Facebook tworzy kryptowalutę dla transferów w WhatsApp

Jak podaje Bloomberg, Facebook tworzy dla użytkowników komunikatora WhatsApp specjalną krytpowalutę. Token będzie prawdopodobnie używany do przelewów pieniężnych w aplikacji. Początkowo FB skupi się na rynku wschodnim, konkretniej na Indiach.

Jak podaje źródło, na stablecoina Facebooka będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. Związane to jest z ciągłymi pracami FB nad strategią dotyczącą aktywów, z którymi kryptowaluta będzie związana.

Rynek przekazów pieniężnych w Indiach jest niebywały. Według danych Banku Światowego, w zeszłym roku kraj otrzymał niespełna 69 mld dolarów z zagranicznych przekazów pieniężnych. Stanowi to aż 2,8 % PKB Indii. Dodatkowo, WhatsApp cieszy się ogromną popularnością w Indiach. W kraju zarejestrowanych jest ponad 200 mln użytkowników. Liczba ta wzrosła znacząco w 2017 roku wraz ze spadkiem cen Internetu w pozamiejskich częściach kraju.

Postęp Facebooka

Stanowisko Facebooka na temat kryptowalut zmienia się dość gwałtownie. Na początku bieżącego roku, gigant społecznościowy zakazał reklamowania kryptowalut. Tłumaczył to następująco:

Działania te mają zapobiegać reklamom promującym produkty i usługi finansowe, często związane z wprowadzającymi w błąd lub oszukańczymi praktykami promocyjnymi.”

W maju tego roku, szef komunikatora Facebook Messenger- David Marcus, ogłosił utworzenie zespołu badawczego Blockchain na Facebooku. W tym czasie Marcus był jeszcze członkiem zarządu Coinbase- giełdy, portfela i firmy z zakresu krytpo.

Przygotowuję małą grupę, by zbadać jak najlepiej wykorzystać Blockchain na Facebooku, zaczynając totalnie od zera.”- mówił David.

W czerwcu tego roku, Facebook zniósł już zakaz reklamowania kryptowalut na swoim portalu. Potentat mediów społecznościowych postanowił jednak utrzymać zakaz dotyczący promowania ICO.

W sierpniu tego roku Marcus wycofał się z zarządu Coinbase, by uniknąć szykującego się konfliktu interesów. Jak tłumaczył: „[…] zdecydowałem, że byłoby właściwe, abym zrezygnował.”