Ethereum świętuje sześć lat

Dokładnie sześć lat temu zespół Vitalika Buterina uruchomił nowy blockchain – Ethereum. Z biegiem lat Ethereum stało się główną platformą dla aplikacji DeFi i emisji tokenów, w tym NFT.

Krótka historia Ethereum

Ethereum zostało pierwotnie stworzone nie tyle jako system płatności, co baza dla zdecentralizowanych aplikacji i interakcji z projektami stron trzecich. W 2013 roku Vitalik Buterin zaproponował koncepcję Ethereum, a rok później zdobył nagrodę World Technology Award za ten pomysł, pokonując Marka Zuckerberga i innych pretendentów. Ostatnia wersja testowa, nazwana Olympic, została wydana w maju 2015 roku. Na etapie Olympic użytkownikom zaoferowano nawet nagrodę w wysokości 25 tys. ETH za odkrycie słabości kodu blockchain. 30 lipca 2015 roku ukazała się pierwsza w pełni funkcjonalna wersja Ethereum 1.0, znana jako Frontier, i wygenerowano blok o 0. Przeznaczony był dla doświadczonych technicznie użytkowników, głównie programistów. W pierwszym etapie nie było zagwarantowane bezpieczeństwo sieci. W marcu 2016 roku twórcy ogłosili premierę stabilnej wersji Ethereum – Homestead (1.3, aktywowana na bloku 1 150 000). Do tego czasu Ethereum przyciągnęło uwagę dużych firm. Współzałożyciel Ethereum, Anthony Di Iorio, komentując wydarzenia, powiedział: „Widzieliśmy, jak Microsoft i IBM rozpoczynają projekty związane z Ethereum. Widzimy wielu programistów. To wspaniale, gdy projekt, w którym byłeś od początku, zaczyna się opłacać”.

Nie tylko Vitalik

Wraz z Vitalikiem Buterinem Ethereum zakładali Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Joseph Lubia i Charles Hoskinson. Stopniowo wszyscy współzałożyciele opuszczali zespół i rozpoczynali własne projekty.

W ciągu sześciu lat od powstania sieć dojrzała i z powodzeniem przetrwała kilka globalnych wstrząsów. Po pierwsze, niemal katastrofalne zhakowanie inteligentnego kontraktu DAO z 2016 r. i wycofanie przez hakera około 50 milionów dolarów w tokenach – jednej trzeciej zebranych w wyniku crowdsale. Po nim nastąpił równie dramatyczny hardfork, który podzielił społeczność Ethereum na dwa obozy. W rezultacie pojawiły się dwa oddzielne blockchainy: Ethereum i Ethereum Classic. Sieć główna zachowała większość kluczowych graczy, cieszy się lepszą reputacją, wysokimi inwestycjami i obsługuje zdecydowaną większość aplikacji. Ethereum ma obecnie drugą co do wielkości kapitalizację rynkową i ustępuje tylko Bitcoinowi. Ale jest też znacznie młodszy: za pięć miesięcy Bitcoin będzie miał 13 lat! Platforma Ethereum przewyższyła swoich głównych konkurentów inteligentnych kontraktów, napędzana gwałtownym wzrostem wykorzystania zdecentralizowanych finansów i przewidywaniem znaczących ulepszeń. EY przeanalizował pracę 372 projektów kryptowalutowych w raporcie ICO Market. Badania wykazały, że zdecydowana większość ICO korzysta z platformy Ethereum – 77%, na drugim miejscu znajdują się platformy prywatne – 13%, Waves zamyka pierwszą trójkę – 4%. Analitycy amerykańskiego banku JP Morgan popularność Ethereum tłumaczą tym, że jest on częściej używany na platformach kryptograficznych, które umożliwiają pożyczanie poza tradycyjnymi bankami. Jednocześnie specjaliści od bankowości uważają, że ether może dalej rosnąć, jest na to miejsce.

Ideolog i założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, odpowiadając na pytania dziennikarzy o przyczynę sukcesu jego projektu, powiedział: „Moim zdaniem kryptowaluta jest jednocześnie rodzajem projektu moralnego. Jeśli zależy Ci tylko na kapitalizacji i stworzeniu drogiego tokena, który pomoże Ci się wzbogacić, projekt na dłuższą metę nie odniesie sukcesu. Było wiele projektów, które przyciągnęły setki milionów dolarów z funduszy venture capital. Ale w rzeczywistości za setki milionów dolarów nie można kupić duszy. I myślę, że wielu się na to natknęło”- powiedział. W społeczeństwie założyciel Ethereum znany jest między innymi z zainteresowania biotechnologią i tematem starzenia się. W 2018 roku przekazał 2,4 mln dolarów Fundacji Badawczej SENS na badania w zakresie odmładzania i przedłużania życia człowieka.

Szósta rocznica będzie najprawdopodobniej ostatnią dla Ethereum 1.0. Na początku 2022 roku zostanie zastąpiony przez Ethereum 2.0, szybszy i bardziej energooszczędny model. Ethereum 2.0 skaluje oryginalny blockchain i czyni go bardziej przyjaznym dla użytkownika. Główną cechą aktualizacji jest przejście sieci na konsensus Proof-of-Stake (PoS) – zastąpi on konsensus Proof-of-Work (PoW), na którym obecnie działa Ethereum.

Konkurencja Ethereum?

Przez jakiś czas platforma Cardano była całkiem obiecującą platformą inteligentnych kontraktów. Została założona przez byłego współzałożyciela Ethereum, matematyka Charlesa Hoskinsona. W 2014 roku postanowił odejść z projektu, po czym zaczął tworzyć fundację non-profit IOHK. W 2018 roku w szwajcarskim mieście Zug Kathleen i Arthur Breitman, z pomocą Johanna Geversa, który wcześniej był zaangażowany w Ethereum ICO, założyli firmę Tezos. Tezos jest jak dotąd najbardziej zdecentralizowanym blockchainem PoS na świecie pod względem liczby walidatorów. Ponieważ Tezos nie miał górnego limitu liczby węzłów, dzięki temu staje się coraz bardziej zdecentralizowany. Z czasem będzie mógł konkurować z Ethereum 2.0 w obszarze decentralizacji. Współzałożyciel Ethereum, Gavin Wood, po kilku latach pełnienia funkcji CTO Fundacji Ethereum, zdał sobie sprawę, że projekt Ethereum był w rzeczywistości ograniczony. Dlatego opracował dokument techniczny dla projektu Polkadot, a później uruchomił swoją pierwszą sieć – Kusama. Oprócz wyżej wymienionych projektów można wymienić innych najbliższych konkurentów Ethereum. Według analityków są to blockchainy Cosmos, Filecoin i Solana. Pełne wdrożenie Ethereum 2.0 prawdopodobnie nastąpi w ciągu kilku lat. W tym czasie wszystko może się diametralnie zmienić. Chociaż nawet jeśli Ethereum utrzyma pozycję lidera, to każda z konkurencyjnych platform będzie miała miejsce na własny byt.

 

Comments (No)

Leave a Reply