Ethereum wyprzedził Visa w kapitalizacji

Ethereum z kolejnym ATH

Cena etheru (ETH) osiągnęła nowy rekord wszechczasów powyżej 4300$, a kapitalizacja wynisła 500 mld$. Dzienny wzrost wyniósł 10%. Jednocześnie wycena rynkowa sieci drugiej co do wielkości kryptowaluty przekroczyła kapitalizację systemu płatności Visa, która wynosi 496 mld$.

Bitcoin również wczoraj rósł, ale ponownie okazał się wolniejszy, dlatego jego udział w rynku wynosi obecnie 42,3%, podczas gdy udział etheru to już prawie 20%. W 2017 r. różnica między nimi zmniejszyła się do 6%. Wtedy wielu mówiło o „flippingu”, czyli o możliwej zmianie pozycji między pierwszą a drugą kryptowalutą, ale tak się nie stało i dominacja bitcoina powróciła do 70%.

Inne kryptowaluty również odbijają się po poniedziałkowym spadku. EOS najbardziej wzrósł na szczycie rynku – jego cena wzrosła o 42% i pozostaje dokładnie taka sama, poniżej historycznych maksimów.

Przeciążenia na blockchainie ETH

Ether rośnie pomimo nowo pojawiającego się przeciążenia jego łańcucha blokowego. Według BitInfoCharts na początku maja średnia prowizja w sieci Ethereum spadła do 8$, ale teraz portal szacuje ją na 71$. Oprócz wzrostu wartości kryptowaluty wpływ na prowizje mają również działania użytkowników z klonami Dogecoina, które są masowo uwalniane na jego blockchainie i ostatnio szybko rosną. Przypominając zainteresowanie projektem CryptoKitties NFT w 2017 roku i związany z nim wzrost opłat, uczestnicy rynku zauważają, że historia się powtórzyła, ale potem łańcuch blokowy Ethereum został zalany przez cyfrowe koty a teraz psy.