić się badaniami dotyczącymi CBDC, prawdopodobnie pierwsze spotkania w tej sprawie odbędą się już w kwietniu.

Chociaż Fed nie dołączył do grupy roboczej, Brainard powiedziała w swoim przemówieniu, że bank „współpracuje już z innymi bankami centralnymi w celu pogłębiania wiedzy na temat  walut cyfrowych”.

Zródło : CoinDesk

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.