Exploit w protokole PancakeBunny.

Protokół Binance Smart Chain PancakeBunny został opróżniony przy użyciu błyskawicznej pożyczki.

PancakeBunny Finance, zdecentralizowany protokół finansowy (DeFi) oparty na Binance Smart Chain, został zhakowany w środę, 45 milionów dolarów zostało opróźnionych z jego ekosystemu.

Atakujący wykorzystał exploita do wybicia milionów tokenów BUNNY i sprzedał większość z nich za BNB. Chociaż nie wpłynęło to bezpośrednio na sejfy protokołu, obniżyło cenę Bunny do wartości poniżej dolara, wpływając tym samym na wszystkich posiadaczy.

Eksploitacja miała miejsce, ponieważ PancakeBunny miał błąd dotyczący sposobu obliczania liczby nowych tokenów do wybicia, jak twierdzi Igor Igamberdiev z The Block Research. Bunny (BUNNY) jest rodzimym tokenem zarządzania protokołem.

Funkcja obliczeniowa dotycząca bicia nowych tokenów zależała od ceny puli BNB-USDT. Gdyby stosunek rezerw BNB lub USDT w tej puli był wyższy, cena puli spadłaby – i odwrotnie. Innymi słowy, ceną tej puli można by manipulować w oparciu o rezerwy BNB i USDT.

Eksploiter wykorzystał ten błąd, korzystając z błyskawicznych pożyczek (flash loan). Hakerzy wzieli osiem pożyczek błyskawicznych, siedem z puli PancakeSwap i jedną z ForTube Bank, protokołu pożyczkowego DeFi. Atakujący pożyczył 2,3 mln BNB (o wartości 704 mln USD) i 2,9 mln USDT (2,9 mln USD), co daje łącznie prawie 707 mln USD.

Te błyskawiczne pożyczki zostały następnie wykorzystane do manipulowania ceną BNB w puli BNB-USDT. Atakujący wykorzystał niewielką część BNB i USDT z pożyczek błyskawicznych, aby zapewnić płynność tej puli.

Następnie wymienili wszystkie pozostałe tokeny BNB z pożyczek flash w puli, aby manipulować rezerwami w puli, wybijając przy tym 7 milionów tokenów Bunny.

Atakujący następnie sprzedał większość wybitych tokenów za BNB, co spowodowało spadek cen o prawie 100% dla królika. Po ataku token spadł ze 146 $ do 0,9 $.

Krach cenowy oznacza, że ​​posiadacze króliczków ponieśli straty w wyniku eksploatacji. Protokół PancakeBunny napisał na Twitterze, że „pracuje nad planem zwrotu kosztów”.

zródło theblock